Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 април 2019
Мислења
14
Поени од реакции
18
Здраво
Имам поднесено за пасош 2016 година
2017 септември интервју
Пред 5 месеци ми се смени статусот во последна фаза чекам потпис
91××/2016 ми е бројчето
Прашањето ми е дали знае некој од прилика уште колку ке чекам.
Поздрав !
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Здраво
Имам поднесено за пасош 2016 година
2017 септември интервју
Пред 5 месеци ми се смени статусот во последна фаза чекам потпис
91××/2016 ми е бројчето
Прашањето ми е дали знае некој од прилика уште колку ке чекам.
Поздрав !
Иди на кафе да ти гледат, сигурно ќе ти кажат :)
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
I ti si sega tamu?Za pravo site odat tamu za da zarabotat za zivot a ne za zabava,od pusta maka.
Off topic - не би рекол дека сега Германија е баш за човек да заработи некое евро. Повеќе се оди натака бидејќи е многу олеснето за оние без ЕУ пасош а се од Западен Балкан, па затоа сите отидоа натака. За заработка - зависи, но генерално немам впечаток дека е задоволително.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ne mi e jasno koj gi shiri ovie glupostite za plakanje na danoci vo Bugarija. Danok se plakja ako imas prihodi od licen dohod ako si vraboten od dogovor na delo renta dividenda, itn.. Znaci ako imas prihodi ostvareno vo taa zemja. Ako imas nedvizen imot na svoe ime, ako si napravil kupoprodazen dogovor plakjas danok. Ako si clen na fond za zdravstvo i koristil zdravstveni uslugi plakjas za zdravsrvo. Ako ne si vraboten i nemas nisto od gorenavedenoto vo taa zemja ne plakjas nisto. Mnogu e ednostavno.
тогаш пред година две имаше членови кој овде пишаја дека во германија им барале некакво здраствено осигурување или картица незнам точно за вработување и тоа е некоја врста на данок,НЕЗНАМ ТОЧНО КАКО Е СЕУШТЕ МАКА МАЧАМ ЗА БУГАРСКО ДРЖ. а камоли за германско што слушнав тоа пишав,вака беше и за потврдите дека ке ги важат за година две па кога пишав па ме направија масакар секаде не ме чуди ништо веке[DOUBLEPOST=1555286518][/DOUBLEPOST]
Od moe iskustvo - Germanija voopsto ne e ubava za zivot. Ciganarija nevidena e, i uzasno uzasno dosadna drzava.
ЏАБЕ ИМ КАЖУВАШ ОСТАВИ ГИ НЕКА ВИДАТ САМИ КОЛКАВА МИЗЕРИЈА Е...[DOUBLEPOST=1555286770][/DOUBLEPOST]
Ajde od utre potpisi da ima....ubavi vesti da ima posto pocna temava pak da zabeguva. Edna nedela nema potpisi i paranoja i gluposti kolku ti dusa saka.
добро е да си информиран за утре да не заглавиш и не се чудиш..
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
I kakov e zivotot,platite tamu?,kolku da ne motiviras da go izdrzime ova preterano cekajne i nervozi
Iskreno da ti kazam Germanija ne e toa sto bese.Za sam da si danokot e pregolem trosoci ne videni...megutoa ako si so familija i napravis spojuvanje na semejstvo e podobro pomalku danok i deugi oleanitelni okolnosti.Isto taka Deficitarni struki se od golema polza ovde fakultet zanaet i slicno.Vo De e mn ubavo zavisi kade zivees i ako ne si sam/a (so familija znaci ),ima prednosti dosta.Plus ako Germancite gledaat deka se trudis ucis jazik i napreduvas trudot se isplati sekade.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
по негово кажување не е проблем процедурата за ГЕР пасош,или за укинување на МКД државјанство него му побарале пари за укинување на БУГ државјанство 10.000е данок кој му го пресметале за тие години кој требало да ги плати како секој бугарски граџанин кој "живее" во бугарија како полноправен член,на крај незнам ни да ти објасним тешко ми е и мене за да го сватам,тој ми рече дека прашал немало проблем ке му дадат ГЕР државјанство доколку се откаже от македонското и бугарското ГЕРМАНИЈА во моментов не дозволува двојно државјанство само (АЈНЕ АЈНЦИГА) едно и единствено.....[DOUBLEPOST=1555202001][/DOUBLEPOST]
брат така ми кажуваше НЕЗНАМ СТВАРН КАКО Е,колку што можам да го разберам нешто како пр.ти живееш тука во МКД работиш плакаш даноци,осигурување здраство и др што ти ја знам,ИСТОТО го бара и БУГ за тебе,можеби ме лаже.....
Prvo i osnovno bidejci ne zivees vo BG kontinuirano 9 meseci sto se dokazuva so pasosot vo kade sakas vo bilo koja sluzba vo BG nemas nisto za placanje nitu penzisko nitu zdravstveno.A ako imas imot toa e nesto drugo treba da si platis danok na imot.Inaku sekoj dolg podolg od 5 godini avtomatski se brise i toa e toa.Za ovoj slucaj ne treba nisto da se plati a ako zapnat za zdravstvo i penzisko mozes da odis vo fondot za sdravstvo i da izvadis potvrda deka nemas dolgovi i TOA eTOA.Klasicna antikampanja e ova.[DOUBLEPOST=1555312192][/DOUBLEPOST]
I ti si sega tamu?Za pravo site odat tamu za da zarabotat za zivot a ne za zabava,od pusta maka.
Zarabotuvat 1200 evra mesecno a kirija placaat 1100 evra za stance e sega vidi kako e vo germanija be brat.A i kaj nas da jades leb i sol,da ne odis na odmori,vo kafancinja,da ne kupuvas adidas patiki.....ce ti ostanat pari.
 
Последно уредено:
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Далеку сме од Германија 200 год најмалку...така да вода не ви држи тоа дека Германија не е добра земја за работа и живот...инаку како со БГ земаа залет да работат или ја плеткаат сеуште?
 
Член од
5 април 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Во петокот звонев на овие броеви, денес од сабајле пак звонам никој не ми одговара си звони до крај, да не има некој друг број каде што можам да ги добијам ако некој има нека пише. Благодарам
 

Attachments

Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Во петокот звонев на овие броеви, денес од сабајле пак звонам никој не ми одговара си звони до крај, да не има некој друг број каде што можам да ги добијам ако некој има нека пише. Благодарам
075282724
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom