Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Deckii preteraa so ukazive znaci 6-7meseci si cekam i veke izgubiv volja .......ne mrdnaa od mrtva tocka so potpisi osven 2-3 samo vidov za 3 meseci ....
 
Член од
29 ноември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
27
Дечки некој со промена на статус од дополнителните со рок шо бил на интервју 2016та а да му се сменило од финална во друг статус дали има? И со каков статус сте?
Jas bev isto vo fevruari 2016 so bratuced mi na intervju. Zaedno imamvme promena od dobolnitelna vo finalna pa polozitelno i sega samo kaj mene promena proverka odd viceprezidenta
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Прегледај го приврзокот 203301[DOUBLEPOST=1547912536][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 203302[DOUBLEPOST=1547912649][/DOUBLEPOST]Знае ли некој дали е ова точно?Слушнал ли некој нешто во врска со ова? Имам инфо од пријател со одобрено државјанство,се сликал за пасош и го вратиле назад на повторно разгледување.Ве молам кој знае нешто околу овие работи нека пише.Незнае веке човек што е вистина
слушнав нешто от германија "НАВОДНО" тој е во тие кој "купиле пасош" случајот што беше со ДАБЧ агенцијата,скандалот со пасошите,оние кој ги купиле ке им ги одземат,имаше и от нашиве портали дека ке ги одземале тие кој се стекнале на тој начин со државјанства!?крај краева којзнае што е?!
 
Последно уредено:

GoranX

Евреин
Член од
16 септември 2011
Мислења
66
Поени од реакции
9
Според ова работата си оди ама е гужва оти се само 8 вработени? А и реално нема да има 15к издадени ако не издаваат на лица со потврди, тие со стари документи се сигурно мал број.
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
108
Поени од реакции
286
Според ова работата си оди ама е гужва оти се само 8 вработени? А и реално нема да има 15к издадени ако не издаваат на лица со потврди, тие со стари документи се сигурно мал број.
dobro be site se pravite deka znaete se a ustvari nisto ne znaete,mene mi se smeni vo finalna 2 nedeli posle skandalot a eden mesec posle toa vo polozitelno,samo so potvrda sum,ako ne davaa so potvrdi ke me odbieja odma ili ke me stavea na dopolnitelna,samo da se solelo pamet
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
5800 души вратени на дополнителна проверка и 1500 откази само од Министерство за правда т.е. Совет за државјанство за 2018 г., а како главни причини наведени немање доказ за потекло итн. Плус илјадници предмети кои се решени со положително висат кај потпретседателката за потпис, за кои не е обврзана законски до кога да ги потпише т.е. нема да ги потпише никогаш. Тоа е реалноста, а вие како сакате.
Повеќето имавте година/две за да научите бугарски јазик за на интервју и да си олесните, а тоа кај и да е ќе се бара и законски.
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
24
Поени од реакции
15
Dechki, sepak izgleda mrdat rabotite kaj nashite hora :) Imam promena na status od dopolnitelna vo finalna.
tek na nastani: 05.2016 intervju vo konzulat bt, 09.2016 зад'лжително с'гласуване , 09.2017 финален експертен преглед, 11.2017 доп'лнителна проверка,so zapirka , odnesen originalen star dokument 12.2017, 01.2019 pak na финален експертен преглед.
Kje pisham kako se odvivat nastanite. Site raboti si gi brkam sam, bez posrednici. Samo nadez i trpenie. Si vikam kje bidi...
 
A

andrea85

Гостин
5800 души вратени на дополнителна проверка и 1500 откази само од Министерство за правда т.е. Совет за државјанство за 2018 г., а како главни причини наведени немање доказ за потекло итн. Плус илјадници предмети кои се решени со положително висат кај потпретседателката за потпис, за кои не е обврзана законски до кога да ги потпише т.е. нема да ги потпише никогаш. Тоа е реалноста, а вие како сакате.
Повеќето имавте година/две за да научите бугарски јазик за на интервју и да си олесните, а тоа кај и да е ќе се бара и законски.
Знаеме бугарски нели македонскиот е дијалект на бугарскиот
До кога бе овој негативизам и лицемерие! Че потпише кога тогаш а ние време бар инаме.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
5800 души вратени на дополнителна проверка и 1500 откази само од Министерство за правда т.е. Совет за државјанство за 2018 г., а како главни причини наведени немање доказ за потекло итн. Плус илјадници предмети кои се решени со положително висат кај потпретседателката за потпис, за кои не е обврзана законски до кога да ги потпише т.е. нема да ги потпише никогаш. Тоа е реалноста, а вие како сакате.
Повеќето имавте година/две за да научите бугарски јазик за на интервју и да си олесните, а тоа кај и да е ќе се бара и законски.
Па нема она доживотно да биде претседателка ќе ја сменат и ќе дојди друг/а и ќе потпише..
А сега чим неќе да потпишува на веќе завршени работи или сака мито да лапа парички или и кажал некој да не потпишува. ( Б.Б )
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
5800 души вратени на дополнителна проверка и 1500 откази само од Министерство за правда т.е. Совет за државјанство за 2018 г., а како главни причини наведени немање доказ за потекло итн. Плус илјадници предмети кои се решени со положително висат кај потпретседателката за потпис, за кои не е обврзана законски до кога да ги потпише т.е. нема да ги потпише никогаш. Тоа е реалноста, а вие како сакате.
Повеќето имавте година/две за да научите бугарски јазик за на интервју и да си олесните, а тоа кај и да е ќе се бара и законски.
a so vises na forumot ako si siguren oti ne davaat poveke..baraj drugo resenie, ili finansiski si slab...za nas ne beri gajle ke zememe ili nema nie odime do krajpoveke ne se maci da dokazuvas ziveej si go malku zivotot vo normala
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Интервју - февруару 2016-та.
Дополнителна - август 2016-та.
Финален преглед - октомври 2018-та.
Положително - декември 2018-та.

Со бугарско венчално од прабаба и прадедо од 1930-ти.

Да чекам потпис од вицепретседателката или да не се надевам многу?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Интервју - февруару 2016-та.
Дополнителна - август 2016-та.
Финален преглед - октомври 2018-та.
Положително - декември 2018-та.

Со бугарско венчално од прабаба и прадедо од 1930-ти.

Да чекам потпис од вицепретседателката или да не се надевам многу?
Cekaj potpis ti si so star dokument uzivaj
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom