Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
На сајтот во новиов формат ми пишува: Образувана преписка N:2592/2015/29.05.2015

Што значи ова?
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2016
Мислења
19
Поени од реакции
35
Toa znaci deka uste ke si cekame jas imam isto odneseno pred 4 meseci i isto mi pisuva da se nadevame deka sega ne pregleduvaat i deka ke donesat pozitivno resenie izvaden za proverka spored mene znaci zemeni dokumenti za proveruvanje.
2013 se razgleduvaat poleka poleka i se cistat nekoj ke gi uvazat nekoi za zal ne ,ako nemaat dokument zasega barem a koga ke se izglasa zakon pak ke bide po staro bez dokument za poteklo ......
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Зашто не пробаш со потврда од некое од здруженијата?Со потврдата имаш поголема шанса за произход.Е сега како ќе се постави министерството во однос на потврдите,тоа ќе видиме,времето ќе каже.Ако во случај,во министерството покрај потврдата од здруженијата ти побараат дополнитени документи од близки роднини ќе им однесиш она што имаш(копии од бг.документи од братучед,внук....)[DOUBLEPOST=1454258677][/DOUBLEPOST]И покрај тоа што во конзулатот во Битола,заедно со останатите документи ги зедоа и копиите од бугарската л.к и пасош и преведениот и легализиран извод на сестра ми,службеничката на шалтер ми го рече следното:”Здравје боже кога ќе ти го издадат указот ќе треба да го подигнеш од Министерството(пошто ја избрав таа опција од понудените) а во случај да побараат некакви дополнителни документи истите ќе можиш да избереш каде да ги доставиш дали Софија или конзулат”.Што значи дека и службеничката не знае што ќе се случи во иднина,дали покрај овие дополнителни документи(крштеници,воени книшки ,бг.документи од близки роднини) ќе им текне да бараат и плус некакви други дополнителни документи.
[DOUBLEPOST=1454269947][/DOUBLEPOST]Vaka jas zedov proisxod so potvrda od zdruzenie od Strumica. No citav pak ke baraat dopolnitelni dokumenti e sega jas imam vtor bratucet zivee vo BG oklu 60 godini tamu za povrzuvane so izvot trebali tuka da vadam pedago prevedam i legalizirm.Blagodaram
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Колнете колнете :jeeee:

Посредникот секојдневно ми дава куп преписки на негови клиенти да ги прегледувам, најголем дел се од 2013 и за жал сите прекратени. Според моите пресметки на истите дојдов до заклучок дека до 3 поминати години ги прекратуваат. Значи каде и да е не можат да ви избегаат одобрувањата и прекратувањата, т.е менување на статусите до 3 години сите ќе имате некаков одговор.

Ако некој не знае како се проверува бројот слободно нека ми пише.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
[DOUBLEPOST=1454269947][/DOUBLEPOST]Vaka jas zedov proisxod so potvrda od zdruzenie od Strumica. No citav pak ke baraat dopolnitelni dokumenti e sega jas imam vtor bratucet zivee vo BG oklu 60 godini tamu za povrzuvane so izvot trebali tuka da vadam pedago prevedam i legalizirm.Blagodaram
Koga go dobi proizhodot so potvrdata od strumica?[DOUBLEPOST=1454270681][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1454269947][/DOUBLEPOST]Vaka jas zedov proisxod so potvrda od zdruzenie od Strumica. No citav pak ke baraat dopolnitelni dokumenti e sega jas imam vtor bratucet zivee vo BG oklu 60 godini tamu za povrzuvane so izvot trebali tuka da vadam pedago prevedam i legalizirm.Blagodaram
Koga go dobi proizhodot so potvrdata od strumica?
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
imam 2 prasanja
1 : koga moze da se ocekuvat novi protokoli ?
2: prvio broj mi e 1***1/2012 a vtorio 6***/2013 i dava mi Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП imam odneseno 2014 okt od prv bratuced i 2015 od pradedo mi uste eden dok ? vase mislenje dali rabotite ke ispadnat na pozitivno ? fala vi
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
dali znaes ti, ili nekoj drug od forumdziite несто повекје за 2013 ???, do koj broj se dojdeni, dali odat po redosled ili ne, bidejki jas znam deka se dojdeni okulu 6000, ama Пиринец ми кажа дека неговиот другар бил окулу 9000 а зел бг пасспорт
Otvori gi protoklite isledi gi tie sto imaat A posle brojceto i ke vides do kaj se otprilika, ali i toa ne e pravilo ima izmegu mnogu ispusteni sto se vrateni na dopolnitelna.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Колнете колнете :jeeee:

Посредникот секојдневно ми дава куп преписки на негови клиенти да ги прегледувам, најголем дел се од 2013 и за жал сите прекратени. Според моите пресметки на истите дојдов до заклучок дека до 3 поминати години ги прекратуваат. Значи каде и да е не можат да ви избегаат одобрувањата и прекратувањата, т.е менување на статусите до 3 години сите ќе имате некаков одговор.

Ако некој не знае како се проверува бројот слободно нека ми пише.
Oд приликa дo кoј брoј нaјвисoкo се прекрaтувaни/oдoбрени врз oснoвa нa тoa штo ги имaш прегледувaнo?:)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ај пишете број од тоа друштвото во Струмица. (Лазар се вика мислам лицето за контакт) Го заборавив бројот..
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
подари тоа што со новиот систем проверката и информациите за преписките се тајни т.е. не се достапни за сите(се бара и пин) реално не знаеме дали може да очекуваме како и до сега да има јавни протоколи и соопштенија, бидејќи која би била логиката да ги чуваат броевите недостапни за сите, а да ги објавуваат подоцна како јавни во протоколи и соопштенија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom