Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
mene posrednikot mi rece deka dopolnitelni dokumenti mozi da odnesi koj bilo, jas da sum na negovo mesto ke gi odnesam ili pustam nekoj od familijata da gi odnesi. Koga ke gi ostavas dokumentite na salter nikoj ne ti bara identifikacija, jas bev pred 2 nedeli i nikoj nisto ne mi pobara, samo gi ostaviv na salter dokumentite suredeni, gi zaveri i mi rece dobre. taka da ne mu treba ni polnomosno ni nisto
Tocno, @tomemk , imas pravo. Ne mora polnomosno, i moze sekoj da gi odnese vo MP.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Decki, jas malku sum vo panika, pa mi treba mislenje sto da napravam
Zemav udostoverenie od DABC sredina na januari, i toa vrz osnova na toa sto brat mi ima bugarski pasos, uste od vremeto koga se dobivase samo so izjava.
Drugo "poteklo" bugarsko nemam.
Poradi splet na okolnosti, duri sega, sredina na April ke odam da podnesuvam vo ministerstvo, pa prasanjeto mi e, dali , za sekoj slucaj, da si izvadam potvrda od klubot od Strumica ili mislite deka dovolno e samo pasosot na brat mi?
Pozdrav i sekoe dobro
ne ti treba drugo nisto dovolno e sto brat ti veke ima bg pasos znam 3 5 koi zedoa veke bg pasosi vrz osnova na nivni brat ili sestra koi veke poseduvat bg pasosi pozz
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
ne ti treba drugo nisto dovolno e sto brat ti veke ima bg pasos znam 3 5 koi zedoa veke bg pasosi vrz osnova na nivni brat ili sestra koi veke poseduvat bg pasosi pozz
Да се надоврзам....Од февруари 2016 сум во процедура во Министерството т.с преписката ми е образувана и произходот ми е издаден на основ на сестра ми којашто има државјанство,друг документ немам.Следи го форумов редовно,додека твојата преписка да дојде до финален статус веќе ќе имаш информација (бидејќи мојата до тогаш би требало да биде разгледан а можеби и некој друг што е во иста сутуација како нас ќе сподели инфо)дали да носиш некаков друг дополнителен документ или не.
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
zdravo .veke podolgo vreme ne go imav sledeno forumot pa sakam da prasam.Vo petok sum na intrvju vo konzulat pa ako moze nekoj da mi kaze koi prasahja postavuvaat ..vi blagodaram
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
zdravo .veke podolgo vreme ne go imav sledeno forumot pa sakam da prasam.Vo petok sum na intrvju vo konzulat pa ako moze nekoj da mi kaze koi prasahja postavuvaat ..vi blagodaram
Kolku vreme cekase za intervju? Koga zakaza?
Ova se prasanjata na intervju

Б'ЛГАРСКИ ОФИЦИАЛНИ ПРАЗНИЦИ

1 јануари - Нова година

3 март - Ден на Освобождението на Б'лгарија от османско иго - национален празник

1 мај - Ден на труда и на международната работническа солидарност

6 мај - Гергьовден, Ден на храбростта и Б'лгарската армија

24 мај - Ден на б'лгарската просвета и култура и на славјанската писменост

6 септември - Ден на С'единението

22 септември - Ден на Независимостта на Б'лгарија

1 ноември - Ден на народните будители - неприс'ствен за всички учебни заведенија

24 декември - Б'дни вечер

25 и 26 декември - Рождество Христово

Велики пет'к, Велика с'бота и Великден - неделја и понеделник, които в с'ответната година са определени за празнуването му


INTERVJU - PRASANJA I ODGOVORI:

1. ЗА КАКВО ИСКАШ ДА СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ И СЕ ЧУВСТВАМ Б'ЛГАРИН/КА,

РОДИТЕЛИТЕ МИ СА Б'ЛГАРИ ПО НАРОДНОСТ, ИМАМ Б'ЛГАРСКА НАРОДНОСТ, НАЦИОНАЛНОСТ И ПРОИСХОД И ИСКАМ И ГРАЖДАНСТВОТО ДА МИ Б'ДЕ Б'ЛГАРСКО.


2. НА КАКВО ОСНОВАНИЕ КАНДИДАТСТВАШ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО?

-НА ОСНОВАНИЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД.


3. ИМАШ ЛЕ РОДНИНИ В Р.Б'ЛГАРИја?

-ДА.


4. МАјКА ТИ И БАштА ТИ ИМАТ ЛЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД?

-ДА. *(ако имаат) НЕ *(ако немаат)



5. КАКВА НАРОДНОСТ ИМАШ?

- Б'ЛГАРСКА.


6. КАКВА НАЦИОНАЛНОСТ?

- Б'ЛГАРСКА.


7. КАКВО ТИ Е ГРАЖДАНСТВОТО?

-МАКЕДОНСКО.


8. КОја Е СТОЛИЦАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-ГР.СОФИја.


9. ДАЛИ штЕ ЖИВЕЕШ В Р. Б'ЛГАРИја?

-ДА.


10. ОС'ЖДАН ЛИ СИ?

-НЕ.


11. КАКВО штЕ СЕ ПРОМЕНИ К'М ТЕБ ОТКАТО СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-штЕ СЕ ПОТВ'РДИ МОЕТО Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ, штЕ Б'ДА ПРИЗНАТ/А ЗА

Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА ОТ МОјаТА РОДИНА Р. Б'ЛГАРИја ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД, НАЦИОНАЛНОСТ И НАРОДНОСТ -ТАКА И ГРАЖДАНСТВОТО штЕ МИ СТАНЕ Б'ЛГАРСКО.

Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ СА БИЛИ МОИТЕ ПРЕДЦИ –Б'ЛГАРСКИ/А ГРАЖДАНИН/КА штЕ СТАНА И САМИ'Т/ТА АЗ.


12. ДАЛИ ЗНАЕШ КОј Е ПРЕЗИДЕНТ НА Р. Б'ЛГАРИја?

-РОСЕН ПЛЕВНАЛИЕВ.


13. КОј Е МИНИСТ'Р ПРЕДСЕДАТЕЛ(ПРЕМИЕР)?

-Бојко Борисов.


14. КОј Е МИНИСТ'Р НА ПРАВОС'ДИЕТО?

-Екатерина Захариева.


15. КАК СЕ КАЗВА ХИМНАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-МИЛА РОДИНО.
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Колку време одприлика поминува од финален статус до одобрен или чека потпис?
Знам дека сега системот е друг но врз основа на претходниот систем како беше?

Со татко бугарски државјанин од 2004'та година,чекам 11 месеци од интервјуто до финален преглед,скоро бев сведок на случај каде еден познаник се изнервира и прекрати процедура за америчка зелена карта,бидејќи беше револтиран што чека 6 месеци...
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
3. ИМАШ ЛЕ РОДНИНИ В Р.Б'ЛГАРИја?

-ДА.
Какви генерички одговори за учење на памет и без вклучување на мозокот. За кој к** е важно да имам роднини во Бугарија? Овие одговори ги смислил некој што не ја знае суштината во бидувањето "Бугарин од Македонија". Поентата на твоето докажување дека си Бугарин (или од бугарско потекло), не е поврзана со имање роднини во Бугарија. Тоа што си од Македонија е доволно, и самата Македонија е важечко место за имање на сите роднини, во тоа е и поентата што воопшто ни даваат право да аплицираме за бугарско државјанство.

11. КАКВО штЕ СЕ ПРОМЕНИ К'М ТЕБ ОТКАТО СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-штЕ СЕ ПОТВ'РДИ МОЕТО Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ, штЕ Б'ДА ПРИЗНАТ/А ЗА

Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА ОТ МОјаТА РОДИНА Р. Б'ЛГАРИја ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД, НАЦИОНАЛНОСТ И НАРОДНОСТ -ТАКА И ГРАЖДАНСТВОТО штЕ МИ СТАНЕ Б'ЛГАРСКО.

Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ СА БИЛИ МОИТЕ ПРЕДЦИ –Б'ЛГАРСКИ/А ГРАЖДАНИН/КА штЕ СТАНА И САМИ'Т/ТА АЗ.
Не знам од каде да почнам со коментирање на овој одговор. Ќе ти се потврдела твојата бугарска национална самосвест откако ќе си станел бугарски граѓанин. Јас ако го водам интервјуто и ако некој Македонец ми одговори вака, ќе му речам "оди отепај се ако твојата бугарска национална свест зависи од тоа дали ние ќе ти ја одобриме". Во таа смисла, одговоров е навистина самопонижувачки (не знам дали @achtung го имаше истово на ум). Исто така, воопшто не е важно дали твоите предци некогаш биле бугарски државјани. Може да ти се такви околностите, што единствениот роднина од кого црпиш податок за бугарска припадност живеел во Османската империја и никогаш не станал бугарски државјанин. Нема поента да лажеш дека бил, бидејќи не е задолжително да бил. Одговори нешто со користење на мозокот - што ќе се промени??? Во тебе внатрешно ништо, меѓутоа твоите формални и правни врски со Бугарија ќе бидат олеснети и нема веќе да бидат раскинливи од трети фактори кои не зависат од тебе, како на пример евентуални визни режими (како што беше 2007-2009), исто така ќе можеш да се преселиш во Бугарија, бидејќи претходно постоеле административни пречки за тоа, ќе можеш своите деца да ги школуваш и воспитуваш во Бугарија и т.н. - тоа е исто така совршено прифатлив одговор, со предноста што е сто пати подостоинствен и поприроден. Сфати го интервјуто како прилика да си се застапуваш себе си, на некој начин да покажеш зошто си добар кандидат и зоато твоите конкретни околности ти го даваат тоа право, наместо да им изрецитираш тоа што мислиш дека сакаат да го слушнат од тебе, притоа самопонижувајќи се со тоа што непотребно лажеш.

*Едит за да нема недоразбирања: Коментаров не се однесува на било кого лично, дури ни на тој што го цитирам (@TheDoc), само го коментирам квалитетот на одговорите што кружат на темава подолго време, а тој само ги споделил
 
Последно уредено:

GoranX

Евреин
Член од
16 септември 2011
Мислења
66
Поени од реакции
9
Oвa не е зa кoментирaње. Зa нa интервју е. Нaдвoр oд темaтa сте и зa пријaвувaње директнo нa рaпoрт дугме. Зa кoментaри имaте другa темa.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Oвa не е зa кoментирaње. Зa нa интервју е. Нaдвoр oд темaтa сте и зa пријaвувaње директнo нa рaпoрт дугме. Зa кoментaри имaте другa темa.
Не коментирам никого лично и ничиј конкретен случај. Го коментирам квалитетот на понудените одговори за на интервју, како дел од размена на искуства и совети за тоа интервју, што е целосно во склоп со темата.
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Какви генерички одговори за учење на памет и без вклучување на мозокот. За кој к** е важно да имам роднини во Бугарија? Овие одговори ги смислил некој што не ја знае суштината во бидувањето "Бугарин од Македонија". Поентата на твоето докажување дека си Бугарин (или од бугарско потекло), не е поврзана со имање роднини во Бугарија. Тоа што си од Македонија е доволно, и самата Македонија е важечко место за имање на сите роднини, во тоа е и поентата што воопшто ни даваат право да аплицираме за бугарско државјанство.


Не знам од каде да почнам со коментирање на овој одговор. Ќе ти се потврдела твојата бугарска национална самосвест откако ќе си станел бугарски граѓанин. Јас ако го водам интервјуто и ако некој Македонец ми одговори вака, ќе му речам "оди отепај се ако твојата бугарска национална свест зависи од тоа дали ние ќе ти ја одобриме". Во таа смисла, одговоров е навистина самопонижувачки (не знам дали @achtung го имаше истово на ум). Исто така, воопшто не е важно дали твоите предци некогаш биле бугарски државјани. Може да ти се такви околностите, што единствениот роднина од кого црпиш податок за бугарска припадност живеел во Османската империја и никогаш не станал бугарски државјанин. Нема поента да лажеш дека бил, бидејќи не е задолжително да бил. Одговори нешто со користење на мозокот - што ќе се промени??? Во тебе внатрешно ништо, меѓутоа твоите формални врски и правни врски со Бугарија ќе бидат олеснети и нема веќе да бидат раскинливи од трети фактори кои не зависат од тебе, како на пример евентуални визни режими (како што беше 2007-2009), исто така ќе можеш да се преселиш во Бугарија, бидејќи претходно постоеле административни пречки за тоа, ќе можеш своите деца да ги школуваш и воспитуваш во Бугарија и т.н. - тоа е исто така совршено прифатлив одговор, со предноста што е сто пати подостоинствен и поприроден. Сфати го интервјуто како прилика да си се застапуваш себе си, на некој начин да покажеш зошто си добар кандидат и зоато твоите конкретни околности ти го даваат тоа право, наместо да им изрецитираш тоа што мислиш дека сакаат да го слушнат од тебе, притоа самопонижувајќи се со тоа што непотребно лажеш.
Jas samo gi spodeliv prasanjata i odgovorite sto sum gi nasol na ovoj forum so cel da pomognam, a toa ti kako si sfakjas si e tvoj problem
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Jas samo gi spodeliv prasanjata i odgovorite sto sum gi nasol na ovoj forum so cel da pomognam, a toa ti kako si sfakjas si e tvoj problem
Па мојот коментар не се ни однесуваше на тебе лично. Сфаќам дека само ги сподели одговорите и дека не си ги составил самиот ти.
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
24
Поени од реакции
15
Здраво, во јануари конечно го добив удостоверението за бугарски происход и сега треба да поднесувам документи за втората постапка, добивање на бугарско државјанство. Термин имам закажано во амбасадата во Скопје.
Имам неколку прашања за кои би сакал да се консултирам со вас:
1. Бидејќи гледам дека пишува дека го земаат оригиналот од удостоверението, дали да правам копија/заверка/дупликат... За недај боже да не го загинат па да треба пак да чекам 7месеци за произход?
2. Дали има начин да се убрза некако постапката за вадење. Да доставам молба или било што?
3. Од каде вадевте лекарско? Каде е најевтино?
4. Дали да спремам или доставувам некакво дополнителни документи кои не се наведени во списокот. ( пример: Пак да доставам родовно стебло на семејството или било што дополнително што би послужило)

Ви благодарам за советите :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom