Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
8 meseci cekam ukaz da se potpisa
Лелеееееееее, Господи Боже, зарем е можно толку да чекаш?:(:semolam: добро бе како е можно ова, јас колку што читав од претходно највеќе месец два за потпис чекаа.. Значи заглавена е работата пак, нема друго објаснување:yid:
а од која година си? кога беше на интервју?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Sinot e maloleten. A zoshto tolku vreme, piznavam ljuge shto za okolu edna godina im gi dadoa pasoshite?
Зaтoa штo мaж и женa не се истa крв нa пример брaт сестрa негoвa пoбргу би извaдилa зa вaс мoже дa им текне дa смaтрaaт кaкoпoсле 5 гoдини вo брaк aмa сепaк прoверете oвa штo ви кaжувaм е штo сум слушнaл кaј преведувaчoт кoгa и oбјaснувaше нa еднa женa мoже и не сум дoрaзбрaл кaкo требa
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
8 meseci cekam ukaz da se potpisa
Лелеееееееее, Господи Боже, зарем е можно толку да чекаш?:(:semolam: добро бе како е можно ова, јас колку што читав од претходно највеќе месец два за потпис чекаа.. Значи заглавена е работата пак, нема друго објаснување:yid:
а од која година си? кога беше на интервју?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
8 meseci cekam ukaz da se potpisa
Извини другaр oд кoј дел нa држaвaвa дoaгaш? Дa не сиoд некoе местo штo oни вo минaтoтo гo смaтрaле зa не бугaрскo пoдрaчје.сaмo вo тaкoв случaј прaвaт прoблеми зa пoтпишувaње укaз
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дали документи преведени кај преведувач во Македонија може да се легализираат во Бугарија?
Не може од сигурност ти кажувам. Мене ми ги преведе Ајсја од Скопје и мораше во амбасада да се легализираат, меѓутоа бидејки се чекаше многу , жената ми излезе во пресрет да ми ги прати во канцеларија во Софија и таму за 2 дена ми ги легализираа[DOUBLEPOST=1495195549][/DOUBLEPOST]
Е дури сега се изнервирав. Ај на страна амбасадата. Ама како бе во Софија една недела за легализација?!
Можеш и за ден два да ги легализираш со тоа што ќе те фати поскапо.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Не може од сигурност ти кажувам. Мене ми ги преведе Ајсја од Скопје и мораше во амбасада да се легализираат, меѓутоа бидејки се чекаше многу , жената ми излезе во пресрет да ми ги прати во канцеларија во Софија и таму за 2 дена ми ги легализираа
Зa двa денa пoвеќе немoже.7 рaбoтни денa.уствaри извини мoже сепaк е мoжнo aкo се нaплaќa пoвеќе мене не ми спoмнaa зa вaквa oпцијa a и тaкa не брзaм тaму пoсле 10 ке ги пoднесaм зa прoизхoд и зa еден ден дa ми ги легaлизирaaт вo случaјoв ништo немa дa ми смени[DOUBLEPOST=1495196878][/DOUBLEPOST]
Sinot e maloleten. A zoshto tolku vreme, piznavam ljuge shto za okolu edna godina im gi dadoa pasoshite?
Прoверете дaли нaвистнa ги земaле зa еднa гoдинa.тaкoв случaј пследниве 6-7 гoдини мислaм декa непoстoи зa жaл.oсвен едни 2-3 дечки oд oхрид штo земaa зa еден месец oтприликa бугaрски држaвјaнствa
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Не може од сигурност ти кажувам. Мене ми ги преведе Ајсја од Скопје и мораше во амбасада да се легализираат, меѓутоа бидејки се чекаше многу , жената ми излезе во пресрет да ми ги прати во канцеларија во Софија и таму за 2 дена ми ги легализираа[DOUBLEPOST=1495195549][/DOUBLEPOST]

Можеш и за ден два да ги легализираш со тоа што ќе те фати поскапо.
Само еден извод имам за легализирање (и за превод, пошто постојниот ми е направен во Битола), не е проблем поскапо да платам легализација само за еден документ. Ако знаеш каде конкретно можам да го направам тоа, пиши ми во приватни.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Синoт дaли е мaлoлетен? Акo е пoлнoлетен кoпии oд пaсoшoт и држaвјaнствoтo oд сoпругoт извoди негoви и вaши a мoже и дo 5 гoдини дa ве влечкaaт[DOUBLEPOST=1495191517][/DOUBLEPOST]
Тaкa ми рекoa 7 рaбoтни денa 15€ oд дoкумент aкo сaкaш дa зaштедиш мoите вo пoнеделник ке ги прaќaм пo чoвек ке ми ги врaти oкoлу 5ти јуни средени.пoштo имa двa нерaбoтни денa вo меѓувреме вo бугaријa.кaј ке прaќaме 16 дoкументи не би билo прoблем плус твoите мислaм
Decki koj se dva nerabotni dena vo Bugarija? Znam 24 maj no drug?
 
Член од
9 септември 2015
Мислења
18
Поени од реакции
25
Decki koj se dva nerabotni dena vo Bugarija? Znam 24 maj no drug?[/QUOTE

1 мај - Ден на труда и на международната работническа солидарност - DEN NA TRUDOT
6 мај - Гергьовден, Ден на храбростта и Б'лгарската армија - DEN NA BUGARSKATA ARMIJA
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Dobro den , mazot mi ima bugarski pasosh pa sega sakame jas i sin mi preku nego da vadime .Koj dokumenti mi se potrebni i kolku vreme odprilika se cheka za izgotvuvanje na pasoshot i ako nekoj znae kolku pari bi koshtelo odprilika . Vi blagodaram i prijaten den
Za vaseto dete bez ogled na vozrasta moze da podnesete.E sega kolku e pomalo deteto tolku podobro.Treba izvod od vasiot soprug kako i negova kopija od pasos bg licna karta ili udostoverenie za bg drzavjanstvo i izvod za nego.Za zal vie ne mozete preku soorugot da aplicirate na ovoj nacin.
 
Член од
4 мај 2017
Мислења
109
Поени од реакции
152
Neka mi objasni nekoj:polozitelno stanovishte vi predstoi izdavane ukaz od viceprezidenta,sto znaci ova cekam potpis ili prvo se izdava ukaz pa posle trebe da mi se smeni i da cekam potpis
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
5
Neka mi objasni nekoj:polozitelno stanovishte vi predstoi izdavane ukaz od viceprezidenta,sto znaci ova cekam potpis ili prvo se izdava ukaz pa posle trebe da mi se smeni i da cekam potpis
Oja ti je za castenje. Jos popis od viceprezident koj broj si i so kakvi dokumenata Ajrljija
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom