Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
4
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Edno prasanje
Ne odat po redosled broevive
Gledam ti si 16800/2017 so intervju vo jan.2018
A jas 12133/2017 so intervju sept.2018
Nekoj da mi odgovori mozi
Разликата во броевите со датите на интервју е во тоа што тие броеви се број на молба кога закажуваш интервју во Софија,а си била на интервју во Септември 2018.
А јас подадов документи и во ист ден интервју преку амбасада во декември 2017,а во јануари 2018 бев во систем ставена.Затоа е разликата.
Сега по ново нема да има такви разлики зошто во ист ден се прави се поддаваат молби и се прави интервју.
 
Член од
8 ноември 2018
Мислења
122
Поени од реакции
128
Znaci vaka decki da ja razjasnime rabotava postov go pisuvam za site onie koj stvarno gi interesira i onie sto stasale do mojata postapka a toa e potpis od viceprezidenta.Do 15 mart nemase nikakvo potpisuvanje na bugarski pasosi postapkata bese celosno stopirana blokirana kako sakate narecete ja.Sega od 15 mart povtorno pocnaa so potpisuvanje na pasosi taka da relax se ke bide vo red samo da vi dojde redot i se da vi e okey so dokumentite .Da ne vi davam lazna nadez kao ja nesto mnogu ja razbiram ali da znaete deka do 1maj celata postapka sto do sega bila zaprena u smisol nema vrska dali nekoj cekaat 6-8 ili 2 meseca ke bidat potpisani ako normalno se e vo red so dokumentite.Golem pozdrav i srekno mislete na toa kaj ke fakate patot pasosot ke si dojde:);)

Od kade ovie informacii?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
A mozno li e da bidat isti dvata broja?
Не ,бројот на молба е различен од бројот на преписка.
Бројот на преписка излегува само на почетокот кога си на задолжителна проверка,кога ќе го ставиш бројот на молба во горното поле со број на пин,во следнава форма-
-Образувана преписка номер ххх/201х ,преписката се намира во процедура по задолжително согласиване
И само доколку имаш подадено преку амбасада,можеш во долното поле да проверуваш со тој број на преписка,доколку си преку Софија ќе ти пишува-нема таква препискаподадена по консулатски пт.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Не ,бројот на молба е различен од бројот на преписка.
Бројот на преписка излегува само на почетокот кога си на задолжителна проверка,кога ќе го ставиш бројот на молба во горното поле со број на пин,во следнава форма-
-Образувана преписка номер ххх/201х ,преписката се намира во процедура по задолжително согласиване
И само доколку имаш подадено преку амбасада,можеш во долното поле да проверуваш со тој број на преписка,доколку си преку Софија ќе ти пишува-нема таква препискаподадена по консулатски пт.
Jas sum preku konzulat, brojot na molba go vnesuvam dolu a gore kaj statusot mi pisuva obrazuvana prepiska so istiot broj i data koga e obrazuvana. Da ne e ova slucajnost kaj mene,stoznam. Probav i vo gornoto pole da vnesam broj na molba so pin mi izleguva istiot status kako vo dolnoto pole- zadolzitelno usoglasuvanje. Brojot na molba mi e identicen kako brojot na prepiska sto go pisuva kaj statusot.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Jas sum preku konzulat, brojot na molba go vnesuvam dolu a gore kaj statusot mi pisuva obrazuvana prepiska so istiot broj i data koga e obrazuvana. Da ne e ova slucajnost kaj mene,stoznam. Probav i vo gornoto pole da vnesam broj na molba so pin mi izleguva istiot status kako vo dolnoto pole- zadolzitelno usoglasuvanje. Brojot na molba mi e identicen kako brojot na prepiska sto go pisuva kaj statusot.
Кај тебе релевантно би требало да биде следново,
Кога проверуваш во горните полиња со бр.на молба и пин,и кога ќе ти излезе бројот на преписка во статусот образувана на некој одреден датум ,тогаш тоа е тоа.
Доколку ти се совпаѓаат ,што е ретко,датумите треба да се исти .Затоа што со статус задолжително согласување може да бидат повеќ преписки.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Кај тебе релевантно би требало да биде следново,
Кога проверуваш во горните полиња со бр.на молба и пин,и кога ќе ти излезе бројот на преписка во статусот образувана на некој одреден датум ,тогаш тоа е тоа.
Доколку ти се совпаѓаат ,што е ретко,датумите треба да се исти .Затоа што со статус задолжително согласување може да бидат повеќ преписки.
Datumot e isti i koga prebaruvam gore i dolu, i brojot na molba se sovpagja so brojot na prepiska, jas bev na intervju noemvri 2018, datumot e januari 2019, valjda togas e obrabotena molbata.
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Abe celo vreme se raspravate so bruhilda ovoj onoj koj cmeta sekoj clen mozi da go blokira za da ne gi gleda negovite gluposti znaci sekoj sto mi smeta ke go blokiram i gotovo ke si pisi na prazno a ne sega citame za nebitni raboti i plus nervozi SAMO BLOCK
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom