Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Vo nitu esen makedonski arhiv nema dokumenti za toa koj makedonec e bugarin. Bas gluposti treskate. Onie sto imaat stari bugarski dokumenti nekako uspeale da gi socuvaat a da ne im bidat unisteni od vlastite vo toa vreme. I od site makedonci sto baraat bugarsko drzavjanstvo, dali samo 1 posto imaat star dokument.
Тогаш со крштениците и венчаниците можете газот да си го избришете затоа што не пишува националност, ама не е така. Ти не треси глупости кога не ги разбираш работите. Ако некој завршил бугарска гимназија, го нема документот и во книгите е заведен дека учел, а книгите ги има во историски архив, што е тоа? Нема што да ти објаснувам.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
DA AMA NIKOJ DO SEGA NE DOBIL DOKUMENT OD NAS ARHIV!!!
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Тогаш со крштениците и венчаниците можете газот да си го избришете затоа што не пишува националност, ама не е така. Ти не треси глупости кога не ги разбираш работите. Ако некој завршил бугарска гимназија, го нема документот и во книгите е заведен дека учел, а книгите ги има во историски архив, што е тоа? Нема што да ти објаснувам.
Делумно е во право.
Намерно некои документи по 1945, се презаведувани како македонци иако биле заведени како бугари.
Ја имаш читано СЛУГАТА ЈЕРНЕЈ И НЕГОВОТО ПРАВО. Слугата вели роден сум на имотот од пан тој и тој, во тоа село, блиску мостар, земјата мислам дека беше Босна. Па така и нашите ко беа србите се пишеа срби, дојдоа бугари, станаа бугари. Дојдоа комунистите станаа комунисти, кога дојде братство и единство пак станаа македонци. Мислам.ме разбираш и двете сте во право... на некој начин
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Тогаш со крштениците и венчаниците можете газот да си го избришете затоа што не пишува националност, ама не е така. Ти не треси глупости кога не ги разбираш работите. Ако некој завршил бугарска гимназија, го нема документот и во книгите е заведен дека учел, а книгите ги има во историски архив, што е тоа? Нема што да ти објаснувам.
Vo koj arhiv, Otomanski, Srbski,Bugarski, sve sto si imale si zele vo nivnite arhivi,ili izgorelo vo vojnite, dali gledas nekoj ovde sto dobil drzavjanstvo so document od arhiv, da imalo I mozelo site taka ke pravevme, ocigledno nemozi, baraat originali I nisto drugo nepriznavaat , a stari dokumenti dali imaat 2-3% od Makedoncite.
 
Член од
10 ноември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
4
Samo da ve izvestam deka mn brzo gi pregleduvaat dopolnitelnite dokumenti. Jas bev na dopolnitelna poradi razlika so bukva vo prezimeto na majka mi i tetka mi. Odnesov popraveni izvodi od majka mi i tetka mi i posle eden mesec gi pregledaa i pak me stavija na finalna pa pak uste ednas na dopolnitelna pak ista pricina pak razlika vo preziminja?? Ne znam sto e filmot se e vo red i se se sovpaga da ne treba da nosam od majka mi, od tetka mi i plus mojot izvod uste ednas? Bidejki togas posrednikot mi rece samo od niv da izvadam popraveni.
 
Член од
8 март 2018
Мислења
2
Поени од реакции
2
Zdravo da ve prasam dali znaete sigurna informacja dali moze so BG pasos da se zivee i rabota vo Kanada?
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
Samo da ve izvestam deka mn brzo gi pregleduvaat dopolnitelnite dokumenti. Jas bev na dopolnitelna poradi razlika so bukva vo prezimeto na majka mi i tetka mi. Odnesov popraveni izvodi od majka mi i tetka mi i posle eden mesec gi pregledaa i pak me stavija na finalna pa pak uste ednas na dopolnitelna pak ista pricina pak razlika vo preziminja?? Ne znam sto e filmot se e vo red i se se sovpaga da ne treba da nosam od majka mi, od tetka mi i plus mojot izvod uste ednas? Bidejki togas posrednikot mi rece samo od niv da izvadam popraveni.
Koga bese intervju koga te vratija koga te razgledaa pisi da znaeme be drugar nikoj dosega ne se pofalil od dopolnitelna da bide razgledan pozz
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
15
Cudno jas od okt sum na dopolnitelna a ima i pred mene koj znae od koga se zaboraveni a ti razgledan pa vraten
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Samo da ve izvestam deka mn brzo gi pregleduvaat dopolnitelnite dokumenti. Jas bev na dopolnitelna poradi razlika so bukva vo prezimeto na majka mi i tetka mi. Odnesov popraveni izvodi od majka mi i tetka mi i posle eden mesec gi pregledaa i pak me stavija na finalna pa pak uste ednas na dopolnitelna pak ista pricina pak razlika vo preziminja?? Ne znam sto e filmot se e vo red i se se sovpaga da ne treba da nosam od majka mi, od tetka mi i plus mojot izvod uste ednas? Bidejki togas posrednikot mi rece samo od niv da izvadam popraveni.
Da epten brzo prerazgleduvaat od dopolnitelna so podneseni dokumenti. Kako ne! Jas sum na dopolnitelna so dostaveni dokumenti vo dva navrati poveke od 2 god! I seuste nema kraj ova ludilo.

Isto kako i drugite kandidati od 2014 godina. Kako glatko si izvlekuvate zaklucoci i preogjate preku 2014 god so kup zaglaveni molbi ko da ne postoi e cudo.
Najinteresni se onie greFcinja od skoro staveni na dopolnitelna sto prasuvaat i se nadevaat na brza razvrska...
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ima nekoj od toj famoozniot protokol so iljadnici prepiski za dostavuvanje dopolnitelni dokumenti so rok na dostava 2ri fevruari? nekoja promena posle dostavuvanjeto na starite dokumenti?
 
V

vkv

Гостин
Samo da ve izvestam deka mn brzo gi pregleduvaat dopolnitelnite dokumenti. Jas bev na dopolnitelna poradi razlika so bukva vo prezimeto na majka mi i tetka mi. Odnesov popraveni izvodi od majka mi i tetka mi i posle eden mesec gi pregledaa i pak me stavija na finalna pa pak uste ednas na dopolnitelna pak ista pricina pak razlika vo preziminja?? Ne znam sto e filmot se e vo red i se se sovpaga da ne treba da nosam od majka mi, od tetka mi i plus mojot izvod uste ednas? Bidejki togas posrednikot mi rece samo od niv da izvadam popraveni.
Koe brzo besefe. Po dve godini i kusur drememe tebe za dva meseci te izvadija na dop na fin pa na dop. Nekoja greska u sistemot napravile nema sansa da te razgledale i pak na dop da te stavat posto posle vtoroto odvivaat
 
Член од
8 март 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво форумџии....пред некое време ми закажаа термин за происход во април 2019 година. Ме интересира дали постои можност со помош на посредник да закажам друг термин за порано....и се разбира колку би ми наплатил посредникот за тоа....фала многу...
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Здраво форумџии....пред некое време ми закажаа термин за происход во април 2019 година. Ме интересира дали постои можност со помош на посредник да закажам друг термин за порано....и се разбира колку би ми наплатил посредникот за тоа....фала многу...
200 evra plativ za edna nedela mi go dadoa i odma ti pocinja procedurata intervjuto ti e samo formalnost.. Prasaj go posrednikot tvoj ako ima vrski jas sum preku covek od Mp vo sofija... So sto dokumenti si
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom