Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Сите можни документи предади ги повторно на интервју (и новите и старите - и по двете линии).[DOUBLEPOST=1552559371][/DOUBLEPOST]

Ова е точно. И вака треба да се прави - истово Лазар лично ми го потврди пред точно 1 година кога по втор пат ги собирав истите документи за во Правда. Па, ги продолжив и нишките до прабаба/прадедо.
Dali po izdavanjeto na proishodot ti gi vrakaat nazad dokumentite koi si gi predal za negovo dobivanje ili treba povtorno da gi vadam
 
Член од
14 март 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
прашање до сите..јас ги собрав потребните документи за мене и мојот сопруг..но во моите документи поточно изводот од дедо ми по татко роден 1912 година и е во ред со годината но во изводот на умрените стои с.сборско р.грција..посредниците со кои комуницарам со цел да започнам постапка ми кажаа дека е во ред ако стои р.грвија..додека сега оваа недела познат човек бугар кој работи на оваа проблематика кажа дека е проблем дека во изводот на умрените стои р.грција од дедо ми..ве молам за насока мислење ичи препорака со кого да зборам за да постапам правилно?
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
прашање до сите..јас ги собрав потребните документи за мене и мојот сопруг..но во моите документи поточно изводот од дедо ми по татко роден 1912 година и е во ред со годината но во изводот на умрените стои с.сборско р.грција..посредниците со кои комуницарам со цел да започнам постапка ми кажаа дека е во ред ако стои р.грвија..додека сега оваа недела познат човек бугар кој работи на оваа проблематика кажа дека е проблем дека во изводот на умрените стои р.грција од дедо ми..ве молам за насока мислење ичи препорака со кого да зборам за да постапам правилно?
Жена ми кога поднесуваше за државјанство сакаше од линија преку татко и дедо (дедо роден во егејска македонија) посредникот и рече дека подобро е да иде преку мајка и дедо родени во скопје.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
[DOUBLEPOST=1552560873][/DOUBLEPOST]
Добро е ако е така се надевам нема на дополнителна да заглавам,сакам да те прашам ако ако знаете за изводи кои треба да се поднесат во случајот со крштеница(стар документ).Јас поднесов со извод од родени мајка и баба (линијата е преку мајка ми) документите се поднесени во МП,со предходно добиен произход од ДАБЧ.Ти благодарам многу[DOUBLEPOST=1552560985][/DOUBLEPOST]
Другар ти со кои изводи ги поднесе во МП заедно со крштеницата?
So istite izvodi kade sto go dobiv proizhodot stariot dokument e od pra dedo umrenica negova od baba i od tato i jas prevedeni spredeni direkno vo MP
 
Член од
13 март 2019
Мислења
41
Поени од реакции
44
ВАЖНО СООПШТЕНИЕ
до сите апликанти за бугарско државјанство:

Веке е очигледно оти добар дел од посредниците не ја познават процедурата и свесно или несвесно ве манипулират и ве остават на цедило. Имајте го следново во предвид: Ако сте започнале процедура со документ од организација на бугари, истиот тој документ МОРА да биде внесен и во Министерството на правосудието, како дополнителен документ, заедно со изводите за рагјанье или смрт, кои се опишани во него, а најдобро е тоа да се направи при интервјуто. Значи, МОРА да бидат подадени и во Министерството. Ако тој документ е по линија на брат, сестра, вујко, чичко, тетка, братовчеди или деца, МОРА да се промени по линија на дедо или прадедо и да се поддаде во Министерството! Не чекајте промена на статусот, оти тогаш може да биде доцна. Примете ја оваа сугестија СЕРИОЗНО !!!

П.С. И за мене е нелогично две институции кои се занимават со иста проблематика и се на стотина метри растојание, да прават ДВЕ архиви на истоветни документи, но во Софија засега е така, затоа придржувајте се на ова правило.
Facebook status od Lazar Mladenov
Jas imam od dedo mi dokaz pa oktomvri cekam na potpis i uste nisto.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Сите можни документи предади ги повторно на интервју (и новите и старите - и по двете линии).[DOUBLEPOST=1552559371][/DOUBLEPOST]

Ова е точно. И вака треба да се прави - истово Лазар лично ми го потврди пред точно 1 година кога по втор пат ги собирав истите документи за во Правда. Па, ги продолжив и нишките до прабаба/прадедо.
Ти текнува ли уште пред година и половина кога постиравме на оваа проблематика копачите како не напаѓаа? :tapp:
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
So istite izvodi kade sto go dobiv proizhodot stariot dokument e od pra dedo umrenica negova od baba i od tato i jas prevedeni spredeni direkno vo MP
Тогаш е во ред да се извади изводи и од пра дедо бидеќи крштеницата е од него,во мојот случај крштеница е од баба па јас извадив изводи од мајка и баба така ми кажа посредникот.
 
Член од
25 април 2018
Мислења
46
Поени од реакции
80
прашање до сите..јас ги собрав потребните документи за мене и мојот сопруг..но во моите документи поточно изводот од дедо ми по татко роден 1912 година и е во ред со годината но во изводот на умрените стои с.сборско р.грција..посредниците со кои комуницарам со цел да започнам постапка ми кажаа дека е во ред ако стои р.грвија..додека сега оваа недела познат човек бугар кој работи на оваа проблематика кажа дека е проблем дека во изводот на умрените стои р.грција од дедо ми..ве молам за насока мислење ичи препорака со кого да зборам за да постапам правилно?
otvori na ovoj link, tuka pisuva deka vo toa selo imalo bugarsko naselenie no najtocno moze da ti kaze Lazar Mladenov od BKKS dali ke moze da ti istade poteklo od toa selo,...... toj ako ti rece MoZE, toa znaci MoZe,......... kako ke ti rece toj, taka..... najdi niz forumov imase negov tel. broj pozzz
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Сборско
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2017
Мислења
276
Поени од реакции
260
Ako nekoj go krsi najmnogu zakonot toa e viceprezidenkata jotova ona se ponasa kako kralevite kako ke im tekne taka rabotile isto i ona .Jotova ne raboti po zakon i ne si ja tera rabotata najdobro da ja proglasime za KRAL ili CAR.
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Dali po izdavanjeto na proishodot ti gi vrakaat nazad dokumentite koi si gi predal za negovo dobivanje ili treba povtorno da gi vadam
 
Член од
14 март 2019
Мислења
6
Поени од реакции
35
Ima li nekoj so smenet status od zadolzitelna so bil na intervju vo april 2018..?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom