Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 јули 2018
Мислења
69
Поени од реакции
78
Od posrednik,prijatel na fb,sto zivee vo Sofija.Imase objaveno deka denes se potpisani ukazi od 2015/16 i 17,da se proveruva posle 18:00.I deka veke ne se ceka vo Dabc,direktno se nosat vo MP i se vrsi intervjuto.Koj saka sega da aplicira,imalo slobodni termini na krajot na Mart i deka od intervju do drzavjanstvo,sega se ceka od 5 do 6 meseci.
Eeeejjjj bravo kaj mene e potpisan ukazot od viceprezidentot....bas sea proveriv.....od kaj posle 18h bre kopuk eden...ako ima potpisan ukaz se menja okolu 13-14 h ...mars tamu peder eden!!!
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
јас скоро 8 месеци чекам на потпис.
Постапка почната 1/2016, добиен происход 4/2016 врз база на оригинал бугарска воена книшка од прадедо кој бил чиновник во втора св. војна каде пишува националност булгарин, се поврзав по права линија (на таткоми - дедо по татко). + документ од бугарскиве здруженија дека дедоми е по потекло од 100% бугарско село. (Имав и еден медал од него, ама ми беше страв да го дадам). При земање на происходот ми ја вратија воената книшка.
Интервју закажано за 6/2017. На интервјуто си зборував бугарски (не многу правилно) и си поминав ептен добро и во добра атмосфера. При интервјуто ја оставив бугарската воена книшка. После интервјуто си поминуваше се во ред и 7/2018 ми се смени статусот во положително и дека се чека потпис од вицепрезидент. Еве чекам скоро 8 месеци за потпис.
Имав разлика во презимињата пошто дедоми си го менува презимето ради комуњарите, ама средив со матично тоа кај нас.
Поради тоа што не ме вратија на дополнителна, па затоа и НЕ однесов додатни документи во министерството, (како нови изводи и слично) само тие документи што ги поддадов кога се пријавував во ДАБЧ.
Посредникот ми вели дека се тешки политики во Софија моментално. Истрагата во ДАБЧ дополнително го усложнувала процесот бидејќи голем дел од документите се заглавени таму, па ми кажа да не очекувам до летово да се заврши работата за мене т.е. додека не се заврши истрагата и документите да стасаат до комисијата од Јотова.
 
Член од
9 септември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
8
јас скоро 8 месеци чекам на потпис.
Постапка почната 1/2016, добиен происход 4/2016 врз база на оригинал бугарска воена книшка од прадедо кој бил чиновник во втора св. војна каде пишува националност булгарин, се поврзав по права линија (на таткоми - дедо по татко). + документ од бугарскиве здруженија дека дедоми е по потекло од 100% бугарско село. (Имав и еден медал од него, ама ми беше страв да го дадам). При земање на происходот ми ја вратија воената книшка.
Интервју закажано за 6/2017. На интервјуто си зборував бугарски (не многу правилно) и си поминав ептен добро и во добра атмосфера. При интервјуто ја оставив бугарската воена книшка. После интервјуто си поминуваше се во ред и 7/2018 ми се смени статусот во положително и дека се чека потпис од вицепрезидент. Еве чекам скоро 8 месеци за потпис.
Имав разлика во презимињата пошто дедоми си го менува презимето ради комуњарите, ама средив со матично тоа кај нас.
Поради тоа што не ме вратија на дополнителна, па затоа и НЕ однесов додатни документи во министерството, (како нови изводи и слично) само тие документи што ги поддадов кога се пријавував во ДАБЧ.
Посредникот ми вели дека се тешки политики во Софија моментално. Истрагата во ДАБЧ дополнително го усложнувала процесот бидејќи голем дел од документите се заглавени таму, па ми кажа да не очекувам до летово да се заврши работата за мене т.е. додека не се заврши истрагата и документите да стасаат до комисијата од Јотова.
Sakas da kazes deka tie sti se na potpis nema da im potpisat do leto?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
Sakas da kazes deka tie sti se na potpis nema da im potpisat do leto?
јас за мене си кажував. Индивидуално е сепак, за секој различно. Некој си однесе дополнителна потврда од бугарските здруженија директно во министерството, некои и однесоа наново изводи и слично иако не беа на дополнителна. Веројатно тие ќе земат побрзо од останатите. Јас не однесов, не бев во Мк една година.
Од Јотова комисијата можеби ќе му го прифати на некој происходот од ДАБЧ, како што го прифаќаше до 7 месец лани, за некој ќе гледа и до најмала ситница, тоа е тоа.
Посредникот ми рече да не се надевам за пасош за брзо и да си бркам моја работа додека излези пасошо. Ми рече дека сум имал добри документи и дека тешко дека ќе ме одбијат . Toa e:toe:, ни останува да чекаме.
Бројче 6915/2016
 

vik

Член од
12 март 2007
Мислења
47
Поени од реакции
86
https://www.flashnews.bg/tsetska-tsacheva-vnesoh-promenite-v-zakona-za-balgarskoto-grazhdanstvo/?fbclid=IwAR1t-1uE4Jgb7Ia-Qia3pesjESN_z4w9-5PPiiYd-dhSWf0gyLVTYDL2IV0

В резултат на обс'ждането днес в С'вета за развитие правителството прие решение под р'ководството на вицепремиера Маријана Николова, в тримесечен срок и с участие на заинтересованите министерства, да се даде отговор која ште е структурата, занимавашта се с б'лгарите в чужбина. В частност – тја какво отношение ште има к'м б'лгарското гражданство“, објасни правос'днијат минист'р.
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
јас за мене си кажував. Индивидуално е сепак, за секој различно. Некој си однесе дополнителна потврда од бугарските здруженија директно во министерството, некои и однесоа наново изводи и слично иако не беа на дополнителна. Веројатно тие ќе земат побрзо од останатите. Јас не однесов, не бев во Мк една година.
Од Јотова комисијата можеби ќе му го прифати на некој происходот од ДАБЧ, како што го прифаќаше до 7 месец лани, за некој ќе гледа и до најмала ситница, тоа е тоа.
Посредникот ми рече да не се надевам за пасош за брзо и да си бркам моја работа додека излези пасошо. Ми рече дека сум имал добри документи и дека тешко дека ќе ме одбијат . Toa e:toe:, ни останува да чекаме.
Бројче 6915/2016
Posle tebe sum okulu 500broja od 7 avg cekam za potpis .....ajde daj Boze da e pobrzo
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Eeeejjjj bravo kaj mene e potpisan ukazot od viceprezidentot....bas sea proveriv.....od kaj posle 18h bre kopuk eden...ako ima potpisan ukaz se menja okolu 13-14 h ...mars tamu peder eden!!!
Od peder ne ti se gleda pred ocite.I nikoj ne te navredil.Jas pisuvam,sto citam.Nikoj ne te tera da veruvas,da go nateram na se zensko sto ti mrda doma.Sto mislis,jas ne sum vo ista kasa kako vas? Ne sakam da se izbavam od ovaa mizerija?Ocaen si.Pisuvam sto citam od posrednik,mada odamna izgubiv doverba vo niv.
 
Член од
3 април 2017
Мислења
44
Поени од реакции
19
Така..24 месеци откако советот ми го одобри државјанството, јули 2017 се смени во Проверка от Вицепрезидента...и до ден денес е така. Добив врз основа на венчаница од баба ми од бг егзархија, откако ме ставија на пров. от Вицепрезидентот... однесов во МП документ од Архивот во Велико Трново за дедо ми војник... и ете... 20 месеци проверка од вицепрезидента, 24 како советот ми одобри. ете... 7..5/2015
И јас сум слично на тебе, на 17 ти март 2017 ми го одобрија државјанството од советот, од 27 јуни 2017 сум на проверка од вицепрезидента до ден денешен
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
И јас сум слично на тебе, на 17 ти март 2017 ми го одобрија државјанството од советот, од 27 јуни 2017 сум на проверка од вицепрезидента до ден денешен
Ami чаре што да бараме?
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
barate info koj kade i deka se zivee dobro,pa koga vi kazav kako noz vo grb da vi zabija ,abe jas ako sum snajdena i imam mn poveke iskustvo od tebe ne mora i ti da si, zavidlivost ljubomorni ste be mk, na sekoj eden kako tebe da dade gospod nikoj pat da ne izlezes od mk prost da si ostanes kako sto si pozdrav
Простаклукот твој се виде уште еднаш. Прво зборче ти беше Што трескаш глупости, епа ете ти пишав права информација конкретно за Швајцарија ако ништо повеќе имам оставрно 30000 сх, Јас можам да работам во ЕУ посебно во Германија со високо образование од дефицитарен кадар, но со сопругата поднесовме чисто да ги имаме в рака пасошите и таму се менуваат закони и услови а и овде сега за сега гура работата. Иначе несакам да ја трујам темава да те исправам кога можеби имаш одено на екскурзија до Будимпешта и назад.
 
Член од
19 декември 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
Ве молам за одговор. За прв пат поднесов документи во септември 2018год. Проверував на ДАБЧ до прошлата недела ми пишуваше Обработава се, денес проверив ова стои:
"Нјама намерени зајавленија по посочените критерии"
Ќе може ли некој да ми објасни. Ви благодарам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom