Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
2
Odbijale te. Podnesi pak posle januari pa za 6 medeci ke ti kazat. Ako mozes da napises so so dokumenti si da imame uvid i nas so ne ceka. Pozdrav.
Прашањето ми беше дали може да се продолжи постапката или не. Секако немам намера да чекам уште 4 години ако не може.. Ја бев со потекло од баба ми, таа е родена во Бугарија, но очигледно не се внесени на време или како што не знам..
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
OFF TOPIC

Додека го пребарувам форумов и гледам online, некоj со лично искуство да сподели тука или во порака до мене - како му одела процедурата за работа во Бугарија со македонски пасош?

Благодарам.
Не е баш офф топик, прашањето е баш за тука. Јас имам искуство само со привремена бг лична карта со која како странец имав право да работам или пак немав ама толерираа, сега мислам и со неа може ама со постојана ти е најдобро.
За со македонски пасош мислам прво треба да си најдеш работа и има некои процедури кои треба да се завршат со работодателот (ако се нафати папирологија да ти средува) и сето тоа мислам за околу 30 дена се средува. Имам мислам прочитано не држи ме за збор може и да не е така, дека немаш право ако си во процедура за државјанство ама еве прочитај си сам.

https://www.ruskov-law.eu/sofia/article/naemane-chuzhdenec-rabota-bulgaria.html

https://www.az.government.bg/pages/registratsiya-na-kratkosrochna-zaetost-na-chuzhdentsi-bez-razreshenie-za-rabota/
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
20 јули 2017
Мислења
25
Поени од реакции
135
147**/2013
29**/2014
Сега скоро ми се смени недела дена има од финална на положителна.
 
Член од
7 јуни 2015
Мислења
56
Поени од реакции
86
Kontakt od sredec veke 4 i pol mesci cekam da stignat dokumentite tamu pusteni od bg ambasada vo bt za registacija na adresa na lege 6...sto se desavaaaa
 
Член од
5 септември 2018
Мислења
47
Поени од реакции
55
za podiganje na ukaz .edno prasanje .dali se pecati pismoto so linkot kade treba da ja potvrdis rezervacijata? znaci otkako ke pritisnis na linkot nema drugo pismo toa e toa? i se pecati istoto za vlez vo MP vo bugarija?
ako znae nekoj odnapred fala
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom