Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Vrska nema ova sto go pisuvas. Ne potpisuva Jotova zatoa sto ceka da pominat preku sovet za grazdanstvo site prepiski staveni na dopolnitelna od 2015 i 2016 god. kolku gledam pri kraj se, mislam deka ovoj mesec sigurno ke pocne da potpisuva. E sega kakvi arsini ke ima pri davanje ili odbivanje ostanuva da vidime.
Izvinjavam se uvazheni sluzhitel pri direkcija "B'lgarsko grazhdanstvo" znachi se e glasini, ne rekov deka e tochno ama deka ima problemi so "Patrioticheskijat front" na Karakachanov i koalicijata so Bojko Borisov, bidejki DABCH beshe pod Karakachanov e sega 4 godini se chekashe za se pocni postapkata od obvinitelstvoto za da kopaat vo DABCH.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Дечки, ве молам за совет. Коментарите на некои членови тука ме ставија во мисла. Аплицирам за државјанство врз основа на стар документ од дедо од бугарска егзархија. На интервјуто го понудив оригиналниот документ да го земат, меѓутоа службеничката рече дека нема потреба и тој остана кај мене, а тие имаат само копија. Поминаа месеци од интервјуто и статусот ми е задолжително согласување. Е сега, прашањето ми е, дали морам да одам да им го носам документот ако сакам да избегнам дополнителна или можно е и со копијата да си оди процедурата по ред и да не ме стават на дополнителна? Какви се вашите искуства? Многу време чекав за происход, година и фазла, па за интервју уште без малку година, и сега уште ако ме стават на дополнителна, ми ебаа матер, ќе ме фати 5 години процедурата... Сега по ново каде се носат дополнителни документи, бидејќи читам дека во друга зграда се правеле сега интервјуата? Дајте ми совет што да се прави? Ви благодарам на одговорите ☺
биди сигурен дека нема да го добиеш испод 4/5 год.процедурата е таа,второ како си со презимињата и со што документи.ако сте прадедоти,таткоти,и ти со различно презиме,,,,,,,,,СО СРЕЧА НЕКА ТИ Е,,,,,,ке ти треба,,,,,,и ако имаш предадено стари документи ке треба МНОГУ време да ги проверат,во ова сум от 2012 год,,сеуште чекам и се мачам..поз...[DOUBLEPOST=1552346692][/DOUBLEPOST]
вероватно си мислат,,ладно е бе баце друго е пролет е птиците пеат времето е красиво топличко,,,,,ЛЕЛЕЛ ЛУДНИЦА ај можеби после 2025 ако европа опстои и не се комплицира нешто плус дополнително па после џабе да ни се и бугарските пасоши...
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
14
Поени од реакции
3
zdravo, bi sakala da prasam za odnovo procedura da se zapocne dali moze samo so potvrda od bk? i kako odi sega zakazuvanje ako moze link ,dali vednas stom poddavas dokumenti i intervjuto e?
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Zdravo.Moze nekoj da mi kaze sto znaci ova
Образувана преписка N:20239/2018/08.11.2018 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуван
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
zdravo, bi sakala da prasam za odnovo procedura da se zapocne dali moze samo so potvrda od bk? i kako odi sega zakazuvanje ako moze link ,dali vednas stom poddavas dokumenti i intervjuto e?
Дали имаш веќе извадено происход?
На која основа е изваден происходот ако веќе го имаш?
Моментално може да се поднесе преку потврда од БК.
Ако немаш происход прво ќе треба происход да вадиш а после интервју.
Ако имаш тогаш ќе можеш да закажеш за интервју и поддавање на документи ,и да во ист ден е се.
http://publicbg.mjs.bg/BgSubmissionDoc[DOUBLEPOST=1552377535][/DOUBLEPOST]
Zdravo.Moze nekoj da mi kaze sto znaci ova
Образувана преписка N:20239/2018/08.11.2018 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуван
Ова значи дека си на почеток,и со овој статус ќе чекаш уште минимум до 11месец 2019 ,затоа што за овој период од една година минимум сде вршат сите проверки за тоа дали си осудуван,дали ти се документите оригинал и сл.Потоа ќе ти се смени во финален преглед,па потоа во положително или отказ или дополнителна (во зависност од документацијата).Ако ти се смени во положително,после ќе чекаш потпис од подпрецедателот и ќе си го земеш државјанството.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
4
Zdravo.Moze nekoj da mi kaze sto znaci ova
Образувана преписка N:20239/2018/08.11.2018 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуван
Zdravo.Moze nekoj da mi kaze sto znaci ova
Образувана преписка N:20239/2018/08.11.2018 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуван
Znaci deka gi proveruvat dokumentite I se ceka do godina pa potoa sleduva finalene pregled pa potpis
 
Член од
24 јануари 2019
Мислења
12
Поени од реакции
8
podnesov site potrebni dokumenti i stari dokumenti vencanici licni karti od pra baba i dedo me interesira za kolku vreme izlaga proishod i od proishodot do intervjuto kolkav e vremenskio interval od edna do druga procedura?
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
4
Zdravo.Moze nekoj da mi kaze sto znaci ova
Образувана преписка N:20239/2018/08.11.2018 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуван
Koga.ke.imas smena vo statuso pisi mi ja sum po tebe za 20 denaa
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Izvinjavam se uvazheni sluzhitel pri direkcija "B'lgarsko grazhdanstvo" znachi se e glasini, ne rekov deka e tochno ama deka ima problemi so "Patrioticheskijat front" na Karakachanov i koalicijata so Bojko Borisov, bidejki DABCH beshe pod Karakachanov e sega 4 godini se chekashe za se pocni postapkata od obvinitelstvoto za da kopaat vo DABCH.
drugarce izvini ama problemot e kaj JOTOVA
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
164
Поени од реакции
79
Дечки, ве молам за совет. Коментарите на некои членови тука ме ставија во мисла. Аплицирам за државјанство врз основа на стар документ од дедо од бугарска егзархија. На интервјуто го понудив оригиналниот документ да го земат, меѓутоа службеничката рече дека нема потреба и тој остана кај мене, а тие имаат само копија. Поминаа месеци од интервјуто и статусот ми е задолжително согласување. Е сега, прашањето ми е, дали морам да одам да им го носам документот ако сакам да избегнам дополнителна или можно е и со копијата да си оди процедурата по ред и да не ме стават на дополнителна? Какви се вашите искуства? Многу време чекав за происход, година и фазла, па за интервју уште без малку година, и сега уште ако ме стават на дополнителна, ми ебаа матер, ќе ме фати 5 години процедурата... Сега по ново каде се носат дополнителни документи, бидејќи читам дека во друга зграда се правеле сега интервјуата? Дајте ми совет што да се прави? Ви благодарам на одговорите ☺
Odnesi go da ne te stavat na dopolnutelna
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo, jas Im isprativ molba na 30ti Januari, gi nemashe edna nedela da mi vratat pa pishav pak. Mi odgovorija deka mi fali polk, istraziv najdov koj polk bil dedovo pa Im pishav i od togash molk. Posle desetina dena otprilika im se javiv na brojot ostaven na nivniot web sajt, bea dosta fini, da skratam zenava sho se javi reche deka koleskata bila na boleduvanje ili bar jas taka razbrav, deka ja chekaat da se vrati, da si chekam na mail deka kje mi odgovorat. Ako sluchajno dobijam odgovor kje vi kazam, ve molam spodelete I vie ako dobiete odgovor. Pozdrav
Доколку добијам одговор од нив, ќе објавам. Но за мене е многу чудна оваа ситуација. На едно 20-мина им имам помогнато околу воениот архив за да добијат документ од нив. Секогаш одговарале во рок од 7-10 дена, а сега нема никаков одговор од нив. Претпоставувам дека е оваа состојба од 1 јануари 2019 г. Останува да чекаме
 
Член од
12 март 2019
Мислења
26
Поени од реакции
40
"Ова значи дека си на почеток,и со овој статус ќе чекаш уште минимум до 11месец 2019 ,затоа што за овој период од една година минимум сде вршат сите проверки за тоа дали си осудуван,дали ти се документите оригинал и сл.Потоа ќе ти се смени во финален преглед,па потоа во положително или отказ или дополнителна (во зависност од документацијата).Ако ти се смени во положително,после ќе чекаш потпис од подпрецедателот и ќе си го земеш државјанството.""

Колку долго чекаат од "финалето" до "позитивното", а потоа конечно до декретот? фала
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
"Ова значи дека си на почеток,и со овој статус ќе чекаш уште минимум до 11месец 2019 ,затоа што за овој период од една година минимум сде вршат сите проверки за тоа дали си осудуван,дали ти се документите оригинал и сл.Потоа ќе ти се смени во финален преглед,па потоа во положително или отказ или дополнителна (во зависност од документацијата).Ако ти се смени во положително,после ќе чекаш потпис од подпрецедателот и ќе си го земеш државјанството.""

Колку долго чекаат од "финалето" до "позитивното", а потоа конечно до декретот? фала
Од финална до положително отприлика 4-6 недели.
А од положително до потпис во моментов не се знае.Порано беше до 4 месеци максимум,а сега има членови 10месеци што цекаат потпис.....
 
Член од
12 март 2019
Мислења
30
Поени од реакции
16
Ima li nekoj so intevju Februari 2018 I da mu e smenet statusot og zadolzitelno usoglasuvanje
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom