Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Basta mi ima bugarsko gradzanstvo
Не би требало да имаш никаков проблем штом татко ти има државјанство.Исто така можно е веќе да ти е одобрено државјанството само да не е направен апдејт на страната на Министерството.
 
Член од
26 јануари 2018
Мислења
21
Поени од реакции
17
Здраво на сите
Дали може некој да ми помогне или да ми даде некоја информација во врска со БГ пасош. Следам на justice.gov и пиши дека документите се дадени на дополнителна проверка, вака стои веќе 1год. Дали некој бил во иста ситуација и од прилика што да очекувам?
Однапред благодарам.
Поздрав
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
27
Поени од реакции
34
Здраво на сите,
Имав интервју во Скопје во јуни 2017... Според бројот и пин кодот ми излегува, Образувана Преписка N: xxxx/ 2017/ 07.11. 2017. Колку време треба отприлика да се смени во друг статус? Дали следува задолжителна и финална, ако оди како што треба?
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.037
Ништо останува да чекаме и да се надеваме ние со потврдите и со братучедите дека ќе се
смени нешто до дека дојдеме на ред. Инаку ме интересира дали ако се ожениш со бугарка па доколку поднесеш ќе можеш полесно да дојдеш до државјанство, оти едни едно кажуваат, други друго.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Здраво на сите
Дали може некој да ми помогне или да ми даде некоја информација во врска со БГ пасош. Следам на justice.gov и пиши дека документите се дадени на дополнителна проверка, вака стои веќе 1год. Дали некој бил во иста ситуација и од прилика што да очекувам?
Однапред благодарам.
Поздрав
Со какви документи си?
Здраво на сите,
Имав интервју во Скопје во јуни 2017... Според бројот и пин кодот ми излегува, Образувана Преписка N: xxxx/ 2017/ 07.11. 2017. Колку време треба отприлика да се смени во друг статус? Дали следува задолжителна и финална, ако оди како што треба?
И за тебе исто прашање,со какви документи си?
А за статусите,тие се задолжителна и финална и кај секој различно се менуваат но најбитно е дека за 1г. и 2-3 месеца од денот кога ти е регистрирана преписката во Министерството ќе имаш одговор од нив.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
I jas imam takov problem so krstenica napisana na bugarski ali ima naslov Pravoslavna crkva na Makedonija (izdadena e 1948) Ne vazat ovie a ?
Ништо останува да чекаме и да се надеваме ние со потврдите и со братучедите дека ќе се
смени нешто до дека дојдеме на ред. Инаку ме интересира дали ако се ожениш со бугарка па доколку поднесеш ќе можеш полесно да дојдеш до државјанство, оти едни едно кажуваат, други друго.
Преку бугарка можеш да очекуваш државјанство за едно 6-7 години и тоа ако живееш во БГ. Имам другарка која 7 години е мажена во БГ, работи, има две деца и се уште чека државјанство преку НАТУРАЛИЗАЦИЈА
 
Член од
26 јануари 2018
Мислења
21
Поени од реакции
17
Здраво на сите
Дали може некој да ми помогне или да ми даде некоја информација во врска со БГ пасош. Следам на justice.gov и пиши дека документите се дадени на дополнителна проверка, вака стои веќе 1год. Дали некој бил во иста ситуација и од прилика што да очекувам?
Однапред благодарам.
Поздрав
[DOUBLEPOST=1517002998][/DOUBLEPOST]Со документ од здружение
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
[DOUBLEPOST=1517002998][/DOUBLEPOST]Со документ од здружение
Кога беше на интервју и каде?
Побарај ако можиш да најдиш некаков стар документи од Бугарска егзархија(црква) како на пример крштеница,венчаница или воена книшка како и свидетелство од бугарско време од мајка/татко,(пра)баба/дедо или од нивен брат/сестра би можело да ти помогне.
Инаку не ја признаваат потврдата од здруженијата тс ги прекратуваат тие што се со потврда,батучеди,со пасош од чичко,тетка.
 
Член од
29 ноември 2017
Мислења
70
Поени од реакции
21
Abe sto gi palite lugeto bre bratucedmi vcera bese dobija drzavjanstvo vika 300 luge bevme guzva odobreni ni bea aman veke vmrovski pesimisti[DOUBLEPOST=1517008305][/DOUBLEPOST]E odbieni bile tie koi pred nekolku godini nosele samo od lazar mladenov potvrda i notarska izjava i preku bratucedi ako imas od pradedo dokumenti ok si bil dopolnitelna bila deka ednas za proishod si dal dokumenti a na intervjuto so proishodot si trebal istite tie da gi dades
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Држ те го сега со договорот
Одете прашајте што се случува
налутис е бате ама БОЛЕН СИ СТВАРНО земи си таблети барај помош,,ГОСПОД НЕКА ТИ ПОМОГНЕ,,,ти договоров помегу БГ и МКД го сонуваш,,се вика опсесија,преку глава ми е да те слушам за тој договор,,за некое време ке читаш овде како луге земаат ПС. само со потврди,па ке те прашам тогаш,,договоре договоросан...пиши што ПОЖЕЛААШ ВИСТИНАТА ке владееее не ти реприцирам,едноставно нели невреди[DOUBLEPOST=1517009561][/DOUBLEPOST]
Ете точно што кажував и јас, кога куп орангутани на форумов ме нападнаа.
Важно Лазета си се напуни пари со потврдите, ај на здравје на сите нас.
АБЕ ЛУДИ ЛИ СТЕ ШТО СТЕ ЗАПНАЛЕ КАЈ ЛАЗЕТА ОДЕТЕ КУДЕ ПЕТРЕ ТОЈ ПАРИ НЕ БАРА ЗА ПОТВРДИТЕ,АМАН БЕ ЛУГЕ
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
@Pepibe ti druze nogu si mi interesen site vikat dopolnitelna/odbivale gi so potvrdi samo ti so glava zid ke butas..ajde deka se tie neka se javat so zemale so niv ili aj ke pocekame uste 2-3 meseci da videme ili sekna ti bizniso pa sea digas prasina,da ne si nekoe posrednice?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
налутис е бате ама БОЛЕН СИ СТВАРНО земи си таблети барај помош,,ГОСПОД НЕКА ТИ ПОМОГНЕ,,,ти договоров помегу БГ и МКД го сонуваш,,се вика опсесија,преку глава ми е да те слушам за тој договор,,за некое време ке читаш овде како луге земаат ПС. само со потврди,па ке те прашам тогаш,,договоре договоросан...пиши што ПОЖЕЛААШ ВИСТИНАТА ке владееее не ти реприцирам,едноставно нели невреди[DOUBLEPOST=1517009561][/DOUBLEPOST]
АБЕ ЛУДИ ЛИ СТЕ ШТО СТЕ ЗАПНАЛЕ КАЈ ЛАЗЕТА ОДЕТЕ КУДЕ ПЕТРЕ ТОЈ ПАРИ НЕ БАРА ЗА ПОТВРДИТЕ,АМАН БЕ ЛУГЕ
у
До кога ќе лажеш бе?
Јас сум бе луд или ти што велиш дека нема.ништо?
Кажи бе еден што зел со потврда?
Колку укази се потпишани од август, а да не се татко-син?
Се гледа бе кој лаже и кој е болен
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom