Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 февруари 2018
Мислења
15
Поени од реакции
6
Прашање за оние што ја следат состојбата околу пасошите редовно и се запознаени одприлика како и што се случува !

За колку време од прилика да очекувам промена на статусот, моментално сеуште стои вака ?
.

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 23.04.2018
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Прашање за оние што ја следат состојбата околу пасошите редовно и се запознаени одприлика како и што се случува !

За колку време од прилика да очекувам промена на статусот, моментално сеуште стои вака ?
.

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 23.04.2018
Cekaj promena ovoj mesec
 
Член од
24 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
18
Daleku od cista e. Jas sum na zadolzitelna i sum 169xx/2016 i ne mrda nisto so prst. Pozdrav i se nadevame na brzo resavanje.
Sto e so tie 140xx/2015 od dopolnitelna edna godina cekanje a sega eden mesec stoi deka treba da se razgleda od sovetot po grazdanstvo pred da bide staven na finalen pregled
Ova nema kraj ima nekoj sto cekat i po 5 godini zalno
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Sto e so tie 140xx/2015 od dopolnitelna edna godina cekanje a sega eden mesec stoi deka treba da se razgleda od sovetot po grazdanstvo pred da bide staven na finalen pregled
Ova nema kraj ima nekoj sto cekat i po 5 godini zalno
Da tocno e toa , zavisi kako gi zafatila masinerijata , ali najbitni se dobri i verodostojni dokumenti samo toa bi bilo prioritet da se sigurni deka ke zemat drzavjanstvo.....cekanjeto ne ubiva , no morame niv uvce ne gi boli nie barame[DOUBLEPOST=1550358783][/DOUBLEPOST]Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија EVE DO KADE SUM JAS 2 I NESTO MESECI
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Прашање за оние што ја следат состојбата околу пасошите редовно и се запознаени одприлика како и што се случува !

За колку време од прилика да очекувам промена на статусот, моментално сеуште стои вака ?
.

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 23.04.2018
Od koga odnesov dopolnitelen dokument za tatko mi tocno edna godina cekase za promena na status. Od januari 2018 do januari 2019
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Знам дека ништо конкретно не се знае, но сепак да прашам.
Од моментот кога статусот ке се промени во "позитивен одговор од советот за гражданство..." уште колку би се чекало за потпис од вицепрезидентот (доколку се би било во ред) ?
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
23
Знам дека ништо конкретно не се знае, но сепак да прашам.
Од моментот кога статусот ке се промени во "позитивен одговор од советот за гражданство..." уште колку би се чекало за потпис од вицепрезидентот (доколку се би било во ред) ?
И мене ова ме интересира,после позитивна промена со упатување на вицепрезидента за гражданство,чекам три месеци
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Знам дека ништо конкретно не се знае, но сепак да прашам.
Од моментот кога статусот ке се промени во "позитивен одговор од советот за гражданство..." уште колку би се чекало за потпис од вицепрезидентот (доколку се би било во ред) ?
Порано беше максимум 4 месеци и потпис. Ама ова сега е каша попара....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom