Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Drexel

Гостин
edna logika ne mi et jasna, da ojs so dok od braced ili da ojs so dok od cicko? so e poarno? kako vi velet posrednicite? koj imet pogolemo predimstvo oti ako odam preku cicko ce gi vrzam so dokumenti tatko mi i cickoto i to pojce podrazbirat oti avtomatski i jas sum blgarin.
ako cicko mi e blgarin tako mi mu e brat i toj e blgarin a jas kako negov sin imam blgarsko poteklo.... taka nekako mu ojt rabotite
Ниту едно од тие две не е предимство и ќе те одбијат било со братучед или чичко, Единствено само на брат и сестра им прогледаат низ прсти кога тогаш
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
25
Поени од реакции
89
Edno ne mi e jasno, tie so tetki,bratucedi gi odbivaat, lugjevo se iznacekaa od 2014, od togas se smenija mn pravila, vo megjuvreme ajde propaganda deka potvdri vazele lugje se iznacekaa po 2 god na doplonitelna pa nekoj mesec na finalna pa sega op pak na dopolnitelna, I sto znacit ovaa nova dopolnitelna so zapirka. Zemat nekoj vo obzir kolku vreme, nervi I pari se potroseni?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Edno ne mi e jasno, tie so tetki,bratucedi gi odbivaat, lugjevo se iznacekaa od 2014, od togas se smenija mn pravila, vo megjuvreme ajde propaganda deka potvdri vazele lugje se iznacekaa po 2 god na doplonitelna pa nekoj mesec na finalna pa sega op pak na dopolnitelna, I sto znacit ovaa nova dopolnitelna so zapirka. Zemat nekoj vo obzir kolku vreme, nervi I pari se potroseni?
eve brat mi velit... gi zabole
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Da ve prasam decki imav podneseno dokumenti vo DABC preku vujko i na tie dokumenti mi pisaa Otkaz. Posrednikot mi pobara dokumenti po pradedo koj e roden 1907 god i tie mu gi izvadiv i sega kako e procedurata pak ke cekam kako odnovo da sum poddal dokumenti vo DABC ili moze da se dostavat ovie umrenicive i izvodive odma i da izlezat so objasnuvanje dali ke davaat ukaz ili ne? Nekoj da znae nesto povekje? I odkako ke go izvadis ukazot sto e sledno?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Da ve prasam decki imav podneseno dokumenti vo DABC preku vujko i na tie dokumenti mi pisaa Otkaz. Posrednikot mi pobara dokumenti po pradedo koj e roden 1907 god i tie mu gi izvadiv i sega kako e procedurata pak ke cekam kako odnovo da sum poddal dokumenti vo DABC ili moze da se dostavat ovie umrenicive i izvodive odma i da izlezat so objasnuvanje dali ke davaat ukaz ili ne? Nekoj da znae nesto povekje? I odkako ke go izvadis ukazot sto e sledno?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Пак ќе чекаш, .... се е ....
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Da ve prasam decki imav podneseno dokumenti vo DABC preku vujko i na tie dokumenti mi pisaa Otkaz. Posrednikot mi pobara dokumenti po pradedo koj e roden 1907 god i tie mu gi izvadiv i sega kako e procedurata pak ke cekam kako odnovo da sum poddal dokumenti vo DABC ili moze da se dostavat ovie umrenicive i izvodive odma i da izlezat so objasnuvanje dali ke davaat ukaz ili ne? Nekoj da znae nesto povekje? I odkako ke go izvadis ukazot sto e sledno?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Од кога ќе го извадиш указот одеш да се сликаш


Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Da ve prasam decki imav podneseno dokumenti vo DABC preku vujko i na tie dokumenti mi pisaa Otkaz. Posrednikot mi pobara dokumenti po pradedo koj e roden 1907 god i tie mu gi izvadiv i sega kako e procedurata pak ke cekam kako odnovo da sum poddal dokumenti vo DABC ili moze da se dostavat ovie umrenicive i izvodive odma i da izlezat so objasnuvanje dali ke davaat ukaz ili ne? Nekoj da znae nesto povekje? I odkako ke go izvadis ukazot sto e sledno?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zavisi dali posrednikot ke gi potplati tie vo DABC ili ne
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Спoред тaбелaвa штo си јa oбјaвил изрaзенo вo прoценти нaјмнoгу прекрaтени имaлo вo периoдoт кoгa нaјлеснo издaвaa држaвјaнствa oд 2008мa дo 2011тa.И пoрaди oвa мoже дa сметaме декa не држи вoдa муaбетoт декa пoрaнo дaвaле сегa не дaвaaт.Гледaјте вo 2011тa oд 21.000 прекрaтиле 5500
Процентот на одбиени од година во година намалувал, ама исто така има многу кои останале нерешени, голем број од 2014/15/16, на дополнителна. 1.png
Треба да се има предвид исто така дека тој висок процент на одбиени што бил 2007-2012 г., а можеби и подоцна се должи на масовно поддавање на документи од страна на Молдовци, бил или не бил бугарин поддал да си ја проба среќата и одбивања има највеќе со мислење од ДАБЧ.
2.png
Сега ситуацијата е друга, треба да се решат десетици илјади преписки за неколку месеци и тоа од 2014/15/16, а можеби и дел од 2017 г. Советот за државјанство најавија турбо работа, нели сакаа по 800 неделно да ги разгледуваат, така да оваа година заклучно декември мислам дека ќе има највеќе разгледани преписки досега, а и одбиените ќе се многу, осеобено после Наредбата од април 2017г. за докажување на потекло.
Оваа табела е како било порано, годинава мислам дека ќе ги надмине сите.Два пати неделно нели ќе заседаваа, можеби и го прават тоа, не знам. 3.png
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.887
Од кога ќе го извадиш указот одеш да се сликаш


Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Абе oн прaшувaше и пoрaнo.Тoј прoизхoдoт гo викa укaз.Му кaжaa и тoгaш
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Мој познаник лани зеде државјанство со ТРЕТ братучед, сега со прв се одбиваат,останати роднини исто така. По се се гледа дека Бг игра по правила кои ни самата не ги разбира, крајна контрадикторност до степен еден човек пред 8год со изјава станал бугарин па сега негов брат не можи да докажи "потекло" ни преку својот брат. Тврдат дека сме бугари, а до државјанство тешко моментално. Промени само најавуваат никако да се случат. Ова веќе е green card лотарија, кој фати период без ништо ќе земи кој не фати ќе го одбијат со блиска фамилија. Игра без правила но сепак дај боже сите да стигниме до целта.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
edna logika ne mi et jasna, da ojs so dok od braced ili da ojs so dok od cicko? so e poarno? kako vi velet posrednicite? koj imet pogolemo predimstvo oti ako odam preku cicko ce gi vrzam so dokumenti tatko mi i cickoto i to pojce podrazbirat oti avtomatski i jas sum blgarin.
ako cicko mi e blgarin tako mi mu e brat i toj e blgarin a jas kako negov sin imam blgarsko poteklo.... taka nekako mu ojt rabotite
Во законот пишува Всшодјашт само, значи син/ќерка - татко/мајка - дедо/баба - прадедо/прабаба + оригинален документ со измените. За потврдите ќе знаеме дефинитивно за 1 месец на што сме, ако не го одбијат законот, па пак да го поднесуваат за 3 месеци.[DOUBLEPOST=1507901142][/DOUBLEPOST]Новини от Софија
https://news.bg/crime/zatrudneno-e-poluchavaneto-na-dokument-za-balgarski-proizhod-saobshti-andon-donchev.html
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/8852
http://www.segabg.com/article.php?id=876328
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Мој познаник лани зеде државјанство со ТРЕТ братучед, сега со прв се одбиваат,останати роднини исто така. По се се гледа дека Бг игра по правила кои ни самата не ги разбира, крајна контрадикторност до степен еден човек пред 8год со изјава станал бугарин па сега негов брат не можи да докажи "потекло" ни преку својот брат. Тврдат дека сме бугари, а до државјанство тешко моментално. Промени само најавуваат никако да се случат. Ова веќе е green card лотарија, кој фати период без ништо ќе земи кој не фати ќе го одбијат со блиска фамилија. Игра без правила но сепак дај боже сите да стигниме до целта.
Da samo kako sto trgnalo uste malku nikoj nema da saka da ja igra nivnata igra,ocigledno e deka nemaat namera da davaat,nad 90% nemame dokazi kakvi sto baraat,ke I'm propadni biznisov na posrednicite I korumpiranite vo DABC I MP, a nie ke morame da si barame drugo care godini si izgubivme so nivnive detski igri ednas so ovie dokumenti davaat a posle se premislia nedavaat nemaat nikakvi kriteriumi,treba kako luge da kazat so koj dokumenti se dobiva a so koj ne barem narodov da ne si pravi nepotrebni trosoci I da si bara drugo care
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom