Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
15
Dali nekoj dokolku znae da mi kaze dali treba da se ima vtoro brojce posle intervju uli kako odi toa ili so staroto prvo brojce se proveruva
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Важно с'обштение!

Всички интервјута с кандидати, подали молба за промјана на гражданството си, насрочени за 07 мај 2018 г. се пренасочват за 11 мај 2018 г., поради објавјаването на 07 мај 2018 г. за неработен ден в Република Б'лгарија. Часовете за провеждане на интервју на 11 мај 2018 г. ште се спазват в реда, в којто са били определени за 07 мај 2018 г.“

http://publicbg.mjs.bg/
 
Член од
2 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
31
Da 100 posto garantiram za gjose arsov zivee vo sofija toj covek nikogo me zafrknal so garancija.koj saka neka pise vo inbox brojot ce mu go pisam.Razgledahjte go facebook profilot negov i pisete mu ce vi odgovori s
igurno
zdravo decko aj ako sakas pusti mi link vo inboks od facebook od gjose arsov izleguva samo eden I toa od makedonija e toj
fala
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
moj bratuced deneska bese bg da zeme licna karta stalna,,,, ima proizhod preku brat mu (bg ima od 2012) otisol preku bt konzulat i cekal viza 40 dena i denes ja zel licnata karta a ima isto kupeno kola na bg tabli pa od nas rodnina i si ja vozese kolata bez bg pasos licna ????
 
Член од
14 август 2013
Мислења
46
Поени од реакции
89
Драстично намален бројот на Македонци кои добиле бугарски пасош

Вкупно 1.150 Македонци минатата година добиле бугарско државјанство, покажува годишниот извештај на Комисијата за бугарско државјанство и Бугари во туѓина во рамките на Администрацијата на Претседателот.


Извештајот покажува дека споредено со 2016 година, бројот на Македонци што добиле бугарско државјанство е драстично намален, за 5.046.

Меѓутоа, Македонците и лани се први на листата според бројот на потпишани укази за бугарско државјанство, пред Украинците кои добиле 750, Израел со 303, Турција со 294 и Молдавија со 207 потпишани укази.

Бројките покажуваат дека Администрацијата на претседателот на Бугарија генерално издала помалку укази за државјанство во текот на 2017 година, и тоа вкупно 3.892. Годината претходно, на пример, биле потпишани три пати повеќе укази, односно 13.450.

Во Извештајот на оваа Комисија е наведено дека во текот на минатата година, одбиени се вкупно 666 барања за бугарско државјанство, но не се наведени причините за значителното намалување на потпишаните укази.

Инаку, пресметките покажуваат дека од 2005 година досега вкупно 64.673 Македонци се изјасниле како Бугари и врз основа на тоа добиле уште едно државјанство.

Извор: Слободен печат
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
15
Do kolku raboti ministerstvoto i dali moze bilo koj den da se otide ?
 
Член од
8 март 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
200 evra plativ za edna nedela mi go dadoa i odma ti pocinja procedurata intervjuto ti e samo formalnost.. Prasaj go posrednikot tvoj ako ima vrski jas sum preku covek od Mp vo sofija... So sto dokumenti si
Имам воена книшка од дедо ми.....сеуште немам посредник....дали знаете некој за во амбасадата во Скопје што може да ми заврши работа....[DOUBLEPOST=1520579299][/DOUBLEPOST]
Po 8 do 12 meseca se ceka
Се чека 14 месеци.....се јавив почеток на фебруари ....ми закажаа за 30 април 2019
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
[DOUBLEPOST=1520580381][/DOUBLEPOST]
Имам воена книшка од дедо ми.....сеуште немам посредник....дали знаете некој за во амбасадата во Скопје што може да ми заврши работа....[DOUBLEPOST=1520579299][/DOUBLEPOST]
Се чека 14 месеци.....се јавив почеток на фебруари ....ми закажаа за 30 април 2019
За во амбасада неможеш никој да најдеш од посреднициве што може за побрзо да ти закаже за термин за происход.
За тоа време што ќе чекаш за да поднесеш документи,па после и за да го земеш уште една година ...........тоа е многу ,за тоа време во Софија ќе си завршиш работа и ќе го имаш државјанството во рака.Има луѓе што можат за еден месец да ти го извадат происходот,а после таман од 1.07.2018 кога ќе стапат промените(ќе видиме како ќе биде)ќе си ги подадерш документите во праосудие и ќе ти направат интервју.
 
Член од
9 март 2018
Мислења
18
Поени од реакции
31
Здраво на сите, подолго време ја следам темава без да се вклучам во дискусијата.
Интервјуто го правев со Софија пред повеќе од една година, на почетокот на март 2017. Моментално статусот уште ми е на задолжителна проверка. Дали има некој што бил во тој период што бил на интевју и уште е загалвен на задолжителна.
Инаку одам преку родиел со бугарско државјанство.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
[DOUBLEPOST=1520580381][/DOUBLEPOST]
За во амбасада неможеш никој да најдеш од посреднициве што може за побрзо да ти закаже за термин за происход.
За тоа време што ќе чекаш за да поднесеш документи,па после и за да го земеш уште една година ...........тоа е многу ,за тоа време во Софија ќе си завршиш работа и ќе го имаш државјанството во рака.Има луѓе што можат за еден месец да ти го извадат происходот,а после таман од 1.07.2018 кога ќе стапат промените(ќе видиме како ќе биде)ќе си ги подадерш документите во праосудие и ќе ти направат интервју.
Belki i kaj nas sto intervjuto ni e vo dekemvri so stari dokumenti moze ke go premestat porano i porano kr dobieme drzavjanstvo ako stapi na sila zakonot letoto
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom