Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Пиши кое бројче си?
Не те разбрав убаво,за твојот број ли кога проверуваш ти пишува резервација?
Ne, koga ho otboram linkot da proveruvam broj avtomatski izleze nekoj so e proveruval pred mene za rezervacija na cas da naprave i posle avtomatski se brise. Znaci moja pretpostavka e deka se potpisuvat ukazi samo so nie stoime u mesto.
 
M

mucu

Гостин
Fala! A kolku vreme treba da sedi vo ovoj status? Veke dva meseci mi e vo istiot status, ova normalno e? Ne trebase do sega da se smeni vo "zadolzitelna proverka"?
Jas podnesov dokumenti vo Sofija, no koga ke go stavam brojot na molba vo poleto kade sto pisuva "proverka po konzulatski pat" mi iskocuvaat nekoj drug status, toa ima nesto vrska so mojot predment ili ne?
Devojce tuka se proveruva statusot, ako si pravela intervju vo Sofija znaci ova ke go proveruvas, ne toa po konzulatski pat.
Koga pravese intervju? Ja pravev na 25 mart 2019, i od obrazuvana prepiska mi se smeni vo zadolzitelna za 3 nedeli.
 

Attachments

Член од
11 октомври 2017
Мислења
412
Поени од реакции
153
Дали има однесено некој дополнителни документи,како потврда,изводи заверени на нотар (Секако),а да е на Финална проверка,по редовна процедура,да не е претходно на дополнителна биден?
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
16
Поени од реакции
9
Drugari jas go docekav mojot vo race sega srejka na site sto cekate na forumov poz
Честитки!!!
Знае ли некој колку се чека од "финален експертен преглед пред да биде разгледана од советот по гражданство" до наредната промена на статусот.
Бев со рок на достава на дополнителни документи до 20.08.2018 од денес се смени на финален преглед.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Devojce tuka se proveruva statusot, ako si pravela intervju vo Sofija znaci ova ke go proveruvas, ne toa po konzulatski pat.
Koga pravese intervju? Ja pravev na 25 mart 2019, i od obrazuvana prepiska mi se smeni vo zadolzitelna za 3 nedeli.
Jas bev edna nedela pred tebe na intervju, na 18ti mart 2019 ama uste mi se nema smeneto vo zadozitelna. Ne znam sto e problemot.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дали има однесено некој дополнителни документи,како потврда,изводи заверени на нотар (Секако),а да е на Финална проверка,по редовна процедура,да не е претходно на дополнителна биден?
Јас[DOUBLEPOST=1556197757][/DOUBLEPOST]
Честитки!!!
Знае ли некој колку се чека од "финален експертен преглед пред да биде разгледана од советот по гражданство" до наредната промена на статусот.
Бев со рок на достава на дополнителни документи до 20.08.2018 од денес се смени на финален преглед.
Кај тебе промената ќе оди побрзо бидејќи си бил на дополнителна веќе.За еден месец очекувај промена.
 
M

mucu

Гостин
Jas so izvodi od dedo + potvrda od Strumica, ti?
Jas so izvodi od dvata pradedovci (zaso proishodot go zemav od kaj stranata na tatko mi, a otposle najdov vencanica od bugarska egzarhija od dedoto na majka mi, i krstenica od babata na majka mi) taka da odnesov kup dokumenti, izvodi po krvna linija od stranata na tatko mi do pradedo mi, i isto od stranata na majka mi do pradedo mi. Ja odnesov vencanicata od pradedo mi i krstenicata od prababa mi, samo sho od prababa mi ne odnesov umrenica,ke go dostavam kao dopolnitelen dokument. Plus imam izvadeno potvrdi od strumica za dvata pradedovci.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
за

за две до три години ке дознаеш,само трпение,,освен ако нешто не се смени на политички план(нов министер или слично) среќно[DOUBLEPOST=1556145511][/DOUBLEPOST]ПАТЕМ кога сме кај министрите да прашам некој кој знае!до кога и е мандатот на таа Јотова?
е фала ти многу, баш си вицкаст.
од мал си вака духовит?

прашав ко чоек, ако знаеш да одговориш и да бидиш од помош пеки
ако не знаеш, за мајтап терање сите не бива.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom