Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
eve pak ke prasam sto e so nas od protokolot ... brojcinjata od 2016 sto zaglavija na dopolnitelna???
Доколку не се лажам ти имаше бројче од Јануари 2016 така да кога ќе има промена кај тебе ќе знаеме дека ја почнале 2015/16!
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
da ama za Sofija ke treba da se bara nekoj dali ke mozime da se snajdime sepak treba da se uplati nesto vo banka sto dokumenti treba da se ima ako znaes molim da objasnis fala
За Софија постапка на подигање државјанство има пишано на страна 2906,1623, што имаат пишувано колеги на форумов па читај.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Podiganje na pasos po brza postapka kolku se plaka i za kolku vreme se zema?Dali moze da mi pisite link kade kade e napisano za izdavanje na pasos po brza postapka i cenite?
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
Posle 30 dena od intervjuto eve denes od obrazuvana prepiska na zadolzitelno soglasuvane.
So dokumenti od roditeli.i od prilika kolku se ceka do drugata promena?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
40
Поени од реакции
71
Zdravo na site, nekoj spomna deka go sledi brojot 50/2014, pa i jas go sledev. Beše so Položitelno, a denes toj broj dobi Otkaz od Viceprezidenta za žal. Znači počnati se so proverka na 2014 na tie što se so položitelno. Javuvajte dokolku ima promeni za 2014.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Neznam dali se plaka uste neshto za egn. Ne sum stignata do tamu. Ako znae nekoj neka pisha.
Kolku sto razbrav ti imas zemeno ukaz, imas prijaveno adresa, ne si sigurna dali ti e plateno egn seto toa ti e napraveno preku ambasada i dosega kolku vreme cekas za pismoto da stigne od ambasada vo Sofija i kaj proveruvas dali e stignato i dali znaes sto e procedurata otkako toa pismo ke stigne vo Sofija i so dokumenti treba za da ja zavrsis procedurata do kraj to est da zemes licna karta i pasos. A i ako nekoj drug znae ovde nesto za toa za procedurata ponatamu neka pise.
 
D

djgoram

Гостин
Zdravo na site, nekoj spomna deka go sledi brojot 50/2014, pa i jas go sledev. Beše so Položitelno, a denes toj broj dobi Otkaz od Viceprezidenta za žal. Znači počnati se so proverka na 2014 na tie što se so položitelno. Javuvajte dokolku ima promeni za 2014.
Јас сум пред 50 и нема промена и јас го следев 50/2014 и има отказ а 51 сеуште стои на проверка


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Jotova ne potpisuva ukaz ako nemas roditel bugarin ili star dokument od baba dedo pradedo prababa . Dabc ti dava udostoverenie koe za komisijata vo ministerstvoto za pravosudie e validno a za komisijata koja Jotova ja ima formirano ne e validno.
 
Член од
22 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
6
Види порака
[DOUBLEPOST=1536062625][/DOUBLEPOST]
Прво, не преку пријатели, туку преку адвокат
Второ, адвокатот прати маил, врз основа на новопронајден документ
Трето, извадив потврда од Бугарски архив, значи државна установа на основ на лице учесник во прва светска војна
Четврто, Пријател спомнав, но исто споменав и дека иако е таму не може никако да ми помогне освем со совет, да ме насочи и толку
I jas sum odbien za bg pasos , so otkaz od viceprezidenta . Denes se javiv vo mak-bg zdruzhenieto vo Strumica i razgovarav so pretsedatelot na zdeuzhenieto mi objasni deka postapkata mora jvov na novo i deka da idam vo zdruzhenieto da mi napravat dokument deka pradedo mi bil bugarski vojnik ipritoa da odnesam izvodi za dokaz na krvna linija znachi posmrtnica od pradedo mi , posmrtnica baba/dedo , izvod od matichnata kniga na rodenite od tatko mi i od mene . Bi sakala li da mi dadesh informacii od odvokatot shto si go najmila , ne missse ceka ushte 3 godini :) .
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
I jas sum odbien za bg pasos , so otkaz od viceprezidenta . Denes se javiv vo mak-bg zdruzhenieto vo Strumica i razgovarav so pretsedatelot na zdeuzhenieto mi objasni deka postapkata mora jvov na novo i deka da idam vo zdruzhenieto da mi napravat dokument deka pradedo mi bil bugarski vojnik ipritoa da odnesam izvodi za dokaz na krvna linija znachi posmrtnica od pradedo mi , posmrtnica baba/dedo , izvod od matichnata kniga na rodenite od tatko mi i od mene . Bi sakala li da mi dadesh informacii od odvokatot shto si go najmila , ne missse ceka ushte 3 godini :) .
A dali odnese kako dopolnitelni dokumenti od strumica od zdruzenieto pa i tie ne ti gi odobrija i so kakvi dokumenti
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom