Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Zdravo decki, me interesira koj se cekorite za vadenje na bg pasos, jas bi odel da vagjam preku vujko znaci go znam momentot na poddavanje na dokumenti izvod moj, izvod od majka mi, izvod od vujko mi, kopija od bg licna karta od vujko mi i kopija od pasos moj makedonski. E sega mene me interesira so posle ovie dokumenti? Koj se cekorite? Citav pogore na forumov ama mi se izmeshaa rabotite :)) Ako moze nekoj da mi kaze ubavo bi bilo. Fala vi odnapred


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Pa site novi proishodi so potpis od boris vangelov se so tocni podatoci kako se dava potekloto nosto novo nez panika poze
Ако е само тоа, тогаш што е новото што се воведува? Јас помислив дека ќе престанат да ги признаваат потврдите од здруженијата. Јас на пример немам документ од дедо ми кадешто пишува дека е Бугарин, ја имам само потврдата од БККС што посочува дека е роден во село со 100% бугарско население, со бугарска црква и бугарско училиште. Ако во тој дел ги затегнат условите, лошо...
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Ако е само тоа, тогаш што е новото што се воведува? Јас мислам дека ќе престанат да ги признаваат потврдите од здруженијата. Јас на пример немам документ од дедо ми кадешто пишува дека е Бугарин, ја имам само потврдата од БККС што посочува дека е роден во село со 100% бугарско население, со бугарска црква и бугарско училиште.[/QUOT
Ако е само тоа, тогаш што е новото што се воведува? Јас мислам дека ќе престанат да ги признаваат потврдите од здруженијата. Јас на пример немам документ од дедо ми кадешто пишува дека е Бугарин, ја имам само потврдата од БККС што посочува дека е роден во село со 100% бугарско население, со бугарска црква и бугарско училиште.
Sakas iskren odgovor tie sto se so samo potvrdi ke se ide na sreka se dodeka nema politicka volja na bg partiite veke da pomine 2 citanje n zakonot sto zaglavi pred 2 godini i nikako da dojde na red za 2 citanje a i so 1bratucedi vujkovci tetki pak ke se idena na sreka
Tolku pozdrav
 
D

Drexel

Гостин
"Промените предвиждат да се изискват доп'лнителни документи, които доказват наличието на в'зходјашт роднина от б'лгарски произход. Според мотивите на проектопромените сега кандидатите за получаване на гражданство не представјали такива доказателства за в'зходјашт роднина с б'лгарски произход."

Според ова толкување од артиклот мислам дека ги затегаат правилата само за легално потекло (стар документ или роднина) чим викаат

"в'зходјашт роднина с б'лгарски произход"

И дополнителни казни ако не се појавиш на интервјуто документите ќе ти бидат вратени на адресата во бугарија која ја имаш пријавено, дури и кога ќе се јавиш на интервјуто документите нема да ти бидат разгледани ако не пополнуваат одредени критериуми.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
27 февруари 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Licno znam lugje sto zemaa pasosi so dokumenti od prvi bratucedi,
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Здраво

Дали знае некој од искуство како се проверува дали ми е запишана адресата (Леге6), кое запишување е направено преку Конзулат Битола, бидејќи Указот ми беше испратен таму и мораше барањето да се пушти преку Конзулат. Ми рекоа околу 2 месеци , па еве скоро поминаа ама незнам како да проверам .?
koga go podigna ukazot?
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Ако е само тоа, тогаш што е новото што се воведува? Јас помислив дека ќе престанат да ги признаваат потврдите од здруженијата. Јас на пример немам документ од дедо ми кадешто пишува дека е Бугарин, ја имам само потврдата од БККС што посочува дека е роден во село со 100% бугарско население, со бугарска црква и бугарско училиште. Ако во тој дел ги затегнат условите, лошо...
Друже што не ти е јасно тука:

''Планират изискванија, когато едно лице кандидатства за б'лгарско гражданство по натурализација, в удостоверението да се посочват зад'лжително данните, в'з основа на които е установен б'лгарскијат му произход. Удостоверението се издава т Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина (ДАБЧ).''

Ќе бараат на уверението за происход да бидат наведени и податоците (доказите) врз основа на кои секој кандидат го добил својот происход. Дедо, баба, здружение, чичко..

Мене повеќе ми изгледа као формалност со цел да се поедностави постапката во понатамошнтиот тек - да се отфрлат преписките кои не исполнуваат одреден услов.

Увек било прашање на политичка воља (и среќа) дали даваат или не државјанства, барем за тие без документ по златна линија.

Не се ни надевав на нешо поинаку.

Ама од текстот никаде не може да се заклучи дека нема да признаваат потврди, потекло од роднина или сл.

Ако не знаете да толкувате правилно а сакате сепак да пратите бугарски портали, читајте други секции пример ТМЗ - трач, музика, забава. Така ќе бидете у тек шо се дешава со Азис, Галена, Куката :D

И така е напнато чекањето нема потреба да создаваме притисок со полуточни или погрешно и недоволно толкувани информации.

Позз
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Sakas iskren odgovor tie sto se so samo potvrdi ke se ide na sreka se dodeka nema politicka volja na bg partiite veke da pomine 2 citanje n zakonot sto zaglavi pred 2 godini i nikako da dojde na red za 2 citanje a i so 1bratucedi vujkovci tetki pak ke se idena na sreka
Tolku pozdrav
Sakas iskren odgovor tie sto se so samo potvrdi ke se ide na sreka se dodeka nema politicka volja na bg partiite veke da pomine 2 citanje n zakonot sto zaglavi pred 2 godini i nikako da dojde na red za 2 citanje a i so 1bratucedi vujkovci tetki pak ke se idena na sreka
Tolku pozdrav
Сега подобро прочитав какви промени се предлагаат. Се предлага сите документи што си ги поднел во ДАБЧ да ги поднесеш и при поднесување во Правосудие. Демек сите оние изводи на раѓање и умреници со кои си се поврзал со некој роднина. Нешто што во пракса го правеа и до сега, и во моментов на ниво на правилник стои само како "препорачливо", сакаат да го направат задолжително на ниво на закон.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Друже што не ти е јасно тука:

''Планират изискванија, когато едно лице кандидатства за б'лгарско гражданство по натурализација, в удостоверението да се посочват зад'лжително данните, в'з основа на които е установен б'лгарскијат му произход. Удостоверението се издава т Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина (ДАБЧ).''
Нема ништо нејасно тука, ова си стои и во сегашниот закон.
Ова ме загрижи првично:
Сега се предлага молителјат да прилага "всички документи, удостоверјавашти наличието на в'зходјашт от б'лгарски произход, в'з основа на които е издадено удостоверението от ДАБЧ".
Ќе бараат на уверението за происход да бидат наведени и податоците (доказите) врз основа на кои секој кандидат го добил својот происход. Дедо, баба, здружение, чичко..
Овие податоци и сега ги наведуваат во уверението за произход.

Ако не знаете да толкувате правилно а сакате сепак да пратите бугарски портали, читајте други секции пример ТМЗ - трач, музика, забава. Така ќе бидете у тек шо се дешава со Азис, Галена, Куката
Дечко, ај немој надмено со мене. Ништо јас не протолкував, само искажав загриженост. Ако некој нешто помогнал на оваа тема во однос на толкување и разјаснување, јас сум еден од тие.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Нема ништо нејасно тука, ова си стои и во сегашниот закон.


Овие податоци и сега ги наведуваат во уверението за произход.


Дечко, ај немој надмено со мене. Ништо јас не протолкував, само искажав загриженост. Ако некој нешто помогнал на оваа тема во однос на толкување и разјаснување, јас сум еден од тие.
Дека нишо не си протолкувал приметив на првиот пост затоа и ти реплицирав.

Сега гледам погоре пак си толкувал нешо па си се исправил. Супер.

Инаку продилжи да помагаш кога можеш. тоа е добро.

Позз
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Лоша вест, еве за оние што ја потценија ситуацијата:

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2017/03/06/2929714_ministerstvoto_na_pravosudieto_vuvejda_oshte/
Најинтересно во целава ситуација е тоа што други држави, за "своите" има и планини да помрднат, само да докажат дека се нивни.

И тука е Бугарија која место да ти го олесни целиот процес (како што прават редица други "појаки" држави - Италија, Хрватска, Романија, Унгарија...), тие го затегаат. Пиши им памет.

Capture.PNG

И што е најинтересно во целава ситуација, токму ова се воведува секогаш кога БСП ја има власта на некој начин. :tapp:

Затоа нека Бојко победи, заедно со Каракачанов, пошо се #3 со рејтинг и нека тргне. А, Јотова (Вицепрезидентот) нека засадува дрва или нека се сонча на Сани Бич. ;)

drav4e-e1477030959995.jpg
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom