Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2018
Мислења
17
Поени од реакции
22
Како што читам по форумов 2014,2015,2016 80% оделе на дополнителна и таа дополнителна трае една година за жал,потребни се цврсти докази стари документи,прадедо,дедо,родител,брат сестра за се да тера како што треба,ако имате барајте по хаселите во време 1941 до 1944 администрацијата беше Бугарска така да сите документи се со печат Бугарски во тоа време...1945 дошле партизаните и ако затекнеле некој со документи Бугарски одма во затвор,ги уништувале со палење документите.
Epa drugar jas sum preku brat mi i mi rekoja samite deka ima brat mi pasos i pak na dopolnitelna sum staen
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Decki dali posle ova IMA nekoj sanci za tuzba ili nekoj document da se odnese pa da se nastavi procedurata ili otislo u nepovrat? Fala
само наново јас пробав со адвокат залудно потрошено време и пари големи....от ИСКУСТВО,,,СВОЕ ПАТЕШЕСТВИЕ
 
Последно уредено:
D

djgoram

Гостин
Абе се јаувам во Конзузулатот Битола по преписката дека ми е потпишан указ и ми вика службеничката дека моето Удостоверение сеуште не било пратено да почекам...Е сега по скоро три месеци ми вели да сум напишел е-маил на посочената адреса и да ги замолам да го препратат во Битола нормално со бројот од преписката.....Испадна дека е-маилот како да не постои оти на поштава гледам повратна информација како да не е испратена...ете затоа прашувам некој да не знае што се случува...
Vo ponedelnikot mi beше потпишан указот вчера се јавив во конзулатот службеничката ми рече дека стигнал во средата и ме изненади


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Кога ке има промена од дополнителна кон друг статус за броевите >8000/2015 нека ме извести. јас сум 10xxx/2015
 
Член од
1 јули 2016
Мислења
18
Поени од реакции
12
Cestito s enadevam ke potpisat ukaz, smao kazi mi koga bes e na intervju i od kolku bese na finalna i od koga ti e statusov z aukaz zasto i jas cekam 98**/2016 sum
fala
31 juli 2017 na intervju a statusot vaka mi e dve nedeli a finalna ne ve razbiram sto e toa[DOUBLEPOST=1537518620][/DOUBLEPOST]
Cestito s enadevam ke potpisat ukaz, smao kazi mi koga bes e na intervju i od kolku bese na finalna i od koga ti e statusov z aukaz zasto i jas cekam 98**/2016 sum
fala
31 juli 2017 vaka mi e dve nedeli a sto e toa finalna
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Кога носиш дополнителни документи те враќале еден статус назад. Исти случај сум и јас како тебе @liberte, а и @lorenSLATKA е во исти ќош со нас. А и интервјуата ни се приближно, јас бев 14 јануари 2016.
Се што требало е да чекаме промена на статус, се надевам дека нема да не стават прво на финална па на чекање указ, туку директно на чекање указ, или дај Боже указ.
p.s. мене така ми кажаа, ама ти ако сакаш оди прашај си во Бугарија, белки јас ќе сум грешка
Еден мој другар беше на проверка од вицепрезидентот со документи од брат и доби указ после 6,7 месеци чекање, но беше 2014 крајот.. Што се совпаѓа со редоследната проверка на сите од 2014, ваљда ние ќе бидеме во овој кош од 2015,
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom