Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
postarite clenovi dobro me poznavaat i se izvinuvam ako sum dosaden sto ete sega pisuvam.Odbien sum zatoa sto sum nemal bugarsko poteklo,podnesov molba da si gi povlecam dokumentite nazad no nazad ja dobiv samo voenata kniska.Ostanatite dokumenti mi se nekade zafrleni i voopsto ne se ni bile na povtorno razgleduvanje.Sega treba da gi baram dokumentite.Kje pisam koga kje imam nesto novo!!!
Значи документите што дополнително ги достави, воопшто не ти биле ставени во предметот и затоа те одбиле, така? Уверението за разлики во презимињата, изводите.....
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Значи документите што дополнително ги достави, воопшто не ти биле ставени во предметот и затоа те одбиле, така? Уверението за разлики во презимињата, изводите.....
Posledno koso imase objaveno eden clen ovde od nekoj posrednik kaj so naglasil site so voeni kniski koi se od jna vo posledno vreme ne pominuvaat na sovet, taka da mozda i toe pricina sea sto e odbien od sovetot.[DOUBLEPOST=1550270677][/DOUBLEPOST]
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Decki jas sum 684×/2016, na finalna a gledam site posle mene edno 30 tina brojcinja ( mozebi i povekje ama ne proveriv) po konsulski pat se vekje na polozitelno.
Ne znam zosto vaka.
ова што го имаш пишано бројкиве и кајмене се истите,,кој си от кај си,интер.каде правеше со што док.си?!?
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Јас имам земено произход од ДАБЧ (значи немам потекло, одам на варијанта со изводи) и закажав за интервју наредната недела според новиот закон од 2019. Е сега прашањето ми е дали некој знае што е понатаму и колку отприлика трае таа процедура? Читав изјава од министерството за правосудие дека постапката е драстично скратена и дека во рок од 14 дена од интервјуто треба да се разгледаат документите и доколку нешто фали да се дополни во рок од 2 месеци, дали тоа значи дека според новата постапка за 2.5 месеци од интервју се добива државјанство?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Јас имам земено произход од ДАБЧ (значи немам потекло, одам на варијанта со изводи) и закажав за интервју наредната недела според новиот закон од 2019. Е сега прашањето ми е дали некој знае што е понатаму и колку отприлика трае таа процедура? Читав изјава од министерството за правосудие дека постапката е драстично скратена и дека во рок од 14 дена од интервјуто треба да се разгледаат документите и доколку нешто фали да се дополни во рок од 2 месеци, дали тоа значи дека според новата постапка за 2.5 месеци од интервју се добива државјанство?
Kako i nie so godini sto si cekame taka i novite ke si cekaat no mnogu pomalce,nie cekavme od podavanje na baranje za drzavjanstvo do intervju poveke od godina e toa ti ne go cekas no sigurno ke cekas nad 1 godina do sovet da stignis.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
Значи документите што дополнително ги достави, воопшто не ти биле ставени во предметот и затоа те одбиле, така? Уверението за разлики во презимињата, изводите.....
da,voenata kniska voopsto ne e bila zaedno so drugite dokumenti zatoa sto gi nema.A uverenieto za razlikata so preziminjata go dostaviv uste koga podnasav za PROISHOOD.Proishodot go dobiv vrz osnova na voenata kniska a na kniskata i na proishodot stoi istoto prezime na dedomi.Neznam sto da kazam vekje inat me fati ako treba advokat kje fakjam i mora rabotata do kraj da ja isteram mora ostanatite dokumenti da gi najdam!!!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
da,voenata kniska voopsto ne e bila zaedno so drugite dokumenti zatoa sto gi nema.A uverenieto za razlikata so preziminjata go dostaviv uste koga podnasav za PROISHOOD.Proishodot go dobiv vrz osnova na voenata kniska a na kniskata i na proishodot stoi istoto prezime na dedomi.Neznam sto da kazam vekje inat me fati ako treba advokat kje fakjam i mora rabotata do kraj da ja isteram mora ostanatite dokumenti da gi najdam!!!
Значи, според нив Дабч воопшто не е релевантна институција!!!! Зошто тогаш бараат происход, кога истите док теба и во правосудие....
Барем нека го сменат законот нека го тргнат Дабч, и раат. Тогаш барем знаеш во една институција поднесуваш документи и чекаш. А не ова на ништо не личи, 4, 5 години ќе изгубиш затоа што имаат дупки во систем и никаква координација. Катастрофа !!!!
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
7
Intervju 20.09.2018Sofija,dokumenti od cicko dali postoi moznost da podnesam dop.dokumenti posrednikot togas mi imase kazano deka nema potreba status stoi obrzuvana prepiska po zadolzitelno soglasuvajne
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
da,voenata kniska voopsto ne e bila zaedno so drugite dokumenti zatoa sto gi nema.A uverenieto za razlikata so preziminjata go dostaviv uste koga podnasav za PROISHOOD.Proishodot go dobiv vrz osnova na voenata kniska a na kniskata i na proishodot stoi istoto prezime na dedomi.Neznam sto da kazam vekje inat me fati ako treba advokat kje fakjam i mora rabotata do kraj da ja isteram mora ostanatite dokumenti da gi najdam!!!
Ова е пример на неажурност, т.е колку не си ја гледат работата!
Ама аплицирај повторно, секако ќе добиеш штом процедурата ја започнеш со оригинал воена книшка...don’t give up
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Јас имам земено произход од ДАБЧ (значи немам потекло, одам на варијанта со изводи) и закажав за интервју наредната недела според новиот закон од 2019. Е сега прашањето ми е дали некој знае што е понатаму и колку отприлика трае таа процедура? Читав изјава од министерството за правосудие дека постапката е драстично скратена и дека во рок од 14 дена од интервјуто треба да се разгледаат документите и доколку нешто фали да се дополни во рок од 2 месеци, дали тоа значи дека според новата постапка за 2.5 месеци од интервју се добива државјанство?
Koga podnese dokumenti i koga go.dobi proishodot?
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Јас имам земено произход од ДАБЧ (значи немам потекло, одам на варијанта со изводи) и закажав за интервју наредната недела според новиот закон од 2019. Е сега прашањето ми е дали некој знае што е понатаму и колку отприлика трае таа процедура? Читав изјава од министерството за правосудие дека постапката е драстично скратена и дека во рок од 14 дена од интервјуто треба да се разгледаат документите и доколку нешто фали да се дополни во рок од 2 месеци, дали тоа значи дека според новата постапка за 2.5 месеци од интервју се добива државјанство?
Не, до сега не познавам некој случај да зел после интервјуто пасош за 2,5 месеци ! очекувај после година и пол по интевјуто ако нема застој !
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Kako i nie so godini sto si cekame taka i novite ke si cekaat no mnogu pomalce,nie cekavme od podavanje na baranje za drzavjanstvo do intervju poveke od godina e toa ti ne go cekas no sigurno ke cekas nad 1 godina do sovet da stignis.
Site se eksperti od kade znajte kolku ke se ceka moze 6 meseci a moze i godina taka da si
Не, до сега не познавам некој случај да зел после интервјуто пасош за 2,5 месеци ! очекувај после година и пол по интевјуто ако нема застој !
Sega ke zapoznaes 2019 ima novi izmeni sigurno ke bide okolu 10 meseci najkasno ..... Novi izmeni vo 2019 ke vidime kako ke ne krstat sega jas bev januar na intervju so krstalno bugarsa ehzargija od pradedo mi sigurno nema da bide po 4 godini kako sto do sega e
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Site se eksperti od kade znajte kolku ke se ceka moze 6 meseci a moze i godina taka da si

Sega ke zapoznaes 2019 ima novi izmeni sigurno ke bide okolu 10 meseci najkasno ..... Novi izmeni vo 2019 ke vidime kako ke ne krstat sega jas bev januar na intervju so krstalno bugarsa ehzargija od pradedo mi sigurno nema da bide po 4 godini kako sto do sega e
И јас ко почнав пред 3 години така ми кажаа ;) секоја година измени секоја година "Го забрзуваат процесот" . Не сонвај дека ќе земиш пасош за помалце од 3/3,5 години ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom