Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јуни 2018
Мислења
65
Поени од реакции
75
Pozdrav do site clenovi na forumov koi skogas se obiduvaat i sakaat da ni odgovorat na nasite macni prasanja okullu procedurata za bg drzavjanstvo,vi posakuvam na site eden ubav i miren vikend i da se nadevame na dobri i pozitivni rezultati na site so cekame za bg pasos.
Inace jas sum intervju 2016 na dopolnitelna od dekemvri 2017.pozz do site
 
Член од
22 мај 2011
Мислења
20
Поени од реакции
7
ако сака некој да ја објасни како тече постапката после интервју? ако може чекор по чекор
 
M

mucu

Гостин
Слушам нешто ќе се менувал законот и немале да даваат пасоши веке? Јас сум со бугарска крштеница од прабаба ми и венчаница од прабаба ми и прадедо ми, дали имам причина да се секирам?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Па редно време е сега да удрат и по самарот малку или малку повеќе. Посредниците во МК нека му ја мислат бидејќи почнуваат да ги споменуваат се почесто. Се што земале ќе си дадат по судови, ова посредувањево ти е како плима и осека, земаш и после даваш ама во случајов све ќе им земат.
http://focus-news.net/opinion/2018/11/03/47978/emanuil-yordanov-tryabva-da-se-promeni-protsedurata-po-davane-na-balgarsko-grazhdanstvo-za-da-ima-strikten-kontrol-i-da-se-izolira-zloupotrebata-sas-sluzhebno-polozhenie.html
 
Член од
23 јуни 2018
Мислења
65
Поени од реакции
75
So ke bide so nas samo gospod znae.
Iako so visime na dopolnitelna veke dolgo vreme za sega poftorno da ja zakocat procedurata.
Dali nekoj ima info kako ke tecw rabotava,dali samo za proishodite od 2017 ke bide rabotava ili za site nas?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Pozdrav do site clenovi na forumov koi skogas se obiduvaat i sakaat da ni odgovorat na nasite macni prasanja okullu procedurata za bg drzavjanstvo,vi posakuvam na site eden ubav i miren vikend i da se nadevame na dobri i pozitivni rezultati na site so cekame za bg pasos.
Inace jas sum intervju 2016 na dopolnitelna od dekemvri 2017.pozz do site
So ke bide so nas samo gospod znae.
Iako so visime na dopolnitelna veke dolgo vreme za sega poftorno da ja zakocat procedurata.
Dali nekoj ima info kako ke tecw rabotava,dali samo za proishodite od 2017 ke bide rabotava ili za site nas?
Пуштете радио Роса и поздрави и честитки праќајте по цели денови како на форумов.Поздрав и честито, цело време праќајте си и државјанствата многу брзо ке ви излезат.ПОЗДРАВ,СО СРЕЌА,ЧЕСТИТО
ГоспоТТТТ нека ни е напомош
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Koga bese na intervju bese li na sopolnitelna?
Tava znaci da si zakasez za pasos
dokumenti... umrenici, od babi, dedovci (2te strani) izvodi na rodeni moi I moite roditeli. plus potvrda od klub I imase nesto ko dokument deka se izjasnuvam kako bugar. Tolku. Nitu eden drug dokument...

Dokumentite mi gi sredia lugeto karsi bug. Ambasada vo Skopje, otidov ednas vo Sofia toa bese use letoska juli 1 2016 otkoga mi sredia za proishod... podadov dokumenti vo juli vo Sofia ... drugo se si bese vo Skopje so se inerview ... mislam bese 24 dekemvri vo bg ambasada vo Skopje. Odtogash cekam... ne sum bil na dopolnitelna ... za cudo vajda.

Prasuvam sledni zafrkancii sto se od poiskusnite... mora li da se ide do Sofija? Slikanje za pasosh pak? Vo dokumentite koi im gi dadov togas bash imase sliki za pasosh...Oh Jesus... i iskreno posle celava frka po tv sto ispadna ne ni znam sto da pravam... kaj se slika za pasosh, legalna li e taa adresa sto ke mi ja pisuva u toj pasosh...? Aj nekoj ako moze neka me posovetuva I'm lost... najiskreno...

Fala od srce

Sega sum do ovdeka
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
dokumenti... umrenici, od babi, dedovci (2te strani) izvodi na rodeni moi I moite roditeli. plus potvrda od klub I imase nesto ko dokument deka se izjasnuvam kako bugar. Tolku. Nitu eden drug dokument...

Dokumentite mi gi sredia lugeto karsi bug. Ambasada vo Skopje, otidov ednas vo Sofia toa bese use letoska juli 1 2016 otkoga mi sredia za proishod... podadov dokumenti vo juli vo Sofia ... drugo se si bese vo Skopje so se inerview ... mislam bese 24 dekemvri vo bg ambasada vo Skopje. Odtogash cekam... ne sum bil na dopolnitelna ... za cudo vajda.

Prasuvam sledni zafrkancii sto se od poiskusnite... mora li da se ide do Sofija? Slikanje za pasosh pak? Vo dokumentite koi im gi dadov togas bash imase sliki za pasosh...Oh Jesus... i iskreno posle celava frka po tv sto ispadna ne ni znam sto da pravam... kaj se slika za pasosh, legalna li e taa adresa sto ke mi ja pisuva u toj pasosh...? Aj nekoj ako moze neka me posovetuva I'm lost... najiskreno...

Fala od srce

Sega sum do ovdeka
so sreka da tie :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
dokumenti... umrenici, od babi, dedovci (2te strani) izvodi na rodeni moi I moite roditeli. plus potvrda od klub I imase nesto ko dokument deka se izjasnuvam kako bugar. Tolku. Nitu eden drug dokument...

Dokumentite mi gi sredia lugeto karsi bug. Ambasada vo Skopje, otidov ednas vo Sofia toa bese use letoska juli 1 2016 otkoga mi sredia za proishod... podadov dokumenti vo juli vo Sofia ... drugo se si bese vo Skopje so se inerview ... mislam bese 24 dekemvri vo bg ambasada vo Skopje. Odtogash cekam... ne sum bil na dopolnitelna ... za cudo vajda.

Prasuvam sledni zafrkancii sto se od poiskusnite... mora li da se ide do Sofija? Slikanje za pasosh pak? Vo dokumentite koi im gi dadov togas bash imase sliki za pasosh...Oh Jesus... i iskreno posle celava frka po tv sto ispadna ne ni znam sto da pravam... kaj se slika za pasosh, legalna li e taa adresa sto ke mi ja pisuva u toj pasosh...? Aj nekoj ako moze neka me posovetuva I'm lost... najiskreno...

Fala od srce

Sega sum do ovdeka
Ако не побрзаш да закажеш на страната каде ти пишува Записиване, утре ќе ти се смени дека ти пратрено во амбасада каде што ти беше интервјуто. Е тек тогаш ќе ти се одложи земањето пасош за 6 месеци, бидејќи се чека многу преку амбасада за адреса и егн. Таа адреса е службена и нема да имаш проблем со ништо.Затоа резервиај си на време во Софија и ќе си земеш за најкасно 1 месец пасош, а можеш и порано ако одиш по експресна постапка. За подетално имаш неколку страни назад.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Fala na odgovorot drugari,
I kaj vas da ima novi pozitivni vesti
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Makedonska rabota SEBICNOST, ZAVIDLIVOST NA KRAJOT NA KRAISTATA NA POLA NA FORUMOT STO KE ZEMAT BG PASAPORT KE GI KORISTAT ZA EDNA EFTINA KOLA VO GARAZA PRIMER GOLF 3 ZA 250EVRA ZALOSNO TRAGEDIJA.. . TREBA SITE DA DOBIJAT BEZ RAZLIKA NA DOKUMENTI JAS 3 IPOL GODINI CEKAV I MI DADOA OTKAZ BEZ DOKUMENTI SEGA PAK ODNESOV SO ISTA NADEZ DEKA KE DOBIJAM I NEMA DA SE OTKAZAM AKO TREBA I PO 3 PAT KE APLICIRAM NEMA OTKAZUVANJE
ДОБРО е си гледал,,,па 99 посто от овие овде кој аполицираат за БГ пасс. работаат државна раабота и пасошот го вагаат "АБЕ БАТЕ ЗА СЕКОЈ,СЛУЧАЈ НЕМИ СМЕТА ВО ФИОКА" и што сега што можеш да правиш,от такви “****““ неможе некој ко тебе и мене да дојде до пасош...НЕМА ПРАВДА И ПРАВИЛА ВО СВЕТОТ[DOUBLEPOST=1541298611][/DOUBLEPOST]
Jas sum izlazana od Vane od Ohrid i ne samk jas tuku bevme 6 clena sto Vane ni gi zede parite i potoa go snema...I toa bez nikakvo objasnuvanje i ni traga dodeka sama ne pojdov da prasam vo Ministerstvoto do kade e procedurata i mi kazaa deka voopsto takvi dokumenti ne se poddadeni. I potoa Vane go najdov kako si igra po kazina.
и што ти рече кога го праша?!?!??!?
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Ако не побрзаш да закажеш на страната каде ти пишува Записиване, утре ќе ти се смени дека ти пратрено во амбасада каде што ти беше интервјуто. Е тек тогаш ќе ти се одложи земањето пасош за 6 месеци, бидејќи се чека многу преку амбасада за адреса и егн. Таа адреса е службена и нема да имаш проблем со ништо.Затоа резервиај си на време во Софија и ќе си земеш за најкасно 1 месец пасош, а можеш и порано ако одиш по експресна постапка. За подетално имаш неколку страни назад.
Ако не побрзаш да закажеш на страната каде ти пишува Записиване, утре ќе ти се смени дека ти пратрено во амбасада каде што ти беше интервјуто. Е тек тогаш ќе ти се одложи земањето пасош за 6 месеци, бидејќи се чека многу преку амбасада за адреса и егн. Таа адреса е службена и нема да имаш проблем со ништо.Затоа резервиај си на време во Софија и ќе си земеш за најкасно 1 месец пасош, а можеш и порано ако одиш по експресна постапка. За подетално имаш неколку страни назад.
A zosto se oddolzuva, pred nekoe vreme procitav na forumov deka na nekoj ukazot mu bil praten vo konzulat za tri dena,kolku e tocno ne znam. Inaku, mene me interesira, koga veke go imas ukazot,dali mira da se idi vo Sofija za EGN i prijavuvanje adresa ili toa moze da se zavrsi vo opstinata kade sme nasle adresa, eve na pr. Sandanski.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
A zosto se oddolzuva, pred nekoe vreme procitav na forumov deka na nekoj ukazot mu bil praten vo konzulat za tri dena,kolku e tocno ne znam. Inaku, mene me interesira, koga veke go imas ukazot,dali mira da se idi vo Sofija za EGN i prijavuvanje adresa ili toa moze da se zavrsi vo opstinata kade sme nasle adresa, eve na pr. Sandanski.
Се одложува бидејќи и да одиш дирекно во Софија откако ќе го земеш указот од амбасада или ако веќе си нашла друга адреса во пр Сандански(може и таму) треба време да пратат допис од амбасада дека указот е подигнат, а дипломатска пошта оди споро..... Така да боља опција е да го земеш директно оф Софија и после каде имаш адреса таму одиш во таа општина.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
25
Поени од реакции
42
Слушам нешто ќе се менувал законот и немале да даваат пасоши веке? Јас сум со бугарска крштеница од прабаба ми и венчаница од прабаба ми и прадедо ми, дали имам причина да се секирам?
Kaj go slusna toa ziti sve? Pocnavte da halucinirate
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
ДОБРО е си гледал,,,па 99 посто от овие овде кој аполицираат за БГ пасс. работаат државна раабота и пасошот го вагаат "АБЕ БАТЕ ЗА СЕКОЈ,СЛУЧАЈ НЕМИ СМЕТА ВО ФИОКА" и што сега што можеш да правиш,от такви “****““ неможе некој ко тебе и мене да дојде до пасош...НЕМА ПРАВДА И ПРАВИЛА ВО СВЕТОТ[DOUBLEPOST=1541298611][/DOUBLEPOST]
и што ти рече кога го праша?!?!??!?
Deka procedurata e vo prekin i deka ne se znae koga i dali veke ke davaat pasosi itaka pomina godina dena jas se otkazav od parite i odam preku drug covek
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom