Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Да ми каже некој во врска со интервјуто, на прашањето: Дека можеш и со произход да работиш и живееш во Бугарија, што е паметно да се одговори? И дали има уште некои трик прашања, стандарните ми се познати.
Sto zboris ??? Ima i takvo prasanje dali mozes so proishod da rabotis vo BG? Prvpat slusam... nemam poim, daj neka kaze nekoj
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
koj status ti bese prethodno?[DOUBLEPOST=1474289049][/DOUBLEPOST]
Koe brojce si drugar?
5***/2015[DOUBLEPOST=1474361207][/DOUBLEPOST]V cera se slusnav so posrednikot i mi rece deka predhodniot problem koj bese i baranje vlakno vo jajce za da dobijame toa sto site go posakuvame deka veke e nadminat i deka za makedoncite nemalo da imat problem , e sega ostanuva da vidime sto ke bide (SO SREKA NA SITE ) ...
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Vcera nekoj red muabet svrzav so Lazar Mladenov i mi rece deka za prekratenite lek e potvrda od klubot vo strumica i pat za sofija kaj negovite advokati. Site prekrateni gi vrakjale vo procedura. Ako ima nekoj vo vrska so ova povekje informacii,neka pishe :)
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Sto zboris ??? Ima i takvo prasanje dali mozes so proishod da rabotis vo BG? Prvpat slusam... nemam poim, daj neka kaze nekoj
Не, туку најчесто нели се одговара дека плановите ни се откако ќе го земеме државјанството, планираме да живееме и работиме во Бугарија. На што тој што го води интервјуто одговара контра дека истото е возможно само со происход, па ме интересира околу тоа што е паметно да се одговори.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
27
Поени од реакции
14
Kada ce vise naredna promena za 2015. Zadnji put e bila od 15.avgust. Proslo vise od mesec dana i jos nema naredne promene.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Не, туку најчесто нели се одговара дека плановите ни се откако ќе го земеме државјанството, планираме да живееме и работиме во Бугарија. На што тој што го води интервјуто одговара контра дека истото е возможно само со происход, па ме интересира околу тоа што е паметно да се одговори.
Возможно е, ама се бараат повеќе документи и излегува дури и поскапо процедурата (само визата е 100 евра). Плус лесно може да се изгуби ако не го продолжиш престојот на време. После тоа, за да го добиеш пак, треба да ја повториш процедурата исто како никогаш да не си го имал. Лично искуство. Единствено што се чека помалку време, ама кој знае и тоа дали е така сега.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Да ми каже некој во врска со интервјуто, на прашањето: Дека можеш и со произход да работиш и живееш во Бугарија, што е паметно да се одговори? И дали има уште некои трик прашања, стандарните ми се познати.
Ovde gi imas prasanjata i odogovorite - http://forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-1408#post-7829479[DOUBLEPOST=1474373466][/DOUBLEPOST]
Не, туку најчесто нели се одговара дека плановите ни се откако ќе го земеме државјанството, планираме да живееме и работиме во Бугарија. На што тој што го води интервјуто одговара контра дека истото е возможно само со происход, па ме интересира околу тоа што е паметно да се одговори.
I da ostanish da zivejsh vo Makedonija, e aren odgovor. Ti ne barash drzavjanstvo da ojsh tamu da rabotish, tuku deka taka se chuvstvuvash i oti sakash da si dobiesh to sho ti pripadja po baba, dedo, majka, tatko... itn.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Vcera nekoj red muabet svrzav so Lazar Mladenov i mi rece deka za prekratenite lek e potvrda od klubot vo strumica i pat za sofija kaj negovite advokati. Site prekrateni gi vrakjale vo procedura. Ako ima nekoj vo vrska so ova povekje informacii,neka pishe :)
јас сум ПРЕКРАТЕН но имам веке наново процедура покренато,инаку сум од 2012..кажими само дали ти кажа каква е процедурата се тужиш со бугарија или што??колку бараат адвокатите сигурно него прават тоа пробоно..поз.фала за инфото...
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
јас сум ПРЕКРАТЕН но имам веке наново процедура покренато,инаку сум од 2012..кажими само дали ти кажа каква е процедурата се тужиш со бугарија или што??колку бараат адвокатите сигурно него прават тоа пробоно..поз.фала за инфото...
Ne go prasav za toa dali i kolku se plakja. Ako go imas na fb pisimu da ne ispadne deka go gnjavam jas sekij den :)
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
@Honkonk ќе вадиш директно постојанно пребиваване или прво продлжително...? Јас сум исти случај како тебе, 2013 го изгубив статусот зошто не влегов во ЕУ повеќе од година дена. Мислам ( не сум 100% сигурен) дека може наместо договори за наем да регистрираш адреса кај некој пријател кој е сопственик на недвижноста. Има образец којшто треба само да се завери на нотар во присуство на сопственикот...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom