Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Здраво има ли некој што бил оваа година на интервју и од што учеше? Вистина ли е дека сега прашуваат многу повеќе работи а не само официјални празници?
 
Член од
5 мај 2019
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ne veruvam deka ti imet izdadeno proishod vrz osnova na deklaracija vo 2016, toj sho ti brkal rabota pobarajgo pak i dati objasnit so kako i dasi nosit potvrda ako veke nemas stari dokumenti podoma.
Bez proishod kako projdov intervju site prasanja i vlegov vo procedura? Proishodot ne e povrzan taa postapka ili??
Nazalost slabo sum upaten vo postapkata a i dosta se izmenilo od 2016
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Дали со 2-3 илјади евра можно е да се земи пасошов за година, година и пол ?
 
Член од
5 април 2019
Мислења
8
Поени од реакции
33
Здраво има ли некој што бил оваа година на интервју и од што учеше? Вистина ли е дека сега прашуваат многу повеќе работи а не само официјални празници?
Здраво има ли некој што бил оваа година на интервју и од што учеше? Вистина ли е дека сега прашуваат многу повеќе работи а не само официјални празници?
[DOUBLEPOST=1557078602][/DOUBLEPOST]Jas bev na 06.02 ovaa godina I ova go nauciv.
Se nadevam deka e od pomos
 

Attachments

Член од
27 јануари 2016
Мислења
15
Поени од реакции
30
И јас сум Бугарин, нешто против? Па еве сега си чекам државјанство, се одолговлечи, но си ги имам сите потребни документи и немам криза на идентитетот како множеството луѓе наоколу. Аплицирав за државјанството бидејќи македонистите се веќе неподносливи и за лично задоволство бидејќи се чувствувам поврзан со Бугарската држава. И според мене треба да има критериуми на интервјуата да се проверува дали кандидатот владее пристоен бугарски јазик. А за сите кои плукаат по Бугарија а во меѓувреме вадат државјанства или аплицираат немам ништо друго освен презир.
Човекот е потполно во право што се однесува на некои „патриоти“ кои ем вадат Бугарски пасоши ем ја навредуваат Бугарската држава. Не е убаво и не е човечки така да се постапува. Ако веќе сме се „понижиле“ да бараме Бугарско државјанство оти со МК пасош е голема мака да добиеш работна дозвола во ЕУ, барем да останеме малце подостоинствени и да не ја навредуваме државата која ни овозможува прозорец кон Европа.
 
Член од
5 април 2019
Мислења
8
Поени од реакции
33
Фала ти :) A се што те прашаја беше од овие прашања што ги учеше?
80% od prasanjata.Se sekavam deka me prasaat Za poznati licnosti,praznicite,celata istorija na Bugarija,po sto e poznata ,poeti i nivni dela.Inaku,imase I prasanja nadvor od ovoj spisok na pr:kako Se osekas kako Bulgarin ili ? -odgovorot sekako treba da ti bide Blgarin,ili so sto ke doprineses Za Bugarija ako dobies drzavjanstvo? -Jas odgovoriv deka imam deca koi sakam da gi rastam vo duhot na Bugarija,da ja promoviram mojata zemja sekade kade Sto odam I bla bla :).
I najvazno da se potpises na bugarski na primer jas se potpisav kako Билјана so nicnoto ja kako naopacka R :) .
Toa Se tie tri caki koi treba da gi znaes a se nadvor od spisok na prasanja.Jas nemav vreme za ucenje pa gi ucev vo kola na pat Za intervju I odlicno pominav so pomos na lugje od tamu koi mi gi kazaa ovie tri raboti za da se pripremam :)
 
Последно уредено:
M

mucu

Гостин
Mene ako se bese kako sto treba ke mi zemese 270 evra so pominato intervju so moj prevoz do kriva palanka a od tamu prevozot do sofija e vo tie 270. Imav dve odenja do bg ednas za podnesuvanje na dokumenti za proishod i drugoto za intervju. Imav problem sto ne mi odobrija proishod so dokumenti od srbija pa morav da vadam novi so potvrda od bg klub i da gi prilozam kako dopolnitelni i toa me cinese 105 evra plus, a vo proishodot se navedeni i prvite od srbija i ovie od bg klubot prvite od na majka mi strana a vtorite od na tatko mi.
Zdravje boze ako dojde red za zemanje pasos ke vidime uste kolku ke mi pobara pari.
Znaci 270evra plus 105 koi ispadnaa kako ne planiran trosok ili vkupno 375 so pominato intervju.
So kakvi dokumenti od srbija ti napraile problem? Jas im odnesov srpska umrenica od pradedo mi zasto tamu e pocinat, da ne mi napraat problem i mene? :cautious:
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
So kakvi dokumenti od srbija ti napraile problem? Jas im odnesov srpska umrenica od pradedo mi zasto tamu e pocinat, da ne mi napraat problem i mene? :cautious:
Pra baba i pra dedo se po nacionalnost bugari(rodeni vo vuci del koga bil bugarski) no ne mozea da mi izdadat uverenie od ime na baba mi deka nejzinite roditeli se po nacionalnos bugari bidejki vo nejzinata kniga na rodeni nemale takov podatok za toa izvadiv uverenie od sestra i na baba deka nejzinite roditeli se bugari (toa se istite roditeli) bidejki za nea imase podatok vo knigata i izvodi od baba i od sestra i da dokazam deka se sestri potoa izvod od majka mi i od mene.
Vo bugarija pobaraa ako e mozno toa uverenie da e od ime na baba mi za toa mi pravea problem. Na posrednikot ne mu bese verno deka so vakov dokument ne mozat da izdadat proishod mi vika ti imas pravo bg poteklo.
Dobro e sto vo proishodot go navele i ovoj dokument. Ako ne bese ke go dostavuvav kako dopolnitelen.
Vo meguvreme najdov i krstenica od bg egzarhija od sestra mu na dedo po majka mi ama posrednikot mi reci da ne ja davame, nemalo potreba.
Na intervju posrednikot mi gi stavil vo papkata i uverenieto i izvodite no kopii od niv i kopii od nivnite prevodi zavereni na notar. Originalite se vo dabac.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Човекот е потполно во право што се однесува на некои „патриоти“ кои ем вадат Бугарски пасоши ем ја навредуваат Бугарската држава. Не е убаво и не е човечки така да се постапува. Ако веќе сме се „понижиле“ да бараме Бугарско државјанство оти со МК пасош е голема мака да добиеш работна дозвола во ЕУ, барем да останеме малце подостоинствени и да не ја навредуваме државата која ни овозможува прозорец кон Европа.
Ne bidi slepec kako nego,citni malce,nikoj ne kaza losh zbor za Bugarija, ako najdis navreda kazi ja koja e.
 
M

mucu

Гостин
Pra baba i pra dedo se po nacionalnost bugari(rodeni vo vuci del koga bil bugarski) no ne mozea da mi izdadat uverenie od ime na baba mi deka nejzinite roditeli se po nacionalnos bugari bidejki vo nejzinata kniga na rodeni nemale takov podatok za toa izvadiv uverenie od sestra i na baba deka nejzinite roditeli se bugari (toa se istite roditeli) bidejki za nea imase podatok vo knigata i izvodi od baba i od sestra i da dokazam deka se sestri potoa izvod od majka mi i od mene.
Vo bugarija pobaraa ako e mozno toa uverenie da e od ime na baba mi za toa mi pravea problem. Na posrednikot ne mu bese verno deka so vakov dokument ne mozat da izdadat proishod mi vika ti imas pravo bg poteklo.
Dobro e sto vo proishodot go navele i ovoj dokument. Ako ne bese ke go dostavuvav kako dopolnitelen.
Vo meguvreme najdov i krstenica od bg egzarhija od sestra mu na dedo po majka mi ama posrednikot mi reci da ne ja davame, nemalo potreba.
Na intervju posrednikot mi gi stavil vo papkata i uverenieto i izvodite no kopii od niv i kopii od nivnite prevodi zavereni na notar. Originalite se vo dabac.
Ja mislam orginalite se nosat na intervju, kopii ne priznavaat...ako gresam neka me popravi nekoj.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom