Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Дечки проверував за тетка ми и ваков статус пишува.

Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија.

Дали е на добар пат ?
koga i se smeni i so kakvi dokumenti e inace imase na forumov luge sto zemaa ukazi od preverka na viceprezidentot
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
deneska se zanimavale so prepiski od 2016 godina znaci sto bile na dopolnitelna proverka :D:D
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
Премиер'т Бојко Борисов е в'зложил на част от министрите си да мислјат как да б'де закрита Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина (ДАБЧ). Това објавјава тој пред прис'стваштите на последното заседание на Министерскија с'вет, провело се миналата срјада, се вижда от оповестената стенограма.


Намерението идва почти месец след ареста на председателја на ДАБЧ Пет'р Харалампиев и главнија секретар на организацијата Красимир Томов в обвинение за т'рговија с влијание и взимане на подкупи. Борисов намеква, че задачите на агенцијата могат да се разхв'рлјат на министерствата на в'трешните работи, правос'дието, културата, образованието, президентство и други. Това са и институциите, от които Борисов очаква предложенија за евентуалното закриване на агенцијата.


Лјубопитно е, че Борисов споделја идејата си за закриването на ДАБЧ по време на разискване на точка от заседание на правителството за одобрјаване проект на Закон за изменение на Закона за лечебните заведенија. Това става и в денја, в којто излиза интервју на главнија прокурор Сотир Цацаров в'в в. "24 часа", в което тој објавјава, че агенција е генератор на корупционни практики и не трјабва да участва в процеса по кандидатстване за б'лгарско гражданство.


https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2018/11/26/3352032_borisov_chaka_idei_kak_da_se_zakrie_agenciiata_za/?ref=home_main_news
сепак планираат ДАБЧ да ја растурат ...
 
G

Gokso

Гостин
Abe nikoj ne se pofali so ukaz vo posledno vreme? Drugive cepkaat po nesto a Viceto uste nisto
Ima nekoj nekakvo info?
 
Член од
31 октомври 2018
Мислења
19
Поени од реакции
6
Што е разликата меѓу овој статус "Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија" и овој статус "Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија"?
 
Член од
29 октомври 2018
Мислења
18
Поени од реакции
7
Член од
31 октомври 2018
Мислења
21
Поени од реакции
31
Дали некој знае како да го дознаам бројот на преписка од бројот на молба, а го имам поминато статусот каде што го пишува бројот на преписка и дали го покажува истиот статус на страната за проверка со број на молба и број на преписка?
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
166
Ако некои знаес што занчи статусот:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

И што следува после овој статус, колку време отприлика до нареден статус

Фалаа :)
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Ако некои знаес што занчи статусот:

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

И што следува после овој статус, колку време отприлика до нареден статус

Фалаа :)
Koj datum beshe na intervju?
 
Член од
26 ноември 2018
Мислења
4
Поени од реакции
2
Zdravo do site imam 1 prasanje mi izleze na 18 ti dekemvri da odam bugarija za drzavjanstvoto pa me interesira dali postoi moznost da se izvadi bugarskiot pasos po brza postapka i cena i za kolku dena otprilika
 
Член од
20 ноември 2018
Мислења
49
Поени од реакции
65
Zdravo do site imam 1 prasanje mi izleze na 18 ti dekemvri da odam bugarija za drzavjanstvoto pa me interesira dali postoi moznost da se izvadi bugarskiot pasos po brza postapka i cena i za kolku dena otprilika
Moze brza postapka ako ti e iskoceno drzavjanstvoto, i negde okolu 100 evra e brzata postapka, i cestitki da te sluzi
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ke moze li nekoj da mi kaze Sto e sledno? Izvadiv proizhod, lekarsko I potvrda od sud I dali taa procedura si tece poradi skandalov vo dabc? I kolku vreme bi traele slednite cekori?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
26 ноември 2018
Мислења
4
Поени од реакции
2
Moze brza postapka ako ti e iskoceno drzavjanstvoto, i negde okolu 100 evra e brzata postapka, i cestitki da te sluzi
Da iskoceno mi e drzavjanstvoto no koga se slusnav so posrednikot koj mi gi brkase do sega rabotite mi rece ne moze poveke po brza postapka.p.s za kolku dena ako bi mozelo so brza postapka da izlezi
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom