Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
Официјално после 23.02.2018 г. ќе се зголемува администрацијата во дирекцијата блгарско гражданство затоа што тоа е крајниот рок за предлози, мислења итн. за измените и дополнувањата на правилникот. http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=3251
Таман после 23-ти, а најточно после 1-ви март ќе ги фатат турбо сите што се на дополнителна и сите ќе видите како стојат работите, а може и порано зошто и сега се работи убрзано.
Edna od podobrite informacii vo cetiri godisnoto postoenje na forumov.daj boze samo da e tocna
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Edna od podobrite informacii vo cetiri godisnoto postoenje na forumov.daj boze samo da e tocna
Точна е. Вчера дознав и од други извори дека комисиите се проширени и се‘ е забрзано.
Ете очигледно и по фалбите на многумина кои известија дека се ставени за потпис кај вицепрезидента
Се изначекавме :)
Да се надеваме дека до летово ќе ни излезат гражданствата :)

Btw уште еднаш прашувам, колку се релевантни информациите дека е „отворен вентилот“, т.е и на оние само со потврди ќе почнат масовно да издаваат?

Мислам дека редно време е во Бугарија да си го решат проблемот за натрупаните преписки, зашто сега претседаваат со ЕУ, нема смисла :) :)
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Decki, sega si go proveriv brojceto posle nekolku nedeli i go pisuva slednovo:

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Na dobar pat sum za drzavjanstvo :aplauz:
 
Член од
26 јануари 2018
Мислења
21
Поени од реакции
17
Decki, sega si go proveriv brojceto posle nekolku nedeli i go pisuva slednovo:

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Na dobar pat sum za drzavjanstvo :aplauz:
So kakvi dokumenti si
 
Член од
3 февруари 2018
Мислења
16
Поени од реакции
1
Zdravo sakam da prasam za sovet so mojot brat imavme podadeno dokumenti za bg pasos zaedno pred 5 godini e toj go zede pasosot martot 2017 a mene poslem 2 nedeli od koga go zede toa bese april negde mi izleze za potpis od viceprezidenta.po 3 nedeli mi se smena statusot i mi pisi vaka skoro 10 meseci i pojke Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија. ima sansi da bidam odbien ili ke treba uste nekoe vreme da pocekam ili da mu ispratam dokumenti od bratmi nesto deka e bugarski drzavjanin za pobrzo da bidi razgledano dokolku igra uloga toa ?
 
Член од
3 февруари 2018
Мислења
16
Поени од реакции
1
vo 2013 dekemvri bevme zaedno na intervju cela ekipa od 8 luge i od togas cekame nekoj od lugeto zaedno so bratmi go zedoja pasosot a nekoi ostanaja kako mene jas i uste 2 drugarcina sme na isto skoro 10 meseci za Proverka od viceprezidenta.bevme i na dopolnitelna i na se se pominavme nekojku pati se smena statusot posledno bese deka se ceka potpis od vice prezidenta i poslem 3 nedeli se smena proverka od viceprezidenta i cekame ete 10 meseci taka e ne se smenuva nisto
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2015
Мислења
56
Поени од реакции
86
Oд тие штo се преку стaри дoкументи a без дa гo дoстaвaт oригинaлoт,тукa нa фoрумoв единственo barbarai имa земенo држaвјaнствo сo кoпијa oд нoтaр oд првa без дa јa прaтaт нa дoпoлнителнa.А oбрaтнo,тие сo стaри дoкументи штo дoстaвиле oригинaл и земaле oд првa без дa идaт нa дoпoлнителнa се пoвеќеминa vojcanche,master 2014 и кoлку штo избрoјaв се преку 10 души
jas sym so star bg dokument i podnesov samo koplija od negi zaverena na notar originalot vo bg ambasada ne mi go zemaja... Od pred nekoj den od finalna mi se smena statusot vo polizitelno i deka cekam ukaz od viceprezidenta na bugarija
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom