Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Зaштo имaaт пoтребa дa јa убрзувaaт прoцедурaтa aкo oд 20.000 aпликaнти издaдaт сaмo нa 10%? Нели им е мнoгу пoлеснo без рoдител или стaри дoкументи еднoстaвнo дa нaпрaвaт дa немoже дa aплицирaш и мнoгу леснo ке се спрaвaт сo тие 10% oднoснo 2000 aпликaнти oткoлку дa јa убрзувaaт прoцедурaтa? Или дa не сaкaaт дa издaдaт нa тие 2.000 зa 6 месеци пa нaредните 6 месеци дa си седaт oнaкa нa рaбoтa,кaфе дa пијaт нaредни 6 месеци
Еден закон се коси со друг, плус секој кој смета може да се пријави, некој тоа не го забранува, секој треба да го проверат. Е сега да продолжам глупо е
 
Член од
4 април 2017
Мислења
26
Поени од реакции
41
Bas bi sakal nekoj ako moze da objasni zosto potvrda od Mladenov pominuva a od bitolskiot klub od Marinela ne pominuva.
????????
 
Член од
28 јули 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали некој знае дали вадење на лична карта и пасош по брза постапка ( 8 работни часа) може и побрзо да се заврши? Да ли знаете до колку часот е работното време на полицијската станица? Благодарам!
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Значи, секој овде може да каже што сака. Ај вака, неколку факти и вратете си го филмот на назад:
1. До 2013 има помалку апликанти од кои 98% завршија позитивно.

2. Случаите 2013/4/5 се заглавени поради потребата која се јави во текот на процедурата, т.е. и потврдите да се докажуваат. Што значи тие сега вредат 0.

3. Паторот ја оштреше со Бугарија, но тие даваа државјанства. Зајакот, потпиша нешто за кое сакале или не, е лично на наша штета. Од 6/8/2017, се решени позитивно само мал број и тоа сега по 20/09/2017, и тоа со натурализација или со родител од прво колено.

4. Додека е активен договорот, позитивно ќе се решат само под 10%, и тоа со неприкосновени документи.

5. Политика је курва, а ние сме трудни со копиљиња, не е муабетот кој е на власт, важно е дека процедурата е сведена на капење од чешма, а ни треба порој. Ако треба да се мешам политички, нека речи паторот дека ќе го скини договорот, за него ќе гласам. Но штетата зајакот ни ја направи, сакале признале или не[DOUBLEPOST=1507224765][/DOUBLEPOST]Фирма регистрира брат ми во Бугарија, како конзорциум работиме во ЕУ. Но мора три месеци јас да возам инпосле фиге назад, и да плаќам шофер три месеци таму. Значи работата и парите ми се таму, за да ме интересира политиката
неможам повеке да слушам ДОСТА Е,пријател дали ти договорот мак-буг го ПРОЧИТА??и ако си го прочитал просветли ме што лошо пишува,,немој само да ми кажеш дека има графа во договорот каде стои(бугарија се обврзува да престане со издавање на државјанства на македонци)нема шанси..договорот врска нема,престани да збориш за него.тоа што си со партиска книшка от вмро е океј ОКЕЈ,затоа што само на вмро договорот гледам не му чини!!ПРЕСТАНИ со договорот ЗАВРШЕНО Е,кажи нешто за новиот закон КОГА..??!?!?[DOUBLEPOST=1507241016][/DOUBLEPOST]
Зaштo имaaт пoтребa дa јa убрзувaaт прoцедурaтa aкo oд 20.000 aпликaнти издaдaт сaмo нa 10%? Нели им е мнoгу пoлеснo без рoдител или стaри дoкументи еднoстaвнo дa нaпрaвaт дa немoже дa aплицирaш и мнoгу леснo ке се спрaвaт сo тие 10% oднoснo 2000 aпликaнти oткoлку дa јa убрзувaaт прoцедурaтa? Или дa не сaкaaт дa издaдaт нa тие 2.000 зa 6 месеци пa нaредните 6 месеци дa си седaт oнaкa нa рaбoтa,кaфе дa пијaт нaредни 6 месеци
и за потпишување на указ законот вели максиум 3 месеци па еве гледаме луге што чекаат и по година ипол..
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Дечки колку време максимум се чека на задолжителна? Кај мене веќе 11 месеци и сеуште не ми е статусот сменет.
 
Член од
23 мај 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин
Лошо лошо 12**/2014 чекам од 2013 октомври месец. Поднесов без документи ме вратоа на дополнителна па однесов дополнителни три докименти. Бугарски пасош од вујко потврда од Лазар Младенов и Воена Книшка од ЈНА од дедо каде што е запишано дека служел бугарска војска 16 месеци ама националност Македонец. Од финала до сега поминаа 17 месеци. Зборев со посредникот ми кажува се било до ксметот. Имало 7 комисии зависи каде ќе си паднел. Некои помонувале така а некои и со документи од брат сестра биле одбивани. Најсигурен документ е од мајка татко баба дедо каде што пишува дека е Бугар. :facepalm: 5 години надеж и :place: се у ку..ц
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom