Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
@asterix77 - баниран од тема 7 дена.

Овај пат не бришам мислења и не опоменувам, но следниот пат ќе бидат санкционирани сите провокации и обиди за оф-топик на темава.


Во однос на вашите барања, @Walkman и @Daniel_faca , иако бришењето на вашиот профил не ги опфатува и вашите пишани постови (тие остануваат во базата - вечно), сепак доколку инсистирате од разумни причини, ќе ве услужиме со бришење од листата на регистрирани членови.
Да напоменам дека во базата остануваат и вашите приватни податоци (email,IP,cookies...), се разбира тоа не се податоци од јавен карактер, но можат да бидат искористени од нашиот софтвер за детекција на дупли јузери, спамери, сеирџии, итн итн.
Моја препорака е да размислите пред да ми потврдите по ПП.

Благодарам, темата е отворена.
Zdravo admin,

Sto se odnesuva do mene, mozes vednas da go izbrises profilot na @Walkman, a sto se odnesuva do postovite, znam deka se tocni i pametni i se nadevam deka na nekogo i vo idnina ce mu bidat korisni.

Okolu pravata na koristenje i upotreba na sopstvenosta na licnite podatoci i ramkite za koristenje na elektronski podatoci na treti lica, toa zakonski se podrazbira deka treba da se zapazi. Se nadevam.

@vasedan , @paparak , @cico dule , @Daniel_faca , @janny , @asterix77 , @dimitars , @k.k.k , @Dikat , @Juveninjo , @tomemk , @goran.slavkoski , @velej , @reb , @bella, @pastor , @nikolce24 , @Honkonk , @Pepibe , @em978 , @AloeForeverLife , @redbox87 , @expres , @DrMTR , @TheDoc ... Pozdrav decki i se najdobro ! Znam deka naskoro sve ce bide super za site! Ziveli i se gledame pred MP za podiganje na BG drzavjanstvo !
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2010
Мислења
31
Поени од реакции
46
Ima li nekoj iskustvo so nostrifikacija na makedonska diploma, vo Bugarija otkako e zemeno drzavjanstvoto?
Posrednikov mi kaza deka postoi i toa kako opcija i deka posle nostrifikacijata, imas diploma priznaena vo EU.
Mene ova mi e malce nelogicno, pa mi treba nekoj so vakvo iskustvo, ili barem mislenje :)

I mene me interesira istata informacija,a koj tie posrednik ako ne e tajna,pozzz
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Zdravo admin,

Sto se odnesuva do mene, mozes vednas da go izbrises profilot na @Walkman, a sto se odnesuva do postovite, znam deka se tocni i pametni i se nadevam deka na nekogo i vo idnina ce mu bidat korisni.

Okolu pravata na koristenje i upotreba na sopstvenosta na licnite podatoci i ramkite za koristenje na elektronski podatoci na treti lica, toa zakonski se podrazbira deka treba da se zapazi. Se nadevam.

@vasedan , @paparak , @cico dule , @Daniel_faca , @janny , @asterix77 , @dimitars , @k.k.k , @Dikat , @Juveninjo , @tomemk , @goran.slavkoski , @velej , @reb , @bella, @pastor , @nikolce24 , @Honkonk , @Pepibe , @em978 , @AloeForeverLife , @redbox87 , @expres , @DrMTR , @TheDoc ... Pozdrav decki i se najdobro ! Znam deka naskoro sve ce bide super za site! Ziveli i se gledame pred MP za podiganje na BG drzavjanstvo !
Eh ne e fer Walkman......pa site cekavme dali ke ti odobrat drzavjanstvo so BK potvrda.
Ti si prviot sto e aktiven i kaza deka e na finalen pregled samo so potvrda.
Ajde decki ima li i nekoj drug na finalen samo so potvrda? Walkman ne napusti :([DOUBLEPOST=1462431369][/DOUBLEPOST]
Zdravo admin,

Sto se odnesuva do mene, mozes vednas da go izbrises profilot na @Walkman, a sto se odnesuva do postovite, znam deka se tocni i pametni i se nadevam deka na nekogo i vo idnina ce mu bidat korisni.

Okolu pravata na koristenje i upotreba na sopstvenosta na licnite podatoci i ramkite za koristenje na elektronski podatoci na treti lica, toa zakonski se podrazbira deka treba da se zapazi. Se nadevam.

@vasedan , @paparak , @cico dule , @Daniel_faca , @janny , @asterix77 , @dimitars , @k.k.k , @Dikat , @Juveninjo , @tomemk , @goran.slavkoski , @velej , @reb , @bella, @pastor , @nikolce24 , @Honkonk , @Pepibe , @em978 , @AloeForeverLife , @redbox87 , @expres , @DrMTR , @TheDoc ... Pozdrav decki i se najdobro ! Znam deka naskoro sve ce bide super za site! Ziveli i se gledame pred MP za podiganje na BG drzavjanstvo !
Eh ne e fer Walkman......pa site cekavme dali ke ti odobrat drzavjanstvo so BK potvrda.
Ti si prviot sto e aktiven i kaza deka e na finalen pregled samo so potvrda.
Ajde decki ima li i nekoj drug na finalen samo so potvrda? Walkman ne napusti :([DOUBLEPOST=1462431546][/DOUBLEPOST]
Ima li nekoj iskustvo so nostrifikacija na makedonska diploma, vo Bugarija otkako e zemeno drzavjanstvoto?
Posrednikov mi kaza deka postoi i toa kako opcija i deka posle nostrifikacijata, imas diploma priznaena vo EU.
Mene ova mi e malce nelogicno, pa mi treba nekoj so vakvo iskustvo, ili barem mislenje :)
Pravp prasanje.... i mene mi go kazaa istoto, deka mozam diplomata od mk da ja nortificiram vo bg i taa ke mi bila priznata sekade vo EU. Ama kako se pravi toa neznam, i dali vazi za site diplomi neznam.... Mene mi rekoa za mojata nema problem :) i tolku, poveke neznam. Ako znae nekoj poveke neka kaze, i dali treba da cekame pasos prvo ili moze da se pocne procedura za nortifikacija i sega?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
најдобро види прво дали твојата диплома е призната во земјата каде што сакаш да ја користиш. Мислам дека е истата ситуација како и со возачките дозволи. Ако ја нострифицираш во Бугарија тоа не значи дека ќе ти ја признаат во земја каде што не ја признаваат македонската диплома, пошто сепак истата не е стекната во Бугарија.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Zdravo admin,

Sto se odnesuva do mene, mozes vednas da go izbrises profilot na @Walkman, a sto se odnesuva do postovite, znam deka se tocni i pametni i se nadevam deka na nekogo i vo idnina ce mu bidat korisni.

Okolu pravata na koristenje i upotreba na sopstvenosta na licnite podatoci i ramkite za koristenje na elektronski podatoci na treti lica, toa zakonski se podrazbira deka treba da se zapazi. Se nadevam.

@vasedan , @paparak , @cico dule , @Daniel_faca , @janny , @asterix77 , @dimitars , @k.k.k , @Dikat , @Juveninjo , @tomemk , @goran.slavkoski , @velej , @reb , @bella, @pastor , @nikolce24 , @Honkonk , @Pepibe , @em978 , @AloeForeverLife , @redbox87 , @expres , @DrMTR , @TheDoc ... Pozdrav decki i se najdobro ! Znam deka naskoro sve ce bide super za site! Ziveli i se gledame pred MP za podiganje na BG drzavjanstvo !
Друже размисли добро, без тебе овој форум нема да е ист. На многу луѓе помогна со твоите постови, еден сум и јас. Не знам зошто постапи но знај дека тука си потребен.
 

GoranX

Евреин
Член од
16 септември 2011
Мислења
66
Поени од реакции
9
Нaвиaтинa штетa луѓе сo пaметни пoстoви дa бaрaaт бришење a oвие шo дoфрлaaт сo лaжни прoфили шo ги имa кo Фб си дремaт пaк и демнaт ц ц ц
Јaс бев неoдaмнa нa интервју a прoизхoдoт ми е издaден сo Бккс пoтврдa зa пoтеклo aмa рaнo е зa финaлен
 
D

Daniel_faca

Гостин
Zdravo admin,

Sto se odnesuva do mene, mozes vednas da go izbrises profilot na @Walkman, a sto se odnesuva do postovite, znam deka se tocni i pametni i se nadevam deka na nekogo i vo idnina ce mu bidat korisni.

Okolu pravata na koristenje i upotreba na sopstvenosta na licnite podatoci i ramkite za koristenje na elektronski podatoci na treti lica, toa zakonski se podrazbira deka treba da se zapazi. Se nadevam.

@vasedan , @paparak , @cico dule , @Daniel_faca , @janny , @asterix77 , @dimitars , @k.k.k , @Dikat , @Juveninjo , @tomemk , @goran.slavkoski , @velej , @reb , @bella, @pastor , @nikolce24 , @Honkonk , @Pepibe , @em978 , @AloeForeverLife , @redbox87 , @expres , @DrMTR , @TheDoc ... Pozdrav decki i se najdobro ! Znam deka naskoro sve ce bide super za site! Ziveli i se gledame pred MP za podiganje na BG drzavjanstvo !
Ostanuvam dostoen i se priklucuvam kon baranjeto za brisenjeto na profilot rabota koja odamna sakam da ja napravam na ovoj forum imase dosta dobri informacii i dosta clenovi koi nesebicno pomagaa..vi blagodaram mnogu na site i se najdobro po patot kon bg drzavjanstvo sekako ke ni treba sreka se nadevam site ke dobieme pozz;)[DOUBLEPOST=1462437507][/DOUBLEPOST]
Zdravo admin,

Sto se odnesuva do mene, mozes vednas da go izbrises profilot na @Walkman, a sto se odnesuva do postovite, znam deka se tocni i pametni i se nadevam deka na nekogo i vo idnina ce mu bidat korisni.

Okolu pravata na koristenje i upotreba na sopstvenosta na licnite podatoci i ramkite za koristenje na elektronski podatoci na treti lica, toa zakonski se podrazbira deka treba da se zapazi. Se nadevam.

@vasedan , @paparak , @cico dule , @Daniel_faca , @janny , @asterix77 , @dimitars , @k.k.k , @Dikat , @Juveninjo , @tomemk , @goran.slavkoski , @velej , @reb , @bella, @pastor , @nikolce24 , @Honkonk , @Pepibe , @em978 , @AloeForeverLife , @redbox87 , @expres , @DrMTR , @TheDoc ... Pozdrav decki i se najdobro ! Znam deka naskoro sve ce bide super za site! Ziveli i se gledame pred MP za podiganje na BG drzavjanstvo !
Ostanuvam dostoen i se priklucuvam kon baranjeto za brisenjeto na profilot rabota koja odamna sakam da ja napravam na ovoj forum imase dosta dobri informacii i dosta clenovi koi nesebicno pomagaa..vi blagodaram mnogu na site i se najdobro po patot kon bg drzavjanstvo sekako ke ni treba sreka se nadevam site ke dobieme pozz;)
 
Член од
17 август 2012
Мислења
63
Поени од реакции
8
Дечки сакам љубезно да ве замолам во кратки црти да ми објасните како оди процедурата за вадење БГ пасош, која документација е потребна и кои се сите можни начини за вадење на пасошот. Читав наназад не видов никаде конкретно што се треба да се набави од страна на документација, а и многу страни е темава можеби сум пропуштил нешто. Благодарам однапред!
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Eh ne e fer Walkman......pa site cekavme dali ke ti odobrat drzavjanstvo so BK potvrda.
Ti si prviot sto e aktiven i kaza deka e na finalen pregled samo so potvrda.
Ajde decki ima li i nekoj drug na finalen samo so potvrda? Walkman ne napusti :([DOUBLEPOST=1462431369][/DOUBLEPOST]
Eh ne e fer Walkman......pa site cekavme dali ke ti odobrat drzavjanstvo so BK potvrda.
Ti si prviot sto e aktiven i kaza deka e na finalen pregled samo so potvrda.
Ajde decki ima li i nekoj drug na finalen samo so potvrda? Walkman ne napusti :([DOUBLEPOST=1462431546][/DOUBLEPOST]
Pravp prasanje.... i mene mi go kazaa istoto, deka mozam diplomata od mk da ja nortificiram vo bg i taa ke mi bila priznata sekade vo EU. Ama kako se pravi toa neznam, i dali vazi za site diplomi neznam.... Mene mi rekoa za mojata nema problem :) i tolku, poveke neznam. Ako znae nekoj poveke neka kaze, i dali treba da cekame pasos prvo ili moze da se pocne procedura za nortifikacija i sega?
Ке си прашаш во министерство за образование во бугарија.Другар мој го направи истото ама во македонија бидејки дипломира на бугарски факултет!?
 
Член од
20 јануари 2016
Мислења
16
Поени од реакции
7
Zatoa i go postaviv prasanjeto.
Nostrifikacija na diploma vo Bugarija, znaci deka mi vazi diplomata tamu, no ne bev sigurna dali i vo EU, i pokraj toa sto BG e clenka.
Inaku procedurata, logicno e da se zapocne otkako ke se zeme drzavjanstvoto!
Vo odnos na posrednikot- Gjoko od Strumica, i ne znam kako da vi go objasnam covekov, vozdrzana sum po toa prasanje :P:)

Inaku za nostrifikacija, postednikov mi kaza, za praven, ekonomski i sl opstestveno/humanisticki fakulteti nema problem, pokomplicirano bilo za pr masinski, medicina itn..
Vo sekoj slucaj, mozno e da pobaraat da se dopolagaat nekoi ispiti
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Zatoa i go postaviv prasanjeto.
Nostrifikacija na diploma vo Bugarija, znaci deka mi vazi diplomata tamu, no ne bev sigurna dali i vo EU, i pokraj toa sto BG e clenka.
Inaku procedurata, logicno e da se zapocne otkako ke se zeme drzavjanstvoto!
Vo odnos na posrednikot- Gjoko od Strumica, i ne znam kako da vi go objasnam covekov, vozdrzana sum po toa prasanje :P:)

Inaku za nostrifikacija, postednikov mi kaza, za praven, ekonomski i sl opstestveno/humanisticki fakulteti nema problem, pokomplicirano bilo za pr masinski, medicina itn..
Vo sekoj slucaj, mozno e da pobaraat da se dopolagaat nekoi ispiti
Законски мислам дека не мораш да поседуваш државјанство, ниту пак дозвола за престој за да започнеш постапка за нострификација. Барем така е во Германија, а сигурна сум дека и во Бугарија е исто.
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Друже размисли добро, без тебе овој форум нема да е ист. На многу луѓе помогна со твоите постови, еден сум и јас. Не знам зошто постапи но знај дека тука си потребен.
Ijas go delam misleneto. Paprak vo vrska so odlukata WOLKMAN[DOUBLEPOST=1462449229][/DOUBLEPOST]
Друже размисли добро, без тебе овој форум нема да е ист. На многу луѓе помогна со твоите постови, еден сум и јас. Не знам зошто постапи но знај дека тука си потребен.
Ijas go delam misleneto. Paprak vo vrska so odlukata WOLKMAN
 
Член од
11 март 2010
Мислења
31
Поени од реакции
46
Законски мислам дека не мораш да поседуваш државјанство, ниту пак дозвола за престој за да започнеш постапка за нострификација. Барем така е во Германија, а сигурна сум дека и во Бугарија е исто.

Jas bev pred 2-3 godini i prasav ,mi spomnaa deka potrebno e da si drzavjanin na Bg.ne mi teknuva koja naselba bese no so metro odev od centar do taa naselba okolu 5-7min.so metro...
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
На 26ти поднесов дадов за матичен број,па вртев денеска на тел.да прашам дали е готов ама ми исклучија имале гужва прееска а сеа не се јавуваат пак...Би требало ли е да е готов ако отидам у понеделник,што мислите?поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom