Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Vo ambasadata vo Skopje koga se podnesuva za poteklo ili drzavjanstvo se plaka na salter ili na smetka vo banka? Ako se plaka vo banka kakva e bankata bugarska ili makedonska? Ve molam za informacija
Druze mi pisa inbox ti odgovoriv! Vo Makedonija ne postojat Bugarski banki, koga sve ke sredis dokumenti vo ambasadata se mnogu ljubezni, ke ti dadat liste na koe ja pishuva sumata i bankata vo koja treba da uplatish! Za pari sve ke ti objasnat!
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Druze mi pisa inbox ti odgovoriv! Vo Makedonija ne postojat Bugarski banki, koga sve ke sredis dokumenti vo ambasadata se mnogu ljubezni, ke ti dadat liste na koe ja pishuva sumata i bankata vo koja treba da uplatish! Za pari sve ke ti objasnat!
Vidov deka mi odgovori ama gledam deka pojma si nemas. Makedonskite banki pravat transfer na pari vo banki.od cel svet preku IBAN i BIC kod. So sto ti mozes da uplatis pari na bilo koja smetka od bilo koja banka vo bilo koja drzava vo svetot so sto sleduva provizija pocnuvajki od 20-25 evra zavisi od tarifata na bankata. Ete doznav deka ambasadata vo Skopje prima pari na salter znaci raboti razlicno od konzulatot vo Bitola. Sepak fala sto se potrudi da mi odgovoris :)
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
pa da ti kazam iskreno neznam ete pomisliv na taa potvrda zatoa sto vejke godina dena nema nisto od koga gi dostaviv dokumentite nema promena na status
I jas isto veke 6 meseci no i ti ko mene si sigurno od 2013 so brojce nad 10 000 i moe mislenje e deka ne se stignati do tie prepiski za da gi razgledat
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Dali ima sansa po promena od dopolnitelna vo zadolzitelna procedura povtorno da imas promena t.e. pak da te vratat na dopolnitelna proverka ili se raboti za softverska greska vo sistemot kako so imase poranesni slucai
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Druze mi pisa inbox ti odgovoriv! Vo Makedonija ne postojat Bugarski banki, koga sve ke sredis dokumenti vo ambasadata se mnogu ljubezni, ke ti dadat liste na koe ja pishuva sumata i bankata vo koja treba da uplatish! Za pari sve ke ti objasnat!
Vo ambasadata u Skopje se plakja vo gotovo(evra) po 15Eu za legalizacija(zaverka) na prevedeni dokumenti,50Eu za apliciranje i intervju za bugarsko drzavjanstvo a voedno se plakja i 15Eu striktno vo Uni Banka so naznaka"bugarsko drzavjanstvo"- go znaat toa vo bankata.Se e ova licno provereno i zavrseno pred par dena koga bev na intervju...Mislam deka bev jasen...[DOUBLEPOST=1447012150][/DOUBLEPOST]
Drugar ke idesh vo maticno ke pobarash izvodi na rodeni na:
- tatko ti/majka ti vo zavisnost od koja linia e dedo ti!
- od dedo ti izvod na rodeni dokolku e ziv, ako e umren ke izvadis posmrtnica! Taka ke gi spoish po rodbinska vrska, od tebe netreba izvod bidejki veke imash vneseno! E sega jas bev vo bitolskata ambasada na legalizacija! Tebe ako ti e poblizu vo Skopje odi Skopje! Tamu ima preveduvaci oglaseni na tabla! Izvodite gi nosis kaj preveduvac, se plaka po 150 den od izvod! Id koga ke ti bidat gotovi gi nosih vo Bugarskata ambasada, tamu ti davaat ziro smetka za v banka se uplaka po 15€ od izvod! I nareden den gi zemas dokumentite, i nosi gi sam vo Sofija bez preveduvac! Taa e postapkata! A ako saka tuka na forumov neka ti pisha broj od nekoj preveduvac vo skopje!
Drugar ke idesh vo maticno ke pobarash izvodi na rodeni na:
- tatko ti/majka ti vo zavisnost od koja linia e dedo ti!
- od dedo ti izvod na rodeni dokolku e ziv, ako e umren ke izvadis posmrtnica! Taka ke gi spoish po rodbinska vrska, od tebe netreba izvod bidejki veke imash vneseno! E sega jas bev vo bitolskata ambasada na legalizacija! Tebe ako ti e poblizu vo Skopje odi Skopje! Tamu ima preveduvaci oglaseni na tabla! Izvodite gi nosis kaj preveduvac, se plaka po 150 den od izvod! Id koga ke ti bidat gotovi gi nosih vo Bugarskata ambasada, tamu ti davaat ziro smetka za v banka se uplaka po 15€ od izvod! I nareden den gi zemas dokumentite, i nosi gi sam vo Sofija bez preveduvac! Taa e postapkata! A ako saka tuka na forumov neka ti pisha broj od nekoj preveduvac vo skopje!
Mala korekcija...prevod na dokument e 250 i 300 den zavisno od ovlasteniot preveduvac(i tamu ima pazarna logika-konkurencija) a 15-te evra se plakjaat vo gotovo(cash)pri predavanjeto na prevedenite dokumenti za legalizacija(se e provereno vo praksa povekje pati),duri i novi dokumenti ke nosam u vtornik na legalizacija...
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Vo ambasadata u Skopje se plakja vo gotovo(evra) po 15Eu za legalizacija(zaverka) na prevedeni dokumenti,50Eu za apliciranje i intervju za bugarsko drzavjanstvo a voedno se plakja i 15Eu striktno vo Uni Banka so naznaka"bugarsko drzavjanstvo"- go znaat toa vo bankata.Se e ova licno provereno i zavrseno pred par dena koga bev na intervju...Mislam deka bev jasen...[DOUBLEPOST=1447012150][/DOUBLEPOST]

Mala korekcija...prevod na dokument e 250 i 300 den zavisno od ovlasteniot preveduvac(i tamu ima pazarna logika-konkurencija) a 15-te evra se plakjaat vo gotovo(cash)pri predavanjeto na prevedenite dokumenti za legalizacija(se e provereno vo praksa povekje pati),duri i novi dokumenti ke nosam u vtornik na legalizacija...
Drugar ne vredi ovde na nekoj da pomagas, ako si si zavrsil rabota kjuti si najdobro, posle ti si bil nepismen, ako me svakjas! Pozz
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
ЗДРАВО МОЈАТА ПРОЦЕДУРА Е СЛЕДНА ВРАТЕН НА ПРОВЕРКА НЕМАМ НИКОЈ ШТО ИМА БГ ПАСОШ И ПРЕД НЕКОЈА ДЕН МОЈОТ ПОСРЕДНИК МИ КАЖА ДЕКА КАКО ПОТЕКЛО МОЖЕ ДА СЕ ДАДЕ ДОКУМЕНТ ..... УДОСТОВЕРЕНИЕ НА СДРУЖЕНИЕ НА МАКЕДОНСКО БУЛГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО.......ИЗВОДИ ОД МАЈКА ТАТКО БРАТ СЕСТРА ПРЕВЕДЕНИ И ИЗЈАВА ДЕКЛАРАЦИЈА....... БУГАРИТЕ КЕ МИ ГО ПРИЗНААТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО САКАМ ДА ПРАШАМ ИМА ЛИ НЕКОЈ ИСКУСТВО СО ОВОЈ ДОКУМЕНТ БЕВ ВО СОФИЈА ПОСРЕДНИКОТ МИ ГИ СРЕДЕ СИТЕ ДОКУМЕНТИ И ЈАС ЛИЧНО ГИ ДАДЕВ.... ИМА ЛИ НЕККОЈ ДАДЕНО ВАКОВ ДОКУМЕНТ ИЛИ САМО ЏАБЕ ПАРИТЕ СИ ГИ ДАДЕВ ПИШЕТЕ ВЕ МОЛАМ[DOUBLEPOST=1446927797][/DOUBLEPOST]

ДРУГАР ЈАС НЕМАВ НИКАКОВ ДОКУМЕНТ ЗА ПОТЕКЛО ПА ДАДЕВ ТАКОВ ДОКУМЕНТ ОД ЗДРУЖЕНИЕ НЕ ЗНАМ ДАЛИ ЌЕ ГО ОДОБРАТ ДАЈ АКО САКАШ НАЈДИ ГО ЛИНКОТ И ПРАТИ МИ ГО
vo predlok zakonot ubavo imaat napisano deka ako nemas star dokument mozi so blizni rodniniako gi nemas ii tie rodnini da mozat so tie potvrdi posto imaja izjaveno deka prisilno bile odeteni stari dokumenti taka smeta vladata i komisijata ne ti menuva uste 2000 den sepak probaj a ako ne probas pa da si pisman cel zivot i toa ne biduva 2000 den ne te pravat siromav so srejka[DOUBLEPOST=1447014673][/DOUBLEPOST]
Pa kolku sto vidov pregledani se do vazno soopstenie od 8.8 2014
od 2013 gi imaat dosta pregledano ama mojava brojka kako da ja lapna matnata neznam a imase izlezeno eden broj pred mene neznam vo sto e problemot baska i na e-mail ne mi odgovarat vejke 5 pati im imam pisano bog znaj so e
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Drugar ke idesh vo maticno ke pobarash izvi
- tatko ti/majka ti vo zavisnost od koja linia e dedo ti!
- od dedo ti izvod na rodeni dokolku e ziv, ako e umren ke izvadis posmrtnica! Taka ke gi spoish po rodbinska vrska, od tebe netreba izvod bidejki veke imash vneseno! E sega jas bev vo bitolskata ambasada na legalizacija! Tebe ako ti e poblizu vo Skopje odi Skopje! Tamu ima preveduvaci oglaseni na tabla! Izvodite gi nosis kaj preveduvac, se plaka po 150 den od izvod! Id koga ke ti bidat gotovi gi nosih vo Bugarskata ambasada, tamu ti davaat ziro smetka za v banka se uplaka po 15€ od izvod! I nareden den gi zemas dokumentite, i nosi gi sam vo Sofija bez preveduvac! Taa e postapkata! A ako saka tuka na forumov neka ti pisha broj od nekoj preveduvac vo skopje!
dali se zakazuva za nosenje dopolnitelni dokumenti ili koi denovi raboti ministerstvoto
?
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
vo predlok zakonot ubavo imaat napisano deka ako nemas star dokument mozi so blizni rodniniako gi nemas ii tie rodnini da mozat so tie potvrdi posto imaja izjaveno deka prisilno bile odeteni stari dokumenti taka smeta vladata i komisijata ne ti menuva uste 2000 den sepak probaj a ako ne probas pa da si pisman cel zivot i toa ne biduva 2000 den ne te pravat siromav so srejka[DOUBLEPOST=1447014673][/DOUBLEPOST]
od 2013 gi imaat dosta pregledano ama mojava brojka kako da ja lapna matnata neznam a imase izlezeno eden broj pred mene neznam vo sto e problemot baska i na e-mail ne mi odgovarat vejke 5 pati im imam pisano bog znaj so e
od prilika do kade imaat pregledano od 2013[DOUBLEPOST=1447023166][/DOUBLEPOST]
dali se zakazuva za nosenje dopolnitelni dokumenti ili koi denovi raboti ministerstvoto ponedelnik vtornik sreda go 12 casot odis rano fakas red i cekas
?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Vidov deka mi odgovori ama gledam deka pojma si nemas. Makedonskite banki pravat transfer na pari vo banki.od cel svet preku IBAN i BIC kod. So sto ti mozes da uplatis pari na bilo koja smetka od bilo koja banka vo bilo koja drzava vo svetot so sto sleduva provizija pocnuvajki od 20-25 evra zavisi od tarifata na bankata. Ete doznav deka ambasadata vo Skopje prima pari na salter znaci raboti razlicno od konzulatot vo Bitola. Sepak fala sto se potrudi da mi odgovoris :)
Имаш ли информација како работи Конзулатот во Битола во врска со плаќањето на 3те документи за легализација и 50те евра за апликација?Можеби сите пари се уплаќаат на сметка во Уни банка т.с 95е+15е?Зошто @nikolovski89 спомна дека во Битола за легализација на документи се уплаќа во Уни банка 15е. Додека во Скопје за истата услуга-легализација на документ,како и сумата за апликација за интервју од 50е се плаќа на шалтер во самата Амбасада,во евра.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom