Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo na 6 mart treba da odam na intervju kakvi iskustva imate so intevju vo posledno vreme nekoj da ne ima prasanjata?
Zdravo , jas bev na intervju na 21vi fevruari i pominav super , utre kje ti gi ispratam prasanjata , na mojot soprug mu postavija 5 od niv , a mene okolu 15 prasanja ... Nishto strasno intervjuto trae okolu 10-15 min ... Prasanja koi gi postavuvaat na 90% se , So kogo granici Bugarija, kakva narodnost si , dali bi ziveela vo Bg, istoriski slucuvanja, istoriski lichnosti , pisateli, dali imash nekoj od familijata shto ceka bg pasosh, koga stana chlenka na Eu , po shto e poznata Bg, dali imash rodnini, dali bg e parlamentarna drzava, dali imas rodnini vo Bg i ako imash vo koj grad ziveat, so shto kje pridoneses ako zivees vo Bg, dali si osuduvan ... Ovie prasanja mi gi postavija mene ...So srekja utre kje ti gi pratam site
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
14.02.2017 предадени документи во министерството во Софија.
Интервју после година и пол (07.06.2018), и од тогаш до денес нема промена на статусот (процедура по зад'лжително с'гласуване).
Документите лично се предадени, значи не сум со посредници, родителите и помалиот брат веќе со години имаат бг државјанство останав уште јас.
Можно е толку многу да се одовлечи процесот ? За колку време сте добивале државјанство, некои слични искуства ?
 
Член од
6 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0

Attachments

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
14.02.2017 предадени документи во министерството во Софија.
Интервју после година и пол (07.06.2018), и од тогаш до денес нема промена на статусот (процедура по зад'лжително с'гласуване).
Документите лично се предадени, значи не сум со посредници, родителите и помалиот брат веќе со години имаат бг државјанство останав уште јас.
Можно е толку многу да се одовлечи процесот ? За колку време сте добивале државјанство, некои слични искуства ?
За жал да, има и други кандидати за бг државјанство кои се со интервју 10 месец 2017,сеуште на задолжителна. Јас сум 1м 2018, исто така на задолжителна,но прееска на две бројчиња кои беа 8.01.2018 им се смени во финална, па можеби ќе почнат и со другите датуми, но ти сепак си подалеку
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
Znaes kakva e situacijata vo Bugarija,vo odreden period gi priznavaat i vazat potvrdite,vo drug ne vazat i baraat dopolnitelni dokazi,kolku sto gledam momentalno gi priznavaat,obavezno ti da izvadis potvrda i podnesi ne gubi vreme
Mislam deka go najdov resenieto zosto sum odbijan(po pretpostavka):so istite izvodi od бккс шура ми zede pasos pred dva meseci a mene me odbija.ama kaj nego se poklopuvaa preziminjata od dedo mu i negovoto.vo mojov slucaj razlicni ni se prezimipreziminjata mene i na dedo mi.mozda trebese so notarski akt i so dvajca svedoci da go sredam to.posto mi nemat logika on da zeme jas ne.valda e toa
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
14.02.2017 предадени документи во министерството во Софија.
Интервју после година и пол (07.06.2018), и од тогаш до денес нема промена на статусот (процедура по зад'лжително с'гласуване).
Документите лично се предадени, значи не сум со посредници, родителите и помалиот брат веќе со години имаат бг државјанство останав уште јас.
Можно е толку многу да се одовлечи процесот ? За колку време сте добивале државјанство, некои слични искуства ?
Sto znam bratko mislam rano e oste za tebe, sega im se menuva na tie januari februari sto se,ti i jas ke si pocekame oste malku,jas sum 07.08.2018 intervju.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2019
Мислења
8
Поени од реакции
2
Sto znam bratko mislam rano e oste za tebe, sega im se menuva na tie januari februari sto se,ti i jas ke si pocekame oste malku,jas sum 07.08.2018 intervju.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Najverojatno pocnale so 2018... Jas bev intervju 18.7.2018 ... seuste sum na zadolzitelna . Ke si cekame nie uste nekoj mesec. :))
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Mislam deka go najdov resenieto zosto sum odbijan(po pretpostavka):so istite izvodi od бккс шура ми zede pasos pred dva meseci a mene me odbija.ama kaj nego se poklopuvaa preziminjata od dedo mu i negovoto.vo mojov slucaj razlicni ni se prezimipreziminjata mene i na dedo mi.mozda trebese so notarski akt i so dvajca svedoci da go sredam to.posto mi nemat logika on da zeme jas ne.valda e toa
Kolku se razlicni?, toa so izvodite se povrzuvas, normalno ako ti e dedo od majka deka ke imate razlicni preziminja
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Mislam deka go najdov resenieto zosto sum odbijan(po pretpostavka):so istite izvodi od бккс шура ми zede pasos pred dva meseci a mene me odbija.ama kaj nego se poklopuvaa preziminjata od dedo mu i negovoto.vo mojov slucaj razlicni ni se prezimipreziminjata mene i na dedo mi.mozda trebese so notarski akt i so dvajca svedoci da go sredam to.posto mi nemat logika on da zeme jas ne.valda e toa
Другар не можда него обавезно требаше тоа да го направиш !! и јас го имав истиот проблем само една буква од презимето фалеше посредникот ми кажа шо да направам оти тоа не поминувало кај бугарите !!
 
D

dabedaa

Гостин
Mislam deka go najdov resenieto zosto sum odbijan(po pretpostavka):so istite izvodi od бккс шура ми zede pasos pred dva meseci a mene me odbija.ama kaj nego se poklopuvaa preziminjata od dedo mu i negovoto.vo mojov slucaj razlicni ni se prezimipreziminjata mene i na dedo mi.mozda trebese so notarski akt i so dvajca svedoci da go sredam to.posto mi nemat logika on da zeme jas ne.valda e toa
Zavisi od koja strana ti e dedo.Ako ti od Majka fala bogu ke se razlicit.Ako ti se od tatko togas se vadi prepis.JAs da dokazam deka moite dedovce se rodeni braca so razlicito prezime vadev prepis .toa se vadi isto kako izvod.
 
Член од
26 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
15
14.02.2017 предадени документи во министерството во Софија.
Интервју после година и пол (07.06.2018), и од тогаш до денес нема промена на статусот (процедура по зад'лжително с'гласуване).
Документите лично се предадени, значи не сум со посредници, родителите и помалиот брат веќе со години имаат бг државјанство останав уште јас.
Можно е толку многу да се одовлечи процесот ? За колку време сте добивале државјанство, некои слични искуства ?
Jas imam podneseno so isti dokumenti kako tebe, dvata roditeli i sestra so bg drzavjanstvo. intervju 11.2017 sofija, i uste sum na zadolzitelna posle 15 meseci od intervju. Ova so dokumenti od roditel izleze poloso odkolku so bilo kakva druga potvrda...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom