Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Дечки јас сум од 2016 ноември (интервју) со док. Од вујко дремав долго време на дополнителна и не однесов документи. Сега отворив да проверам го имам овој статус.

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Молба вх.номер

Што е следно? Даваат отказ?
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Na molbata imas brojche so nego si proveri...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
каква молба??? Бев на интервју и излегов не ми дале никаков лист ниту пак сум носел некаква молба, не ми е баш јасно :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
@Lara95 чека од јули указ.[DOUBLEPOST=1552489479][/DOUBLEPOST]
Кај едниот статус е задолжителна проверка,а другиот само образувана преписка, треба кај и да е да се смени и тој во задолжителна проверка. А со тој статус ќе чекате најмалку една година, за да се смени во финална.
јас чекам от ЈУНИ почеток
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Da prasam za sovet i mislenje.
Podadov dokumenti za proishod izvod od mene, majka mi, baba, sestra na baba i uverenie deka roditelite na sestra i na baba se po nacionalnost bugari (bidejki nemale informacii za baba od koja nacionalnost i se roditelite pa morase da se izvadi od sestrata na baba) ovie dokumenti se od babusnica srb koja nekogas bila bugarska. Vo bg mi bea razgledani dokumentite no ne mi bese nitu odobren nitu odbien proishodot i mi baraa ako moze uverenieto da bide od ime na baba mi no kako sto pisav nemaat takvi informacii i ne mozat da mi izdadat od nejzino ime.
Sega izvadiv izvodi od tatko mi, dedomi i posmrtnica od pra dedo i uverenie od strumica i sega cekam na odobruvanje na proishod.
Dali ako dobijam proishod mozam na intervju da gi dadam i ovie prvite dokumenti od na majkami stranata za da bidat kako dopolnitelni dokazi iako proishodot e dobien po tatkova linija.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Дечки јас сум од 2016 ноември (интервју) со док. Од вујко дремав долго време на дополнителна и не однесов документи. Сега отворив да проверам го имам овој статус.

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Молба вх.номер

Што е следно? Даваат отказ?
или Отказ (можно е и дупла проверка) или Потпис
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
47
Поени од реакции
99
Jas cekam ukaz od pocetok oktomvri 2018 i uste nisto, a prethodno bev na dopolnitelna proverka skoro 3 godini, ima nekoj info uste kolku ke cekame. Na Intervju bev juni 2014...
Исто и јас Делфина, интервју во 2014, па три години дополнителна, и еве од октомври чекам поптис од Вицепрезидент... Ова е веќе садизам, а најтажното е тоа што сум бугарин со тапија и никогаш сум немал дилема околу мојата етничка припадност, но еве околностите довеле да сум во овде и да минувам низ ова. Навистина на сите ви посакувам што побрзо да добиете граѓанство, без разлика од какви побуди или мотиви се водите. Поздрав и на следно вклучување во форумов сакам да видам позитивни вести. Еве, од Софија велат дека комисијата која ги разгледува евентуалните неправилности треба да излезе со заклучок во крајот на месецов, па ќе се задвижеле нештата. Да видиме што претстои. Поздрав!
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Дечки јас сум од 2016 ноември (интервју) со док. Од вујко дремав долго време на дополнителна и не однесов документи. Сега отворив да проверам го имам овој статус.

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Молба вх.номер

Што е следно? Даваат отказ?
Која дата во Ноември 2016 беше на интервју и кога ти беше рокот за доставување на дополнителни документи?
 
Член од
13 март 2019
Мислења
41
Поени од реакции
44
Исто и јас Делфина, интервју во 2014, па три години дополнителна, и еве од октомври чекам поптис од Вицепрезидент... Ова е веќе садизам, а најтажното е тоа што сум бугарин со тапија и никогаш сум немал дилема околу мојата етничка припадност, но еве околностите довеле да сум во овде и да минувам низ ова. Навистина на сите ви посакувам што побрзо да добиете граѓанство, без разлика од какви побуди или мотиви се водите. Поздрав и на следно вклучување во форумов сакам да видам позитивни вести. Еве, од Софија велат дека комисијата која ги разгледува евентуалните неправилности треба да излезе со заклучок во крајот на месецов, па ќе се задвижеле нештата. Да видиме што претстои. Поздрав!
Nikola, se sto ni preostanuva e da cekame i da se nadevame da mrdnat. Najmacno mi e sto nekoi gi zemaa za godina dena (najmnogu od 2015 sto bea na intervju), a nie 2014 ko baksuzna godina uste cekame,..
 
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
ВАЖНО СООПШТЕНИЕ
до сите апликанти за бугарско државјанство:

Веке е очигледно оти добар дел од посредниците не ја познават процедурата и свесно или несвесно ве манипулират и ве остават на цедило. Имајте го следново во предвид: Ако сте започнале процедура со документ од организација на бугари, истиот тој документ МОРА да биде внесен и во Министерството на правосудието, како дополнителен документ, заедно со изводите за рагјанье или смрт, кои се опишани во него, а најдобро е тоа да се направи при интервјуто. Значи, МОРА да бидат подадени и во Министерството. Ако тој документ е по линија на брат, сестра, вујко, чичко, тетка, братовчеди или деца, МОРА да се промени по линија на дедо или прадедо и да се поддаде во Министерството! Не чекајте промена на статусот, оти тогаш може да биде доцна. Примете ја оваа сугестија СЕРИОЗНО !!!

П.С. И за мене е нелогично две институции кои се занимават со иста проблематика и се на стотина метри растојание, да прават ДВЕ архиви на истоветни документи, но во Софија засега е така, затоа придржувајте се на ова правило.
Facebook status od Lazar Mladenov
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Da prasam za sovet i mislenje.
Podadov dokumenti za proishod izvod od mene, majka mi, baba, sestra na baba i uverenie deka roditelite na sestra i na baba se po nacionalnost bugari (bidejki nemale informacii za baba od koja nacionalnost i se roditelite pa morase da se izvadi od sestrata na baba) ovie dokumenti se od babusnica srb koja nekogas bila bugarska. Vo bg mi bea razgledani dokumentite no ne mi bese nitu odobren nitu odbien proishodot i mi baraa ako moze uverenieto da bide od ime na baba mi no kako sto pisav nemaat takvi informacii i ne mozat da mi izdadat od nejzino ime.
Sega izvadiv izvodi od tatko mi, dedomi i posmrtnica od pra dedo i uverenie od strumica i sega cekam na odobruvanje na proishod.
Dali ako dobijam proishod mozam na intervju da gi dadam i ovie prvite dokumenti od na majkami stranata za da bidat kako dopolnitelni dokazi iako proishodot e dobien po tatkova linija.
Сите можни документи предади ги повторно на интервју (и новите и старите - и по двете линии).[DOUBLEPOST=1552559371][/DOUBLEPOST]
ВАЖНО СООПШТЕНИЕ
до сите апликанти за бугарско државјанство:

Веке е очигледно оти добар дел од посредниците не ја познават процедурата и свесно или несвесно ве манипулират и ве остават на цедило. Имајте го следново во предвид: Ако сте започнале процедура со документ од организација на бугари, истиот тој документ МОРА да биде внесен и во Министерството на правосудието, како дополнителен документ, заедно со изводите за рагјанье или смрт, кои се опишани во него, а најдобро е тоа да се направи при интервјуто. Значи, МОРА да бидат подадени и во Министерството. Ако тој документ е по линија на брат, сестра, вујко, чичко, тетка, братовчеди или деца, МОРА да се промени по линија на дедо или прадедо и да се поддаде во Министерството! Не чекајте промена на статусот, оти тогаш може да биде доцна. Примете ја оваа сугестија СЕРИОЗНО !!!

П.С. И за мене е нелогично две институции кои се занимават со иста проблематика и се на стотина метри растојание, да прават ДВЕ архиви на истоветни документи, но во Софија засега е така, затоа придржувајте се на ова правило.
Facebook status od Lazar Mladenov
Ова е точно. И вака треба да се прави - истово Лазар лично ми го потврди пред точно 1 година кога по втор пат ги собирав истите документи за во Правда. Па, ги продолжив и нишките до прабаба/прадедо.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Pa ti si napravil kako sto treba,eden dokument e original,sestra ti go ima podneseno a ti si navel deka ako sluzbenikot sto go resava tvojot predmet saka da go vidi originalot se naoga vo dosieto od sestra ti,se e kako sto treba.
[DOUBLEPOST=1552560873][/DOUBLEPOST]
Pa ti si napravil kako sto treba,eden dokument e original,sestra ti go ima podneseno a ti si navel deka ako sluzbenikot sto go resava tvojot predmet saka da go vidi originalot se naoga vo dosieto od sestra ti,se e kako sto treba.
Добро е ако е така се надевам нема на дополнителна да заглавам,сакам да те прашам ако ако знаете за изводи кои треба да се поднесат во случајот со крштеница(стар документ).Јас поднесов со извод од родени мајка и баба (линијата е преку мајка ми) документите се поднесени во МП,со предходно добиен произход од ДАБЧ.Ти благодарам многу[DOUBLEPOST=1552560985][/DOUBLEPOST]
I jaas sum ista situacija kaj mene e originalot kaj bratmi zaverena foto kopija eden mesec sum ponapred so intervjuto na zadolzitelna sum
Другар ти со кои изводи ги поднесе во МП заедно со крштеницата?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom