Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Прочитајте што ми падна на ум..

Неам време инаку би ја "обработил" статистички темава, би собрал податоци кој кога напишал дека почнал со процедура, кој кога добил прв статус, па втор, трет, итн итн се до потпис од вицепрезидентот или бил одбиен... така што во најмала рака ке добиеме една база со податоци базирана на 3 форумски теми "Бугарски пасоши" со по над 3000 страни секоја, и врз основа на тие податоци ќе можеме да извлечиме некакви заклучоци со кои работите би станале појасни.


Секако тоа е работа што бара тим, заинтересирани членови кои ќе работат по моја директива и би требало за (макс) 1 недела да ги добиеме првичните резултати во бројки и проценти.

Ако има заинтересирани, пишете ми. Добивам впечаток дека идеава и не е толку лоша.. но може и да грешам.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Прочитајте што ми падна на ум..

Неам време инаку би ја "обработил" статистички темава, би собрал податоци кој кога напишал дека почнал со процедура, кој кога добил прв статус, па втор, трет, итн итн се до потпис од вицепрезидентот или бил одбиен... така што во најмала рака ке добиеме една база со податоци базирана на 3 форумски теми "Бугарски пасоши" со по над 3000 страни секоја, и врз основа на тие податоци ќе можеме да извлечиме некакви податоци со кои работите би станале појасни.


Секако тоа е работа што бара тим, заинтересирани членови кои ќе работат по моја директива и би требало за (макс) 1 недела да ги добиеме првичните резултати во бројки и проценти.

Ако има заинтересирани, пишете ми. Добивам впечаток дека идеава и не е толку лоша.. но може и да грешам.
целата процедура се на се трае 4/5 години никој да не те лаже.....[DOUBLEPOST=1550450206][/DOUBLEPOST]ПАТЕМ АЈДЕ ФАЦИ УТРЕ Е ПОНЕДЕЛНИК СО ГОСПОД НАПРЕД....КОЈ ПОЈКЕ КЕ ИЗДРЖИ БЕЗ ПОТПИС НИЕ ИЛИ ТИЕ:):P:D:LOL::ROFLMAO:ДО КОГА МОЖАТ ДА ТЕРААТ ВАКА?!
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Јас знаете како го скратив времето за произход? 3 месеци секој ден проверував како опседнат и реков веќе не проверувам кога биде биде и оп една година си летна....
Многу се замарате другари....

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
1 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
1
Здраво на сите..
Вака сега 2017 поднесов документи со посредник, по извесно време, посредникот ме префрла преку бг конзулат во Битола и поради икс причини си ја терам постапката сам...
Крај на 2018 зедов државјанство исто од бг конзулат во Битола.. Каде што ми дадоа бугарски тел. број и ми рекоја да звонам после нова год. И да прашам дали се стасани моите документи кај нив..
Сега прашањето ми е.. Што треба да правам понатаму... Дали бил некој во слична ситуација.. Дали тие(луѓето од бројот каде што треба да се јавам) ги даваат упат што треба да правиш, кои документи, каде во бг треба да одиш...?? Ве молам доколку некој има познавање од процедура а да ми објасни
Благодарам
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Знам дека беше дискутирано на темава и сум сигурен дека многу луѓе ги интересира, ама некако беа поделени мислењата па дали има некој официјален податок околу овие прашања во врска со должноста на луѓе што извадиле БГ државјанство:
- Гласање на избори
- Одреден број на влезови во државата на годишно ниво
- Служење во војска
- Или ако има уште нешто што не ми текна да пишам, слободно додадете......
Благодарам!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Знам дека беше дискутирано на темава и сум сигурен дека многу луѓе ги интересира, ама некако беа поделени мислењата па дали има некој официјален податок околу овие прашања во врска со должноста на луѓе што извадиле БГ државјанство:
- Гласање на избори
- Одреден број на влезови во државата на годишно ниво
- Служење во војска
- Или ако има уште нешто што не ми текна да пишам, слободно додадете......
Благодарам!
Во постот претходно пиша да не се замараме.Саат време подоцна во друг пост почнуваш со замарање. Што ти е поентата?Подолго време нема потпишани укази,сите се нервираат ти за војска служење во Бугарија си си се фатил.Свесен ли си воопшто што се случува? Бог да чува
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Во постот претходно пиша да не се замараме.Саат време подоцна во друг пост почнуваш со замарање. Што ти е поентата?Подолго време нема потпишани укази,сите се нервираат ти за војска служење во Бугарија си си се фатил.Свесен ли си воопшто што се случува? Бог да чува
Другар мешаш баби и жаби.....
Пишав да не се замара со спам за датуми, а прашав нешто конструктивно што едвај еднаш е спомнато во групава.
Ти дали си свесен што се случува? Муслимани испокупиле произходи од ДАБЧ и направиле криминал, па сега ги чешлаат предметите во тој опсег, тоа не значи дека процедурата застанала!
Знаеш ли што воопшто значи новиот закон за Интервју веднаш на ист термин со поднесување на барање? Значи дека поради ново-настанатата ситуација со Северна Македонија (влез во НАТО и ЕУ), заинтересираноста за БГ Државјанство е намалена, па се олеснува процедура за да се асимилираат што повеќе македонци? Тоа ти е батка взаемна соработка, нив им одговара, нас ни одговара, никогаш нема да престане и нема да умрат указите, опушти се, не сечи вени, ќе добиеш документ, ако си го тераш редовно патот, без разлика дали си со потврди од здруженија, или дедо ти служел војска или баба ти била швалерка на татко му на Бојко....
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Другар мешаш баби и жаби.....
Пишав да не се замара со спам за датуми, а прашав нешто конструктивно што едвај еднаш е спомнато во групава.
Ти дали си свесен што се случува? Муслимани испокупиле произходи од ДАБЧ и направиле криминал, па сега ги чешлаат предметите во тој опсег, тоа не значи дека процедурата застанала!
Знаеш ли што воопшто значи новиот закон за Интервју веднаш на ист термин со поднесување на барање? Значи дека поради ново-настанатата ситуација со Северна Македонија, заинтересираноста за БГ Државјанство е намалена, па се олеснува процедура за да се асимилираат што повеќе македонци? Тоа ти е батка взаемна соработка, нив им одговара, нас ни одговара, никогаш нема да престане и нема да умрат указите, опушти се, не сечи вени, ќе добиеш документ, ако си го тераш редовно патот, без разлика дали си со потврди од здруженија, или дедо ти служел војска или баба ти била швалерка на татко му на Бојко....
Ја не чекам бе Северџан,нит ме боли к.р,ги дупиш овие што се нервираат.
 
Член од
30 јануари 2019
Мислења
82
Поени од реакции
107
Знам дека беше дискутирано на темава и сум сигурен дека многу луѓе ги интересира, ама некако беа поделени мислењата па дали има некој официјален податок околу овие прашања во врска со должноста на луѓе што извадиле БГ државјанство:
- Гласање на избори
- Одреден број на влезови во државата на годишно ниво
- Служење во војска
- Или ако има уште нешто што не ми текна да пишам, слободно додадете......
Благодарам!
1. Гласање на избори: Како и во Македонија а и насекаде низ светот, гласањето е граѓанско право, а не должност.
2. Одреден број на влезови во државата на годишно ниво: Има луѓе кои после добивање на пасошот се враќаат во бг после 5 години само за обнова. Исто како и кај нас во Македонија.
3. Служење на воен рок: Мислам ( не сум сигурен , ако сум грешка простете ) дека нема задолжителен воен рок.
Ја незнам што тролаш овде со глупости, ако ти е ЈАД :) да нема некој последици или да се информираш за твоите права и обврски како Бугарски државјанин консултирај се со адвокат нека ти објасни се што си потпишал. Тоа ти го велам бидејќи посредникот ти носи еден топ документи и ти вика тука се потпиши , тука и тука, а што си потпишал тоа е друга приказна.
Инаку, што е тоа цвилење сега сакаш бг пасош исто како и пред македонскиот и пред бугарскиот ќе одговараш...нема многу филозофија.
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ја не чекам бе Северџан,нит ме боли к.р,ги дупиш овие што се нервираат.
Другар не ме вреѓаш со Северџан горд сум на името СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, сабајлето бев да галсам на референдум меѓу првите! :)
Тоа ми е муабетот, не треба никој да се нервира, ако не се стекнал незаконски со произход или друг документ, ќе си добие државјанство, дури и побрзо сега, бидејќи да не се повторувам, паднат е рејтингот, и оваа мизерна држава ќе влезе во ЕУ, ама све бива..... Може пак ќе се појави некој лик како Гвујо, па што ќе ни сменат 500-600е плус минус во животов, а да си имаме резерва ЕУ држава :)
 
Член од
31 октомври 2018
Мислења
19
Поени од реакции
6
Редно е веќе посредниците да се распрашаат и да информираат зошто нема потписи толку време и на што точно се чека. Не може никој да нема никаква информација.
 
A

andrea85

Гостин
Закочено е кај Јотова. Потписи нема да има до почеток на март, што сте запнале.
Пишано е многу пати чека извештај од времената комисија, а и проверува повторно скеој кандидат во МВР.
Wait and see mood !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom