Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Другарчина вчера бев BG си го зедов државјанството, извадов матичен, адреса, се сликав за лична карта и пасош. Се завршија сите процедури во еден ден. Пасошот треба да ми го донесат за најмногу 20 дена. Поздрав
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Aaaaaa, sorry :) Zaboraviv deka e neraboten den. Vo ponedelnik zdravje :)
Vo ponedelnik 26 maj vo BG ima glasanje za pratenici za vo evropski parlament,kako sto imam info,mislam deka instituciite nema da rabotat.
Pozdrav[DOUBLEPOST=1558747429][/DOUBLEPOST]
Vo ponedelnik 26 maj vo BG ima glasanje za pratenici za vo evropski parlament,kako sto imam info,mislam deka instituciite nema da rabotat.
Pozdrav
Ne deka ke bide zatvoreno,ama prioritet ke se dava na glasanjeto.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Другарчина вчера бев BG си го зедов државјанството, извадов матичен, адреса, се сликав за лична карта и пасош. Се завршија сите процедури во еден ден. Пасошот треба да ми го донесат за најмногу 20 дена. Поздрав
другарче да прашам нес,јас ја завршив и таа работа сликање и се другото е сега за пасошот ми рекоја дека ке го добијам за триесетина дена пошто неодев експресна постапка посредникот ме советуваше за таа опција триесет дневна е сега прашањето ми е дали ке го добијам за баш 30 дена или можное и пократко?!?патем честито,и поздрав
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Другарчина вчера бев BG си го зедов државјанството, извадов матичен, адреса, се сликав за лична карта и пасош. Се завршија сите процедури во еден ден. Пасошот треба да ми го донесат за најмногу 20 дена. Поздрав
Дај кажете како средувате во исти ден да земете државјаство и да се сликате ? се доплаќа ? Кажете сигурно ќе е од полза на сите да скратат едно одење во бугарија?!
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
прашањето ми е дали ке го добијам за баш 30 дена или можное и пократко
Можи ќе стаса и порано мене ми рече 20 дена. Не верувам дека е можно да чекаш повеќе од 30 дена.

Дај кажете како средувате во исти ден да земете државјаство и да се сликате ? се доплаќа ? Кажете сигурно ќе е од полза на сите да скратат едно одење во бугарија?!
Тоа е до посредувачот колку е поврзан таму и колку е спремен да подмити.
 
Член од
9 јуни 2018
Мислења
43
Поени од реакции
38
Другарчина вчера бев BG си го зедов државјанството, извадов матичен, адреса, се сликав за лична карта и пасош. Се завршија сите процедури во еден ден. Пасошот треба да ми го донесат за најмногу 20 дена. Поздрав
Kolku te kostase otprilika?
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Поднеси си пак, преку линија со прадедо. Оди дирекно Софија, само диколку немаш посредник би ти препорачала да одиш со некој саглам,за да не чекаш за происход година и нешто. Туку за еден месец го имаш и одма на интервју.[DOUBLEPOST=1558682347][/DOUBLEPOST]
Е ако де, ти чекаш од Јануари положително така?
Да видиме прво овие да ги расчисти сега 9,10 па 11 и 12м 2018 па после си ти.[DOUBLEPOST=1558682395][/DOUBLEPOST]
Незнам од кога чекаш на положително, во зависност од тоа ќе знаеме кога да очекуваш потпис.
Јас не знам кој е тој посредник што може да ти среди за месец дена за произход не познавам таков,ако имате некој што може да го заврши тоа ве молам за број во порака.
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
другарче да прашам нес,јас ја завршив и таа работа сликање и се другото е сега за пасошот ми рекоја дека ке го добијам за триесетина дена пошто неодев експресна постапка посредникот ме советуваше за таа опција триесет дневна е сега прашањето ми е дали ке го добијам за баш 30 дена или можное и пократко?!?патем честито,и поздрав
na bratmi isto mu kazaa za 30 dena ke go zeme..ma krajta tocno 19 dena cekase i toj mi mu go odnese licno doma bez da odi bratmi vo bg
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Едно прашање ! Ако е подпишано државјанството и истото го испратат во скопје или битола , дали можи да се извади пасош во амбасада или мора да се оди бугарија ?
За ЕГН и адреса се оди преку амбасада, но после за сликање мора во Бугарија.
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
10
Поени од реакции
6
Тој погоре што напиша дека 26 е понеделник. и се избори и не работат??? нешто не е спиен, или е-------??
 
Член од
10 септември 2018
Мислења
23
Поени од реакции
13
Jas sum so dokumenti od dedo mi roden 1919 dobiv proishod za okolu 2 meseci ( so izvodi od nego i od majka mi go dokazuvam srodstvoto ) i ne odnesov nisto od Bugarskio klub vo Strumica iako bev 3 god skoro na dopolnitelna proverka. Od oktomvri cekam potpis
Zdravo, koga ve stavija na dopolnitelna dali trebase da odnesite nekoj dokument dopolnitelno i dali odnesovte? Pozdrav
 
Член од
25 мај 2019
Мислења
8
Поени од реакции
22
Здраво. Подадено е за бугарски пасош од 2015 година. Е сега пред 2 месеци е сменат статусот, поточно се чека потпис од вицепрезидента. Ќе ве замолам за ваше искуство, колку време се чека за потпис и дали некој бил одбиен во оваа фаза. Благодарам.
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
47
Поени од реакции
99
Zdravo, koga ve stavija na dopolnitelna dali trebase da odnesite nekoj dokument dopolnitelno i dali odnesovte? Pozdrav
Да, треба таму ти пишува, да доставиш документ удостоверјавашт наличието в'зходјашт б'лгарин.
Да доставиш документ со кој ќе докажеш дека си Бугарин, е сега ако немаш потврда од бугарски клуб/здружение, однеси и приложи ја, предок роден до 1920, некаков документ издаден од Царство Бугарија или Бугарска Екзархија на територијата на денешна Северна Македонија од првата и втората светска војна. Што можеш да најдеш тоа, ако си славјанин сигурно ќе најдеш. Со среќа!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom