Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Добро, не ви текна досега дека тоа правилникот во Правда што го имаат - за (повторно) носење на истите документи што веќе еднаш сте ги однеле во ДАБЧ - беше баш за да пре-проверуваат веродостојност на работата на ДАБЧ од...кога, лани почетокот на годината или таа пред неа?

Затоа - уште еднаш носење на сите веќе дадени документи е добра работа (дал на интервју или при статус на задолжителна проверка). Им ја олеснувате работата на Правда.

И за сите оние што потврдата од клубовиве ја шиканираат - истата е во Закон влезена, што не е јасно? Таа е замена за сите "стари документи" што можеби ги немате, пошо нели во комунизмот се забранувале истите и палеле.

Тоа е Законот. Истиот е доволно јасен.

Друг муабет е како истите потврди се издаваат на луѓе без допирна точка со причината "100% бугарско село". Ама и тоа лесно се проверува. А што не проверувале и како ДАБЧ ветувал и наплатувал по 5000 евра - епа, ете ти ја оваа истрага што се случува.

На крај краева, документите за државјанство минуваат низ три обемни филтра - ДАБЧ, Советот и Комисијата на Вицепрезидента. Не ваљда сите овие не знаат како гласи Законот. Многу филтри се во прашање, како што гледам, за да киксне некаде работата - ама ко секогаш на Балканот, очигледно кикснува. Ахахах...
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Статусот ти е моментално на задолжителна проверка. На финална ќе ти биде 10 до 12 месеци од интервју. Бројчето и пинот се тие што ги кажа. Проверувај си и чекај.
[DOUBLEPOST=1541206180][/DOUBLEPOST]Eve simni si ja aplikacijavai proveruvaj si za polesno da ti e da ne vleguvas 2 3 strani dodeka najdes direkno na ova imas sto ti treba.
 

Attachments

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Имам јас мои блиски роднини кои се во процедура па се интересирам, а и да немам зошто не би ме интересирало како стојат работите, посебно после овој голем скандал. Не знам зошто мислиш дека се ситам на некого и ширам негативна енергија, зарем не гледаш што се случува во бугарија или па си се тешиш самиот себеси или пак третото?
А тоа дали ќе се влоши ситуацијата еве да те информирам, денес неколку души уапсија во Димитровград/Пирот во врска со ситуацијава, вчера исто така беа спомнати по бг медиуми Петар Колев и Ванчо од Охрид така да следниов период кај нас ќе заигра мечката тоа биди сигурен. Сите знаеме кој е ПК (лигло, дудлач, потрчко...) и како е поставен од страна на Каракачанов околу кој се стега обрачот и око нема да му трепне да го пушти курбан и него и уште кој ли не за да си го извади газот од целава ситуација.
Всушност ај да не ширам негативна енергија, еве се си тече како подмачкано, секој ден се потпишуваат укази, во ДАБЧ удостоверенија ги даваат како никогаш досега без разлика што сите ги уапсија и никој да му ја мисли за да започне процедура за државјанство, нели за македонците никогаш немало проблем и нема никогаш да се откажат од нас. :facepalm:
да ти кажам нешто за мене,велиш ги спомнале ПЕТРЕ ВАНЕ МИТРЕ незнам си кој,ЈОНЕ от охрид се кумови со ПЕТАР КОЛЕВ,кога се решив да подавам за вторпат посто тоа време тие си направија ДОБРА реклама овде во охрид прв кој го побарав беше ЈОНЕ от охрид но неможев да го ангажирам посто бараше ПРЕГОЛЕМА СУМА УНАПРЕД плус превоз кој чини 50евра охрид-софија и ми вели уште 100евра мито за некој таму,многу по форумов и низ градов сретнв луге кој тој ЈОНЕ ги ИЗВИСИЛ и ИЗЛАЖАЛ е сега ти пријател ке те замолам ако сакаш најдими барем еден кој е извисен или излажан от ВАНЕ от охрид,едно знај ЦЕЛ ОХРИД и ОХРИЦКА ОКОЛИНА имаат БГ пасс.кој им ги вадел ВАНЕ работата ми е таква кој месечно срекавам минимум 500 луге от сите ко ги прашав и сеуште прашувам(прашувам посто сакам да знам со каков човек имам работа) неможам да најдам човек кој е ИЗЛАЖАН или ПРЕВАРАН от ВАНЕ сите се задоволни от него БАРЕМ ТАКА ВЕЛАТ (знам како звучи ова излегува како да го бранам) говорам само мое доживување/патешествие/искуство освен во овие 3/4год колку членувам на форумов само еден имаше пишано за ВАНЕ во графата му пишал националност,македонец место бугарин,а тоа дали можел да ми заврши работа за побрзо за одредена сума от други дознавам дека можел от други мене ништо такво не ми понудил,и ако навистина можел тогаш сум му стварно ЛУТ на него,можеби МОЖЕБИ не ми понудил такво нешто бидејки ме сетил дека сум без пари. како сакаш така на крајов знам дека неми веруваш и онака
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ама другар ова неможе да нема последици за апликантите.Не велам дека сите ке ги одбијат ама ке има тешки последици.Дајбоже да грешам и да си у право ти.
Mikja, i doktori nekoi zemet mito, pa bolnicite ne gi zatvoret
Ova trebit da go smenet zakonot i da ne si pozvoljavat koj kako dojdet na stolceto sam si prait svoi zakoni i pravila pa posle ovoj kriv... toj naprail... sega vazit... utre ne vazit....[DOUBLEPOST=1541231478][/DOUBLEPOST]
Od kade znaes drugi detali?
Gledaat poveke aspekti
Toa sto tuka ke ti napisat na forum ne e sekogas verodostojno

Za Jotova znam deka potpisuva samo ako kandidatot ima cvrsto poteklo - preku roditel ili star dokument

Jas toa go znam i vo realnosta taka e
gresis i ke najdam nejzini izjavi so gi imet daeno viceprezident Jotova, gi priznavat potvrdite od zdruzenie.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
да ти кажам нешто за мене,велиш ги спомнале ПЕТРЕ ВАНЕ МИТРЕ незнам си кој,ЈОНЕ от охрид се кумови со ПЕТАР КОЛЕВ,кога се решив да подавам за вторпат посто тоа време тие си направија ДОБРА реклама овде во охрид прв кој го побарав беше ЈОНЕ от охрид но неможев да го ангажирам посто бараше ПРЕГОЛЕМА СУМА УНАПРЕД плус превоз кој чини 50евра охрид-софија и ми вели уште 100евра мито за некој таму,многу по форумов и низ градов сретнв луге кој тој ЈОНЕ ги ИЗВИСИЛ и ИЗЛАЖАЛ е сега ти пријател ке те замолам ако сакаш најдими барем еден кој е извисен или излажан от ВАНЕ от охрид,едно знај ЦЕЛ ОХРИД и ОХРИЦКА ОКОЛИНА имаат БГ пасс.кој им ги вадел ВАНЕ работата ми е таква кој месечно срекавам минимум 500 луге от сите ко ги прашав и сеуште прашувам(прашувам посто сакам да знам со каков човек имам работа) неможам да најдам човек кој е ИЗЛАЖАН или ПРЕВАРАН от ВАНЕ сите се задоволни от него БАРЕМ ТАКА ВЕЛАТ (знам како звучи ова излегува како да го бранам) говорам само мое доживување/патешествие/искуство освен во овие 3/4год колку членувам на форумов само еден имаше пишано за ВАНЕ во графата му пишал националност,македонец место бугарин,а тоа дали можел да ми заврши работа за побрзо за одредена сума от други дознавам дека можел от други мене ништо такво не ми понудил,и ако навистина можел тогаш сум му стварно ЛУТ на него,можеби МОЖЕБИ не ми понудил такво нешто бидејки ме сетил дека сум без пари. како сакаш така на крајов знам дека неми веруваш и онака
Еве ќе ти кажам најтазе пример за преку Ванчо чим го спомнавме. Човекот кој лично го познавам почнал процедура преку прв братучед. Кога беше на задолжителна разбрав дека е во процедура и му сугерирав барем една потврда да однесе ако не друго, интервјуто го поминал одлично и говорел на бугарски, не е осудуван итн. Му се јавил на Ванчо, овој му рекол да не се секира се е во ред. Кога го ставија на финална пак му се јавил на Ванчо, овој пак му рекол да не се секира не знам ти што, земале државјанства и осудувани и секакви, нема никаков проблем. Јас неможев да го убедам дека не даваат преку прв братучед бидејќи нели Ванчо се знае, има луѓе Софија, посредува години итн. Пред неколку дена помина на совет со положително. Јотова ќе му даде отказ 100%. И после ќе го убедува дека се било среќа не знам ти што и Ванчо нормално нема да е виновен дека го заебал, а го заебал многу јако.
Треба после отказот да отиде и главата да му ја скрши, ама кога слепо му верува на тој преварантот пола Охрид не знам што да кажам. Е тоа е. Всушност охриѓани и си го заслужиле Ванчо и таквите како него.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Od kade znaes drugi detali?
Gledaat poveke aspekti
Toa sto tuka ke ti napisat na forum ne e sekogas verodostojno

Za Jotova znam deka potpisuva samo ako kandidatot ima cvrsto poteklo - preku roditel ili star dokument

Jas toa go znam i vo realnosta taka e
Eve zs ti rekov oti gresis za to sto velis za viceprezident Jotova
Ovde velit:
https://novini.bg/bylgariya/politika/485654?comment=new
Тја уточни, че не става дума за утежнјаване на режима, но нјама как да се приемат за достоверни молби на кандидати за б'лгарско гражданство, които нјамат никак'в документ за произход, и дори нјамат документ от б'лгарската организација зад граница, којто по нјакак'в начин удостоверјава тјахната б'лгарска принадлежност. Т'рговија с гражданство не може да има, категорична беше Илијана јотова.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
alo dobri ste ?
sho e bitno dali so potvrda dali so krstenica dali so bratuced ??? dali ste arnii ?? gledajte site svoite dokumenti ako imate nesto dakazite da prasate napisete .. shoe ova babi zabi.. ke dat nema da dat ..si nagajgate site i samo negativni komentari da se naezis.. kako eden nna drug loso da mu misli alooo. daj boze boze site da zemime nee bitno so kakvi dokumenti.. bitno e da ne sirime dezinformacii i mmalce pozitivnost...a ne ti ke zemes ti ne.. jotova pptpisuvala ne potpisuvala
. ti ja vide ???? ili taka posrednikot ti kaza ? ili procita nekade ???
forumov stana maciliste na mozokot.
И да знаеш дека некои од овде мислат лошо, зашто се сметаат дека само они со стари документи имаат право да станат Бугари.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
И да знаеш дека некои од овде мислат лошо, зашто се сметаат дека само они со стари документи имаат право да станат Бугари.
Makedonska rabota SEBICNOST, ZAVIDLIVOST NA KRAJOT NA KRAISTATA NA POLA NA FORUMOT STO KE ZEMAT BG PASAPORT KE GI KORISTAT ZA EDNA EFTINA KOLA VO GARAZA PRIMER GOLF 3 ZA 250EVRA ZALOSNO TRAGEDIJA.. . TREBA SITE DA DOBIJAT BEZ RAZLIKA NA DOKUMENTI JAS 3 IPOL GODINI CEKAV I MI DADOA OTKAZ BEZ DOKUMENTI SEGA PAK ODNESOV SO ISTA NADEZ DEKA KE DOBIJAM I NEMA DA SE OTKAZAM AKO TREBA I PO 3 PAT KE APLICIRAM NEMA OTKAZUVANJE
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
me interesira sto e "izmisleno poteklo" ? primer jas odnesov dokumenti od: prababa umrenica , od dedo umrenica, od tatko izvod i od mene izvod i od klubot dobiv dokument udostoverenie ... sega skros sum zbunet ... toa dovolno e ili ne e ?
Измислено потекло, представува потекло добиено без реална основа од правно неважечки извор. Правно важечки документ е секој документ издаден и архивиран во соодветна ДРЖАВНА институција. Тој содржи три дефинирачки елементи, постојан ПЕЧАТ, тој е од установата, ШТЕМБИЛ ПЕЧАТ, на која се внесува датум на издавање и реден број на архивирање, и ПОТПИС, на лице овластено од државата да издава соодветен документ.
За конкретната тематика,
-архив на Бугарија
-МВР на Бугарија
-Министерство за образование
И други да не ги набројувам
 
Член од
22 јули 2018
Мислења
75
Поени од реакции
172
Ve molam za info...
Posle ova sto sledi?
Moze li da mi gi pratat po posta dokumentite?
Neka pise nekoj ve molam.

Ps. Dokumenti...potvrda, intervju 2016...
Batka koj datum i koja god si bil na interv ?? Inaku posle ova ako si bil vo sofija na interv moras tamo da zakazis termin i da zemis ukas a ako si vo ambasada ili konzulat moras tano kaj sto si bil...
 
Член од
30 март 2006
Мислења
26
Поени од реакции
3
Ај едно прашање до поискусните, втор братучет има бугарско државјанство, извадено преку дедо му, од кого има бугарска воена книшка, и бугарска венчаница од бугарска егзархија, а дедо му е брат со баба ми, и тоа се единствените бугарски документи што моментално ги имаме, па прашањето ми е, дали може да извадам бугарско државјанство преку вториов братучед, со што ќе ја докажам крвната линијата со него преку негов извод, извод од татко му, извод од дедо му, извод од баба ми, извод од татко ми, и на крај мој извод, зошто вториов братучед веќе има бугарско државјанство? Или наместо да одам преку него, да одам преку бугарските документи на дедо му, и да го поврзам дедо му со баба ми, дека се брат и сестра? Која е посигурна варијанта од овие две, или дали воопшто може преку втор братучед со бугарско државјанство, без разлика што неговата линија на поврзаност со мене е крвна, т.е. дедо му и баба ми се брат и сестра?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom