Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Ова е пост на член од српски форум, и кажува за проблемот со непотпишување на указите. Прегледај го приврзокот 204260 Прегледај го приврзокот 204263 Прегледај го приврзокот 204264
Blagodaram za spodeluvanje na ovoj status palekrstic. Ova e na linija na ona sto go zaklucivme sledejki gi statusite na clenovite na forumot. Nema novi ukazi od noemvri osven eden preku roditel. No fakt e deka ima i drugu clenovi na forumot koi se preku roditel pa cekat uste na polozitelno po 6-7 meseci. Situacijata e golema papazjanija i ocigledno nikoj ne znae koga i kako ke se razresi. Ne e problem da ja naucime himnata da i ja ispolnime zelbata na Jotova a i jazik muslam deka site kandidati od makedonija ke polozat osbovno.nivo.bez problem. No ocigledno blgarskite institucii ne mozat da se dogovorat megu sebe kako da gi napravat promenite u kako toa ke gi afektira aplikaciite sto se vo.proces.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Секако од толку илјадници пасоши реално е да има секакви луѓе, ГЛУП ми е муабетот да се бламира, вреѓа, омаловажува некој што работел како куче на температура под нула за ефтини пари !! па кој е тој да му суди ?, кој му го дава тоа право да кажува за друг и неговата работа ???? и дајте ако веќе нема некоја корисна информација , не мора да се пишува се и сешто , ако сакате чамче муабет има форум фемина.....
членот кој претходно ти пиша проба нешто да ти објасни но незнае како а богами незнам ни јас па се ствара конфузија,плус велиш работи ко куче па ете има пасош ке најде подобри услови во франција или канада нека оди за подобро,от небо нема ништо да ти падне[DOUBLEPOST=1549443372][/DOUBLEPOST]
Pak ke prasam, ima li nekoj od clenovite telefon da gi prasha Mladenov ili Kolev ili koj i da e na bitolskoto zdruzenie kakvi inormacii imaat tie za problemot so cekanjeto za potpisuvanje na ukazi, i dali planiraat za toa da reagiraat i da barat objasnuvanje od bugarskite institucii.
после МЕСЕЦ ИПОЛ МОЛЕНЦИ ми го пиша само ова(вчера)
 

Attachments

  • 6,8 KB Прегледи: 182
Последно уредено:

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Чекај бе момче?????Указ на рака во јуни 2017 а пасош дури после година и пол????Кого зафркаваш бре????Како може указ на рака да добиеш и да не одиш веднаш да си довршиш техничка работа.Од каде наеднаш се појави на форумов бре???Вистината е дека од ноември на никого му немаат потпишано указ.И дека нема закажувања во ДАБЧ а тоа е нмногу сериозна работа.
Незначи ако на форумов нема добиено некој Указ дека не се потпишуват. На другарче пред недела време му дадоа указ и да си загаже кога да го подигне. Си течат работиве нормално, само што ние стануваме се по-нетрпеливи.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Незначи ако на форумов нема добиено некој Указ дека не се потпишуват. На другарче пред недела време му дадоа указ и да си загаже кога да го подигне. Си течат работиве нормално, само што ние стануваме се по-нетрпеливи.
Ако може само да прашаш кој број на указ му пишува,чисто да знаеме дали има воопшто указ од оваа година ,зошто ако е потпишан јануари ќе стои указ бр.хх/2019
 
Член од
10 март 2018
Мислења
16
Поени од реакции
4
Здраво наидов на прашање за интервју, кое гласи: изброите некои известни исторически факти и сјабитиа.
Дали некој го знае одговорот?
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
41
Ako e taka kako sto pisuvate deka samo od roditel ke potpisuvala Jotova,i ke se ceslale dokumentite zosto togas komisijata ne gi odbiva,tuk u site gi stava na polozitelno,samo da se pisuvalo gluposti,i kolku se preku roditel tie se mnogu malku da ne se lazeme ,i jas sum so potvrda i umrenica od dedo minatata nedela bev vo sofija da prasam veke imam pisano prethodno,sluzbenickata bese mnogu ljubezna i mi rece samo treba da se ceka,lugeto veke se izmoreni cekaat so godini ako pisuvate nesto korisno pisete,na site im posakuvam sreka .
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Jotova potpisuvala samo na tie so se preku roditel ili so stari dokumenti...
ova mi e informacija od pred nekolku meseci.
a sega ne sum siguren dali voopsto ima zastoj
na polozitelno sum od 5ti dekemvri pa nakaj mart april ocekuvam promeni
so krstenica od baba

pozz
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Ako e taka kako sto pisuvate deka samo od roditel ke potpisuvala Jotova,i ke se ceslale dokumentite zosto togas komisijata ne gi odbiva,tuk u site gi stava na polozitelno,samo da se pisuvalo gluposti,i kolku se preku roditel tie se mnogu malku da ne se lazeme ,i jas sum so potvrda i umrenica od dedo minatata nedela bev vo sofija da prasam veke imam pisano prethodno,sluzbenickata bese mnogu ljubezna i mi rece samo treba da se ceka,lugeto veke se izmoreni cekaat so godini ako pisuvate nesto korisno pisete,na site im posakuvam sreka .
Затоа што, сега секоја институција си има своја комисија и вицепрезидентот има своја комисија која дополнително ги прегледува документите. Ако комисијата за гражданство те оцени позитивно, не е крај, те “чешлаат” и кај вицепрезидентот и го има апсолутното право да те одбие без право да се жалиш...
А и од друга страна, секоја држава си ја штити унитарноста, не е Бугарија луда како порано, дај-на, за да некој му ја литне у Немачка/Швичарска на чистење, мора сега да почитуваат закони на ЕУ, ети и ќораво и сакато од кај нас заедоа пасоши.
Не ме радува ситуацијата, дека и јас сум у исти ќош, сакам да се сменат работите ако не друго, барем како што викаш нека нѐ одбијат а не да нѐ држат со истите статуси со години.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Jotova potpisuvala samo na tie so se preku roditel ili so stari dokumenti...
ova mi e informacija od pred nekolku meseci.
a sega ne sum siguren dali voopsto ima zastoj
na polozitelno sum od 5ti dekemvri pa nakaj mart april ocekuvam promeni
so krstenica od baba

pozz
Јас сум на положително од 28 ноември исто како тебе со крштеница од баба. Што ќе биде и дали има застој којзнае, се надевам дека таму до Мај дека ќе ми потпише.
 
Член од
28 август 2018
Мислења
134
Поени од реакции
107
Незначи ако на форумов нема добиено некој Указ дека не се потпишуват. На другарче пред недела време му дадоа указ и да си загаже кога да го подигне. Си течат работиве нормално, само што ние стануваме се по-нетрпеливи.
I mene me interesira brojot na ukazot. Posledniot objaven ukaz od clen na forumot e so broj 182/2018. Toa e posledniot ukaz od 2018. Ako imate informacii za ponovi potpisani ukazi ve molam da gi spodelete broevite da znaeme kako se dvizat rabotite so ukazite i so .kakvi dokumenti e dobien. Vaka se dobiva vpecatok deka e zaglavena rabotata.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Немој да ризикувате за 30 евра.Што ви е гајле дали здружението зема пари,за 1800 ден. никому не му е дојдено.Документот од здружение е еден од најважните документи
Посредниците земаат по 500/600/800 евра за процедура до пасош, и ако излезе после уште 200/300 евра.[DOUBLEPOST=1549452211][/DOUBLEPOST]
Доста бре аман со тие потврди од здруженија,место да се радувате што за минимални суми добиваме каква таква шанса,вие плукате по нив.Ме заболе к.р колку пари земал х или у човек,па дали е претседател на клуб или посредник.Која бре друга држава у свет ке ти дозволи за 30€ да аплицираш и можност да земеш државјанство?Која? Пу јаз'к да ви е ситни души[DOUBLEPOST=1549397920][/DOUBLEPOST]Одете у Француски културен клуб зачленете се и после пробајте Француско државјанство да земете,на клоци ке ве кренат
"Која бре друга држава у свет ке ти дозволи за 30€ да аплицираш и можност да земеш државјанство?Која? "..."Одете у Француски културен клуб зачленете се и после пробајте Француско државјанство да земете,на клоци ке ве кренат"

Епа затоа што никоја држава тоа не го прави, нема да го прави ниту бугарија.
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
41
Посредниците земаат по 500/600/800 евра за процедура до пасош, и ако излезе после уште 200/300 евра.[DOUBLEPOST=1549452211][/DOUBLEPOST]

"Која бре друга држава у свет ке ти дозволи за 30€ да аплицираш и можност да земеш државјанство?Која? "..."Одете у Француски културен клуб зачленете се и после пробајте Француско државјанство да земете,на клоци ке ве кренат"

Епа затоа што никоја држава тоа не го прави, нема да го прави ниту бугарија.
Neka ne go pravi ponataka da no treba da gi zavsi tie sto se pocnati ima luge sto cekat poveke od 5 godini ,jas cekam 3 pa kako li im e niv,administracijata im e katastrofa.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Јас сум на положително од 28 ноември исто како тебе со крштеница од баба. Што ќе биде и дали има застој којзнае, се надевам дека таму до Мај дека ќе ми потпише.
Другари и јас сум со истиот документ за потекло крштеница од баба.Сакам да ве прашам кога бевте на интервју и за колку време ви се смени почетниот статус после интервјуто.Ви благодарам многу
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom