Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Бараат ли уште доказ за бугарско потекло/претци?
 
D

Drexel

Гостин
Луѓе ве молам за мислење,
Имам земено происход врз основа на прадедо (НА ТАТКО МИ ДЕДО) ми кој е роден 1905та година, меѓутоа сега најдовме бугарски крштеници и венчаници од другиот прадедо НА МАЈКА МИ ДЕДО.

Во декември имам интервју, кажете ми дали ќе биде проблем да ги однесам документите од двата прадедовци, или па да вадам нов происход од прадедото што има бугарски крштеници и венчаници?

И уште едно прашање, од интервјуто колку време од прилика се чека до пасошот? Фала однапред.
Нема никаков проблем да ги однесеш и двата само уредно поврзи се со дедовците преку изводи за родени и потоа сите тие документи преведи ги и легалзирај ги.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Нема никаков проблем да ги однесеш и двата само уредно поврзи се со дедовците преку изводи за родени и потоа сите тие документи преведи ги и легалзирај ги.
+1.

Сите можни документи, од сите можни страни што можат да помогнат, подобро е да се однесат.
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Decki da ne ima nekoi promeni kaj nas sto bevme na intervju 2016 a sme na dopolnitelna? Inaku jas sum od strumica i zaev cesto sedi ovde vo kaficite pa mojot posrednik go prasal: dobro premiere sto se slucuva zosto poveke bg pasosi ne izleguvaat?? Rekol: imame mali nedorazbirenja so borosov. Znaci za zalenje sme mi se place veke.
 
Член од
1 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
1
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Што после ова?
Излегува државјанство?
Треба да си го подигнам од бг, сам си закажувам термин или тие ми даваат термин за подигање?
Како понатаму до пасош?
Фала
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Член од
29 септември 2017
Мислења
28
Поени од реакции
2
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Што после ова?
Излегува државјанство?
Треба да си го подигнам од бг, сам си закажувам термин или тие ми даваат термин за подигање?
Како понатаму до пасош?
Фала
Treba prvo da ti potpisat ukaz pa posle zakazuvas termin. Koga i kade bese na intervju? I so kakvi dokumenti?
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
До кога малтретирање и барање посредници ау,кој сигурно иска у инбокс нека стиска хахахахах
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
Kade bi mozelo da najdam kolku prepiski ima po godini nanazad posebno me interests za 2016 ta???

Ako moze da postira nekoj

Falà vi odnapred
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
57
Поени од реакции
13
Moze li nekoj da.mi kaze od iskustvo kolku vreme se ceka za potpis od jotova za drzavjanstvo preku tatko i.majka sum so bugaraki pasosi ?
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Дали на некој му се има сменето статус на тие што се на дополнителна со интервју 2016. Инаку јас 5 - ти месец го терам како сум ставена на дополнителна
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Дали на некој му се има сменето статус на тие што се на дополнителна со интервју 2016. Инаку јас 5 - ти месец го терам како сум ставена на дополнителна
Zasega nikoj ne se pofalil, ima od 2014 sto se rabotat, koga ke zavrsat so niv 2015 ,pa 2016, so eden zbor ke pomini nekoja godina dodeka da se resat tie na dopolnitelna od 2016
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom