Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Koga podnese dokumenti i za kolku vreme ti ispadna proishodot ?
Здраво Мику.
Документи поднесов во Октомври,происходот го земав за 2 работни дена.
Се на се од почеток на спремање документација до интервју околу 7 месеци постапка.
Поздрав
 
Член од
22 јануари 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво Мику.
Документи поднесов во Октомври,происходот го земав за 2 работни дена.
Се на се од почеток на спремање документација до интервју околу 7 месеци постапка.
Поздрав
pa ti si super, jas cekam samo datum za intervju od lani...
 
Член од
20 февруари 2019
Мислења
36
Поени од реакции
17
Член од
9 април 2019
Мислења
12
Поени од реакции
31
Здраво, ќе може ли да ми кажете каде се наоѓа агенцијата во Скопје од каде што можам да извадам потврда за бугарско потекло?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво, ќе може ли да ми кажете каде се наоѓа агенцијата во Скопје од каде што можам да извадам потврда за бугарско потекло?
Во Скопје мислам дека нема .Ќе се јавиш кај Лазар Младенов и он ќе ти објаснои се.Ќе треба до Струмица да одиш или преку некој негов човек ќе му ги дадеш документите и он после ќе ти ги врати назад заедно со потврдата.Ќе се договорите некако....Еве ти број 071 239 202
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Zdravo decki, imam mnogu cuden status" Образувана преписка N:8xxx/2019", mi se pojavi posle intervjuto. Dali znaete sto znaci ova? ve molam za pomos. Fala!
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Во Скопје мислам дека нема .Ќе се јавиш кај Лазар Младенов и он ќе ти објаснои се.Ќе треба до Струмица да одиш или преку некој негов човек ќе му ги дадеш документите и он после ќе ти ги врати назад заедно со потврдата.Ќе се договорите некако....Еве ти број 071 239 202
Mislam imaat kancalarija i Skopje neka prasa na telefonot[DOUBLEPOST=1556120642][/DOUBLEPOST]
Zdravo decki, imam mnogu cuden status" Образувана преписка N:8xxx/2019", mi se pojavi posle intervjuto. Dali znaete sto znaci ova? ve molam za pomos. Fala!
Toa znaci deka ti e oformen predmetot,normalen status,ke si cekas sega strplivo kako i site
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
13.01.2018 intervju, uste na zadolzitelna...
So dok roditel bg pasos

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
103
Поени од реакции
98
Mislam imaat kancalarija i Skopje neka prasa na telefonot[DOUBLEPOST=1556120642][/DOUBLEPOST]
Toa znaci deka ti e oformen predmetot,normalen status,ke si cekas sega strplivo kako i site
Ok fala, a zosto se smeni brojot na predmetot? Koga ja podnesov molbata za drzavjanstvo pred nekolku meseci mi dadoa eden broj na molba a sega pisuva deka e oformen nov broj. Ova normalno? Koj broj da go koristam sega da proveruvam status, stariot broj na molba? Ili noviot broj sto go sozdale posle intervjuto? Mnogu sum zbuneta.
 

vik

Член од
12 март 2007
Мислења
47
Поени од реакции
86
Ok fala, a zosto se smeni brojot na predmetot? Koga ja podnesov molbata za drzavjanstvo pred nekolku meseci mi dadoa eden broj na molba a sega pisuva deka e oformen nov broj. Ova normalno? Koj broj da go koristam sega da proveruvam status, stariot broj na molba? Ili noviot broj sto go sozdale posle intervjuto? Mnogu sum zbuneta.
ako si preku ambasada ili konzularno mozes da si proveruvas i so toj broj 8xxx/2019. kaj sto ti pisuva trsenie po prepiski po konzulski pat. inace ke si proveruvas so toj sto go imas kako do sega so pin. prepiska ti e maticen broj na predmetot
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ве молам некој што точно ја знае процедурата да ми помогне.

Што значи ова:
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

И до кој чекор во процедурата уствари се наоѓаме вака?
Уште што понатаму треба да се направи?
Колку отприлика временски би поминало додека да се дојде до пасош?

Фала Ви многу. Не е прашањето за мене лично и цела процедура ми е апсолутно непозната па затоа вака се интересирам од некој што поминал да сподели искуство.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
за
Ве молам некој што точно ја знае процедурата да ми помогне.

Што значи ова:
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

И до кој чекор во процедурата уствари се наоѓаме вака?
Уште што понатаму треба да се направи?
Колку отприлика временски би поминало додека да се дојде до пасош?

Фала Ви многу. Не е прашањето за мене лично и цела процедура ми е апсолутно непозната па затоа вака се интересирам од некој што поминал да сподели искуство.
за две до три години ке дознаеш,само трпение,,освен ако нешто не се смени на политички план(нов министер или слично) среќно[DOUBLEPOST=1556145511][/DOUBLEPOST]ПАТЕМ кога сме кај министрите да прашам некој кој знае!до кога и е мандатот на таа Јотова?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom