Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 јануари 2016
Мислења
43
Поени од реакции
38
Februari 2016 podnrseni dokument vo DBAC
Juni 2016 izleze proishod vrz osnova na krstenica od roditel.
Intervju oktomvri 2017 I ostavena orginal krstenica a prethodno ostaveni potvrda od klub od strumica.
Septemvri 2018 denes po prepiskata vi pretstoi da bide izvrsen finalen pregled. Screenshot_20180903-184147_Chrome.jpeg
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Кажи му убаво, имаш доколку сметаш дека некој документ не ти е земен во разгледување, а тоа е стриктно стар документ кој си го ископал од ковчегот на баба. Немаш ако си осудуван или не постои начин со цврст доказ да докажеш потекло
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
do kaj se ukazite
Кажи му убаво, имаш доколку сметаш дека некој документ не ти е земен во разгледување, а тоа е стриктно стар документ кој си го ископал од ковчегот на баба. Немаш ако си осудуван или не постои начин со цврст доказ да докажеш потекло
Zdravo,

do kaj se so potpisuvanje na ukazi bazirano na intervjua? Koj mesec od 2016?
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
Aloooo ima li nesto novo so nas sto sme na dopolnitelna so rok do 19. 02. 2017 neka se pofali nekoj so informacija bilo kakva pozz
 
Член од
30 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
34
Кажи му убаво, имаш доколку сметаш дека некој документ не ти е земен во разгледување, а тоа е стриктно стар документ кој си го ископал од ковчегот на баба. Немаш ако си осудуван или не постои начин со цврст доказ да докажеш потекло
Дали таков документ е и доказ со потекло на предок роден пред 1920?
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
17
Поени од реакции
6
So e bitno so potvrda ako nemas star dokument ili tatko majka zaebi ukaz
Ako nemas star dokument dabe ti potvrda .Ne se lazete so potvrda nema drzavjanstvo .posrednicite ve samo lazat da vi smotat parickite

Kako da ne....Jas sum samo so potvrda i imam zemano ukaz, i adresa i se slika cekam uste da mi go donesat.....Moe licno mislenje e deka golema uloga na intervjuto e dali fakultetski obrazovan....Prvio pat koa podnese za drzavjanstvo bese 2012 godina imase uste 3-4 ispiti do diplomiranje i me odbija....Vtorata postapka na intervjuto kaza im deka sum fakultetski obrazovan i deka rabotam kako inzener vo edna kompanija i deka ovoa mi e vtor pat kako podnesuvam, prasanjeto im bese so se slucio so prvio pat kaza i samo deka mi se prekrati postapkata bez nikakvo obrazlozenie(toa vreme, mislam deka bese 2014 letoto, pocna da barat poteklo) i tolku pa mi odobrija ukaz. Znam uste 4-5 luge fakultetski obrazovani bez poteklo so dobija ukaz samo so potvrda.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Жал ми е што те одбија..а тие што ги спомнуваш се ГНОЈ од луѓе, за жал голем дел од нив се од МБП особено тие од Охрид и висат овде 24/7 на форум со по 10 профили и бараат жртви зошто нели толку им цвета бизнисот. На сите што сте почнале процедура преку братучеди и сл. ве заебале посредниците и никој друг и сега се вадат и ви се правдаат дека ново било ова што одбивале, значи ГНОЈ се невиден...дебили.
И по дифолт, секогаш кога има многу одбиени, нови профили никнуваат како печурки да се пофалат дека им одобриле САМО СО ПОТВРДА, ВУЈКОВЦИ, ЛОТАРИЈА БИЛО, а исто и оние со по 2-3 "мислења" што дале за 2 години нивни се. Тоа е.[DOUBLEPOST=1535984360][/DOUBLEPOST]
Всушност на крај испаѓа дека нема врска тоа дали потврдата ти е издадена врз основа на 100% бугарско село или само тоа дека роднините по права линија ти се од бугарска народност кога и едните и другите потврди ги сметаат за тоалетна хартија, ништо повеќе. Во случајов најсигурен документ за потекло ти е изјавата на нотар за бугарско национално с'знание, а сите посредници викаат не даваат повеќе со изјава, значи не даваат ниту со потврди?? :)
Затоа почнувајќи од 2017 г. од месец за месец се потешко се добива бугарско државјанство и нема да има никакво олеснување за тие што аплицираат со произход без стари документи.
Ako ne se lazam mislam deka tebe i na pepibe vi izleze ukaz samo so
potvrda!?Po taja logika si velam deka mozno e so potvrdite da se vrvi samo ako ne e napraen propust vo dokumentite sto se podnesuvaat. Eve jas sum na finalna samo so potvrda od kaj lazar veke 4 meseci,stom ima promena ke ve izvestam
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Дали таков документ е и доказ со потекло на предок роден пред 1920?
Било кој документ со официјален државен печат.[DOUBLEPOST=1536007475][/DOUBLEPOST]
Kako da ne....Jas sum samo so potvrda i imam zemano ukaz, i adresa i se slika cekam uste da mi go donesat.....Moe licno mislenje e deka golema uloga na intervjuto e dali fakultetski obrazovan....Prvio pat koa podnese za drzavjanstvo bese 2012 godina imase uste 3-4 ispiti do diplomiranje i me odbija....Vtorata postapka na intervjuto kaza im deka sum fakultetski obrazovan i deka rabotam kako inzener vo edna kompanija i deka ovoa mi e vtor pat kako podnesuvam, prasanjeto im bese so se slucio so prvio pat kaza i samo deka mi se prekrati postapkata bez nikakvo obrazlozenie(toa vreme, mislam deka bese 2014 letoto, pocna da barat poteklo) i tolku pa mi odobrija ukaz. Znam uste 4-5 luge fakultetski obrazovani bez poteklo so dobija ukaz samo so potvrda.
Колку лаги изнакажа во толку малку реченици.
Веројатно ти ја замрзнале постапката, не постои прекин без основа. Причини може да се да си осудуван, носител на неизлечива болест (и во тој случај според меѓународно право не е дозволиво), или да немаш основа за барање, а во 2012, тешко некој одбија...
Всушност што знам јас, и шо се замарам
 
Член од
8 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
59
Kako da ne....Jas sum samo so potvrda i imam zemano ukaz, i adresa i se slika cekam uste da mi go donesat.....Moe licno mislenje e deka golema uloga na intervjuto e dali fakultetski obrazovan....Prvio pat koa podnese za drzavjanstvo bese 2012 godina imase uste 3-4 ispiti do diplomiranje i me odbija....Vtorata postapka na intervjuto kaza im deka sum fakultetski obrazovan i deka rabotam kako inzener vo edna kompanija i deka ovoa mi e vtor pat kako podnesuvam, prasanjeto im bese so se slucio so prvio pat kaza i samo deka mi se prekrati postapkata bez nikakvo obrazlozenie(toa vreme, mislam deka bese 2014 letoto, pocna da barat poteklo) i tolku pa mi odobrija ukaz. Znam uste 4-5 luge fakultetski obrazovani bez poteklo so dobija ukaz samo so potvrda.
I jas sum so potvrda i fokumenti od cico ibratmi isti dokumenti zemame ukaz pred eden mesec se e do sreka
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom