Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Потекло од прадедо ми, село кое што било окупирано од Бугарите. Со посредник, мислам дека потврдата од Струмица се извади.. Лазар или нешо така.
Еве и јас сум ама баш буквално со истите документи и сум на дополнителна.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Еве и јас сум ама баш буквално со истите документи и сум на дополнителна.
Okupirano od bugarite???? Epa za toa ste na dopolnitelna so ne e jasno... Na intervjuto taka da ne rekote ne okupiraaa bugarite i posle se cudime zosto sne na dopolnitelna
 
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
Па точно не се сеќавам, ама околу 10 минути беше претежно кај сите. Има еден доста фин дечко, тој ми се падна на мене и многу е љубезен. Знае дека вадиме државјанство само ради економски причини, ама ок си е и не прави некои проблеми. Ама, има едно одвратно жениште и молете се да не се паднете кај неа, зашто од тоа што имам слушано е премногу безобразна и се дере. Другите двајца не ги знам, ама мислам дека и тие се горе долу фини. Ама жеништево е тотално фрустрирано и злобни.
Hahaha jas bev kaj devojkata i iskreno odlicno pominav duri i ona mi pomogna se zezavme najdovme nekoi zaednicki temi i pominav odlicno[DOUBLEPOST=1555768879][/DOUBLEPOST]
potvrdata e samo lis hartija sto ne vredi nisto TOALETNA HARTIJA a koj kako saka neka si ja proba srekata site sto bevme toj den sa potvrdi sme staveni na dopolnitelna
Jas sum so potvrda i cekam potpis od viceprezidenta od krajot na avgust
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Јас еве најискрено ќе кажам. Идрв преку посредник, се надевав дека ќе успее, но имав резерва дрка и нема да успее затоа и со го барав чарето со виза. До сега слушав дека добиваа со потврда само, но не беше некој што го знам лично. Се беше тука на форумов. Во моментот кога аплицирав бев вработена на добро место и имам постипломски студии завршено во странство, и се надевав дека и на образование гледаат. Ама еве испадна дека најверојатно потврдите не важат. Гледам и dvladev членот исти статус има ко мене, во ист период завршено интервју. Посредникот ми вика сега од Битола некоја потврда да се вадело, ама јас веќе пари и живци и време во бугарски пасош не вложувам. Има и друго чаре а тоа е виза. За сите што нема да добијат пасош.

Е после нека дојде да ми рече некој един народ, очите ќе му ги ископам.

Па се добива со потврда де, нели гледаш на форумов стотици добија со потврда и изводи, читај наназад страни! Кој е одбиен? пфф читате не дочитувате

Епа бате macedonmk, изгледа дека сепак потврдите од здруженија не важат. На интервју бев 12.12.2017 година, документите ми ги средуваше посредник кој живее во Софија. Друг доказ за потекло немав поднесено. На сликата во продолжение се наведени документите кои се подадени. Сакав да прашам, бидејќи во меѓувреме најдовме оригинален документ крштеница од бугарска егзархија за дедоми, но тој оригинал е веќе даден во Министерството за правосудие во друга преписка, а од тој оригинал имаме направено заверена копија на нотар, дали јас можам да ја дадам таа заверка во министерството, и дали од оваа листа на документи нешто недостасува?




 
M

mucu

Гостин
Tie so vikaat deka potvrdite od lazar se kao toalet hartija se samo edni isfrustrirani polucovecinja, koi nemaat so da praat so zivotot pa vodat pazarski muabeti po forumot i shirat dezinformacii.
Sekoj proagja so potvrda od bugarski klub, a tie sho bile odbieni sigurno nemale orginal dokumenti, ili pa loso pominale na intervju.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
znae li nekoj da kaze koja e procedurata i koi se dokumenti potrebni za da se izvadi duplikat proishod,i kolku vreme se ceka?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Епа бате macedonmk, изгледа дека сепак потврдите од здруженија не важат. На интервју бев 12.12.2017 година, документите ми ги средуваше посредник кој живее во Софија. Друг доказ за потекло немав поднесено. На сликата во продолжение се наведени документите кои се подадени. Сакав да прашам, бидејќи во меѓувреме најдовме оригинален документ крштеница од бугарска егзархија за дедоми, но тој оригинал е веќе даден во Министерството за правосудие во друга преписка, а од тој оригинал имаме направено заверена копија на нотар, дали јас можам да ја дадам таа заверка во министерството, и дали од оваа листа на документи нешто недостасува?




Kako ne vazat potvrdite? Druga rabota ako si na dopolnitelna ne e kraj na svetot i odma sea da plukate po potvrdite. Jas bev isto taka na dopolnitelna i mnogu drugi luge ovde koi sea veke se na polozitelno posle vtoro pregleduvajne i jas na polozitelno sum so samo potvrda pocnata procedura od pocetok do kraj. Taka da ako odis na dopolnitelna i treba da plukas po potvrdite odma? tisi samiot kriv sto veke i plus si imal star dokument koj so trebalo da odis i da kazis vo koj predmet se naoga i dago navedis kako plus dokument, ne da cekas i da vidis dali ke bidis na dopolnitelna ili ne, pa posle da trcas i pak dago pravis to sho si mozel pred da bidis na dopolnitelna.[DOUBLEPOST=1555774435][/DOUBLEPOST]
Еве и јас сум ама баш буквално со истите документи и сум на дополнителна.
Si trebala nanovo dagi odnesis istite dokumenti ama nesigi odnesla i zato na dopolnitelna si i ne kraj na svetot odnesigo do rokot pa koke ti dojt redot pak ke te pregledet. Ke ti dadam primer ovde imat clenovi koi pocnale so prv bratuced i bea staveni na dopolnitelna odnesoa potvrda sea na polozitelno so mislit ti podobar dokaz za bugarsko poteklo e prv bratuced? Ili potvrda koja se povikuvas na dedo ili pradedo po zlatna linija? Tie luge ako ne odnesea plus potvrda ili star dokument sea ke bea odbieni koj odnese pomina koj ne odnese na vreme a bese so prv bratuced bese odbien i imas 1000 primeri ovde spodeleni od clenovi poso go citas forumov od 2016 treba mn raboti da gi znaes veke. Pomalce veruvajne na posrednici poveke da trcate sami i dasigi prevzemite rabotite vo svoi race.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Tie so vikaat deka potvrdite od lazar se kao toalet hartija se samo edni isfrustrirani polucovecinja, koi nemaat so da praat so zivotot pa vodat pazarski muabeti po forumot i shirat dezinformacii.
Sekoj proagja so potvrda od bugarski klub, a tie sho bile odbieni sigurno nemale orginal dokumenti, ili pa loso pominale na intervju.
Таквите како тебе шират дезинформации и манипулираат, а штом некој го стават на дополнителна или го одбијат со потврда веднаш ве фаќа хистерија и ги напаѓате луѓето дека они сами си се криви, не биле документите целосни, не знам ти што, мизерија сте.
А тоа второто што го напиша ти е 99% точно, дека тие што биле одбиени сигурно немале оригинал документи - стари документи за потекло.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Ako be stavile na dopolnitelna ili ste odbieni sigurno ima pricina vo toa , a Dali gledate kakvi avtobiografii vi pisuvaat ili samite si pisuvate na samoto podnesuvanje/intervju bidejki avtobiografijata treba da e maksimalno " nabildana" I sovetot obavezno ja cita isto I kaj viceto bidejki preku toa se zapoznavaat kandidatite.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Таквите како тебе шират дезинформации и манипулираат, а штом некој го стават на дополнителна или го одбијат со потврда веднаш ве фаќа хистерија и ги напаѓате луѓето дека они сами си се криви, не биле документите целосни, не знам ти што, мизерија сте.
А тоа второто што го напиша ти е 99% точно, дека тие што биле одбиени сигурно немале оригинал документи - стари документи за потекло.
So kakov "star" dokument zede ti drzavjanstvo??

Daj kazi novive clenovi sto ne znaat da naucat.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Kako ne vazat potvrdite? Druga rabota ako si na dopolnitelna ne e kraj na svetot i odma sea da plukate po potvrdite. Jas bev isto taka na dopolnitelna i mnogu drugi luge ovde koi sea veke se na polozitelno posle vtoro pregleduvajne i jas na polozitelno sum so samo potvrda pocnata procedura od pocetok do kraj. Taka da ako odis na dopolnitelna i treba da plukas po potvrdite odma? tisi samiot kriv sto veke i plus si imal star dokument koj so trebalo da odis i da kazis vo koj predmet se naoga i dago navedis kako plus dokument, ne da cekas i da vidis dali ke bidis na dopolnitelna ili ne, pa posle da trcas i pak dago pravis to sho si mozel pred da bidis na dopolnitelna.[DOUBLEPOST=1555774435][/DOUBLEPOST]

Si trebala nanovo dagi odnesis istite dokumenti ama nesigi odnesla i zato na dopolnitelna si i ne kraj na svetot odnesigo do rokot pa koke ti dojt redot pak ke te pregledet. Ke ti dadam primer ovde imat clenovi koi pocnale so prv bratuced i bea staveni na dopolnitelna odnesoa potvrda sea na polozitelno so mislit ti podobar dokaz za bugarsko poteklo e prv bratuced? Ili potvrda koja se povikuvas na dedo ili pradedo po zlatna linija? Tie luge ako ne odnesea plus potvrda ili star dokument sea ke bea odbieni koj odnese pomina koj ne odnese na vreme a bese so prv bratuced bese odbien i imas 1000 primeri ovde spodeleni od clenovi poso go citas forumov od 2016 treba mn raboti da gi znaes veke. Pomalce veruvajne na posrednici poveke da trcate sami i dasigi prevzemite rabotite vo svoi race.
Многу ми е интересно кога некој ќе напишеше дека е преку прв братучед и однел дополнително потврда пред да ги разгледаат на совет и потоа добил отказ, па го обвинуваа дека сам си бил крив затоа што ја почнал процедурата преку прв братучед и затоа го одбиле без разлика што однел плус потврда. Потоа пак се пишуваше поинаку, она се со цел да се добие претстава дека се си тече како мед и млеко, тоа само како ќе им одговара на посредниците.
Ако те вратат на дополнителна, а си само со потврда тоа е тоа, што ќе им однесеш плус? пак потврда? сите изводи што еднаш си ги однел пак ќе ги носиш? Само пари трошење за џабе.[DOUBLEPOST=1555776323][/DOUBLEPOST]
Ako be stavile na dopolnitelna ili ste odbieni sigurno ima pricina vo toa , a Dali gledate kakvi avtobiografii vi pisuvaat ili samite si pisuvate na samoto podnesuvanje/intervju bidejki avtobiografijata treba da e maksimalno " nabildana" I sovetot obavezno ja cita isto I kaj viceto bidejki preku toa se zapoznavaat kandidatite.
Да бе сега и за автобиографиите се фативте, па не ми се верува :facepalm: Ајде после ќе излезе дека не би исчешлан, затоа голем минус му напишале и најверојатно тоа е причината зошто бил ставен на дополнителна, аман....Пак се криви луѓето нормално, тоа си е типично од ваша страна, веќе видено.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Многу ми е интересно кога некој ќе напишеше дека е преку прв братучед и однел дополнително потврда пред да ги разгледаат на совет и потоа добил отказ, па го обвинуваа дека сам си бил крив затоа што ја почнал процедурата преку прв братучед и затоа го одбиле без разлика што однел плус потврда. Потоа пак се пишуваше поинаку, она се со цел да се добие претстава дека се си тече како мед и млеко, тоа само како ќе им одговара на посредниците.
Ако те вратат на дополнителна, а си само со потврда тоа е тоа, што ќе им однесеш плус? пак потврда? сите изводи што еднаш си ги однел пак ќе ги носиш? Само пари трошење за џабе.[DOUBLEPOST=1555776323][/DOUBLEPOST]

Да бе сега и за автобиографиите се фативте, па не ми се верува :facepalm: Ајде после ќе излезе дека не би исчешлан, затоа голем минус му напишале и најверојатно тоа е причината зошто бил ставен на дополнителна, аман....Пак се криви луѓето нормално, тоа си е типично од ваша страна, веќе видено.
Jas ubavo kazuvam bidejki znam sigurno , a spodeliv za vo idnina da znaat drugite nikoj ne kazav deka e vinoven I go kazav kako sovet , a ne deka e povrzano so lugeto sto se na dopolnitelna
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom