Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 мај 2016
Мислења
17
Поени од реакции
66
Evo da vam javim kako je prosao odlazak u Policiju za pasos i licnu kartu.
Pre odlaska u Policiju u bulevar "Knyaginya Maria Luiza 48" (u ovoj ulici je glavna autobuska i zeleznicka stanica) sam otisao po EGN dokument u opstini Sredec. Ista gospodja kod koje sam predao zahtev mi je i izdala EGN. Pokazite pasos na uvid. Bio je gotov za 7 dana, ali mozete telefonom pozvati da proverite da li je gotov. Iskopirajte ovaj dokument, mozda vam nekad zatreba u zivotu, tako bar ja radim. Za policiju spremite:

- primerak Ukaza koji ostavljate kod njih
- kopiju prve strane pasosa ostavljate
- pasos na uvid
- udostoverenie za postoianen adres je tacan naziv dokumenta koji uzimate iz Opstine (vas EGN i adresa...). Predajete original.
- izvod iz matične knjige rođenih preveden i legalizovan. Original na uvid, a kopiju ostavljate
- zahtev se popunjava na salteru 16 ili 17. Ovde dajete sva dokumenta samo na uvid, odredjujete brzinu izrade licnih dokumenata i potpisujete neke papire da ste predali za izradu ovih dokumenata. Zahtev je delimicno sistemski popunjen (prvi deo), drugi deo sam morao da popunjavam licno. Mada me je sluzbenica pitala, da li hocu licno da popunjavam ili da ona otkuca na masini-kompjuteru, ali ja sam rekao, ja cu:). Za ono sto je sistemski popunjeno imate mogucnost da potvrdite ili osporite tacnost. Npr. u pasosu i licnoj karti ce vam stajati ime i prezime na bugarskoj azbuci-cirilici i prevod na engleski-latinicu. U mom slucaju je bilo da mi se na cirilici prezme zavrsava na cirilicno Č, a na latinici je pisalo CH. Ovde imate opciju da promenite nastavak u prezimenu samo na C. Od ostalih podataka sam upisao boju ociju, visinu, ime i prezime roditelja i datume rodjenja, ime i prezime za suprugu, itd., imate ovaj formular postavljen nedavno u mom postu. Onda vas upucuje na salter za placanje.
- takse se placaju na salterima 1 i 2. To su ustvari izdvojeni salteri banke. Ekspresna usluga je 303.5 leva za pasos i licnu kartu. Pasos na uvid. Potpisujete uplatnice i preuzimate iste
- Sve gore navedeno predajete na salter 6 ili 7. Sluzbenica proverava sva dokumenta i zahtev i onda se slikate, ostavljate digitalni potpis i otisak oba kaziprsta. Zamolio sam je da mi dokumenta budu gotova do 15 sati zbog prevoza, i to nije bio problem. Mada mi je ona rekla za 15:30. Inace, zahtev sam predao oko 11h. Dace vam papiric pod kojim se vodi vasa predaja zahteva.
- na salteru 16 ili 17 preuzimate pasos i licnu kartu. Pasos i delovodni broj na uvid. Ne secam se da li se potpisuje nesto da ste preuzeli dokumenta.

Svi sluzbenici su bili krajnje ljubazni. Na kraju sam im odneo neke slatkise, kao da castim za pasos:)

Taksi od autobuske stanice do cafe "Costa Coffee" je oko 5 leva.

Imate Regional Police Station ul. Knyaz Boris I 215, to je iza hotela Ramada, blize je glavnoj autobuskoji i zeleznickoj stanici. Cuo sam da i tamo idu za licne dokumente.

Ovde su cene izrade dokumenata: http://www.yambol.mvr.bg/Uslug...novite_bulgarski_documenti.htm

Status izrade dokumenata mozete da pratite na sajtu https://izdadeni.mvr.bg/nld2/nWeb2.nsf/fVerification

Pozdrav, i srecno svima!
 
Член од
8 септември 2016
Мислења
35
Поени од реакции
7
KOga ti go potpisaa[DOUBLEPOST=1484895616][/DOUBLEPOST]Zdravo go sledam forumot mnogu vreme ama ne sum mnogu aktiven bil, pa sega da vi kazam potpisan mie i mene ukazot i zakazav za podiganje na 21.02 od famoznata 2013 sum so br 141.. kako dopolnitelen dokument odnesov od prv bratuced na tatko mi koj ima podolgo vreme bg pasos.
[DOUBLEPOST=1484921086][/DOUBLEPOST]
KOga ti go potpisaa[DOUBLEPOST=1484895616][/DOUBLEPOST]Zdravo go sledam forumot mnogu vreme ama ne sum mnogu aktiven bil, pa sega da vi kazam potpisan mie i mene ukazot i zakazav za podiganje na 21.02 od famoznata 2013 sum so br 141.. kako dopolnitelen dokument odnesov od prv bratuced na tatko mi koj ima podolgo vreme bg pasos.
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Здраво на сите
Дали некој е запознаен или од искуство знае колку се чека за добивање на адреса.
Преку Конзулат - Битола пред 10 тина дена пријавив адреса (службена Општина Средец Сфија Леге 6 )
Ми рекоа да се јавам таму (во Софија) да прашам кога ќе биде готова.
Дали некој знае колку се чека и контакт како најдобро се прави ??
Благодарам
od koga ke go zemis ukazot i ke prijavis adresa se ceka najmalku 2 meseci
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Да се надеваме дека не ,посредников рече дека и 6 месеци чекале на финална.Ајде ке биде до Февруари ке имаме одговор се надевам.Со среќа.
Auuuuuuu aman mnogu se :((n), jas ocekuvav 3 meseci najdolgo kako sto nekoi clenovi tuka izjavija, ama nejse sea sto ni preostanuva osven cekanje,. Znaci imame uste tocno 2 meseci za cekanje da napolnime 6 meseci, aj belkim kje bide rabotava. pa posle uste 3-6 meseci sigurno za potpis kje cekame, taka li?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
[DOUBLEPOST=1484953574][/DOUBLEPOST]
Здраво другари. Едно брзо прашање во врска со почнување на постапка. Другар мој има најдено 2 стари крштеници сосе маркици сосе се, АМА крштениците се на Сестра и Брат на дедото на другаров. Па ме замоли да прашам овде некој да не знае дали евентуално може да се искористат овие крштеници за почнување на посталка, или пак дали може да се искористат при недај боже дополнителна проверка - да се достават како доп. документи? Зашто знам дека од 1 братучед многу тука на форумов имаат носено, но дали некој имал ваков случај. Значи на неговиот дедо -> брат му и сестра му имаат крштеници од бугарска егзархија. Фала ви многу :)
100% може. Јас добив државјанство со крштеница од брат на дедо ми. Треба само изводи за да се поврзе со нив и нема проблем. Позз и со среќа.
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Drugarke uste ova
Od koga cekas potpis?
Pa od noemvri mesec pri krajot mislam deka bese.Pomalku od dva meseca.18 oktomvri promena na status od dopolnitelna vo finalna.23 noemvri promena na status cekanje potpis.20 januari potpisano.Dokumenti od prv bratuced,od sestra i star bugarski dokument od pra-pra dedo potocno nekakov imoten list.[DOUBLEPOST=1484959129][/DOUBLEPOST]
Од 20 септември на финална значи, скоро 4 месеци на финална..........
Дали е ова најдолгата финална досеа, освен 2013 и 2014? кои што се исклучок :)
Dobro luda zenska glavo dva meseca,tri meseca,cetiri meseca . ....mislam deka e red da prestanes da teroriziras na temava.Kako samo ti da si b a finalna i da cekas.Vo pravosudie spored posrednikot sto mi gi terase rabotite bilo kazano da se srede prvo 2013 , 2014 godina posto dokumentite veke prasina fatile.Sega digas panika a sto ke bide ako bides kako nas 4 godini da ne znaes sto i kako ni nagore ni nadole.Znaci temava otide skroz u nepravilen pravec.Proverena informacija od intervjuto posle godina i dva meseca cekaj promena ili da znaes gore dole na sto si.Toa e minimalniot vremenski interval.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2015
Мислења
60
Поени од реакции
19
Ve molam pisete dobar evtin posrednik za podignuvanje na ukazot i se do licna karta i pasos na raka. Mojot bara 250 i baram poevtina varijanta.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom