Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Znaci samo ti i @vasedan, i @Walkman najsnabdenite so trista stari dokumenti prvi kje zemete pasoshi, breeej blaze si vi, ako voopsto zemete, a i da zemete samo za fioka da vi sedat,

abe so se filmate bre, prvo pustate lazni informacii deka bez ostaveni originali vo ministerstvo, ne mozelo, a poslednive godini ima milion slucai kaj sto takviot dokument ne im bil pobaran tuku im bilo zemena samo kopijata zaverena na notar- verno na orginalot i originalot na uvid,

znaci toa e edna laga, druga laga sto ja sirite e deka ne pominuvale so potvrda od zdruzenijata, pominuvaat i znam polno slucai sto zele proishod, bez nikakov problem a i vo samoto ministerstvo i DABC im rekle deka kje zemat i gragjanstvo so toj proishod,
Apeliram do site na forumov ne potpagjajte na eftini lagi i manipulacii, ocigledno nekoj clenovi tuka samo sakaat da stvaraat panika bez potreba, uzivajte si, kje dobiete pasosi i tie so star i tie so nikakov dokument, so kje si zemat preku zdruzenie, prasajte kogo sakate kje vidite oti e vistina.
Ocigledno go pratis forumov odnosno temava ali nedovolno.Da te informiram posto me citirase da jas zedov pred poveke od godina dena pasos znaci go imam veke vo racete i sum nadvor od ovaa vukojebina .Ovde sum poradi sestra mi i bidejki sum na odmor vo mojata cudesna zemja polna so luge koj ne razbiraat ili ne sakaat da svatat nekoj raboti.Inaku minav so prv bratucet i toa vo momenti koga site velea deka nema sansi da pominam bez da bidam vratena na dopolnitelna proverka.I da za tvoja informacija ne sme samo nie trojcata tuku mal milion luge sto se na temava nasle stari dokumenti.Drugo jas nikade ne procitav deka so nekoja deklaracija pominal odnosno zel drzavjanstvo moze sega so noviot zakon da.Ali sega za sega nema nikoj neka ne te lazat.I nemoj so bezobrazluk i so kletvi da pisuvas bidejki takvi kako tebe gi jadam za dorucek.Drugo 2013 originalite na stari dokumenti ne gi nosea vo DABC tuku proishod zemaa samo so obicna izjava i zatoa im go baraat originalot vo dosie.Koga pocnaa da baraat poteklo vo DABC go dostavuvaa taj star dokument i zatoa ne go baraat vo pravosudie.Dali sme sega jasni.Ako imas nesto nejasno obrati se prasaj me na kulutren nacin ako znam ke ti kazam.I bez ogorcenost ako bilo pisano so gospod napred ke zemes i ti ako ne dzabe ti se kletvite.
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Imam edno prasane dali moze za popolnitelen dokumet da odnesam so pasos imam od sestra sin odosno mise paga vnuk fala ako moze nekoj dami odgovori.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Znaci samo ti i @vasedan, i @Walkman najsnabdenite so trista stari dokumenti prvi kje zemete pasoshi, breeej blaze si vi, ako voopsto zemete, a i da zemete samo za fioka da vi sedat,

abe so se filmate bre, prvo pustate lazni informacii deka bez ostaveni originali vo ministerstvo, ne mozelo, a poslednive godini ima milion slucai kaj sto takviot dokument ne im bil pobaran tuku im bilo zemena samo kopijata zaverena na notar- verno na orginalot i originalot na uvid,

znaci toa e edna laga, druga laga sto ja sirite e deka ne pominuvale so potvrda od zdruzenijata, pominuvaat i znam polno slucai sto zele proishod, bez nikakov problem a i vo samoto ministerstvo i DABC im rekle deka kje zemat i gragjanstvo so toj proishod,
Apeliram do site na forumov ne potpagjajte na eftini lagi i manipulacii, ocigledno nekoj clenovi tuka samo sakaat da stvaraat panika bez potreba, uzivajte si, kje dobiete pasosi i tie so star i tie so nikakov dokument, so kje si zemat preku zdruzenie, prasajte kogo sakate kje vidite oti e vistina.
Jas ne rekov deka ne davat pasosi na tie so deklaraciii I na tie so ne dale original dok vo pravosudieto samo rekov so e po sigurno a so ne e daj boze site da zememe pasosi niti siram dezinformacij niti sakam nekomu da mu go pomatam umot se sekakvi raboti I jas da nemav dok ke idev so deklaracija makar I da ne zemav ke si probev srekata, a za tvojte zlobni zborovi so ne kolnis ovde nemam zborovi samo znam deka toj so kolni nakraj zborovite ke ti se vratat tebe posto jas nemam takva namera kako so me pretstavi ti, a na denesno vreme znajs koj kolnat I pcujat? Ne edukativnite luge I od kaj znajs ti mene dali ke mi sedi u fioka pazi toa so go zboris tebe da ne te snajde nogo prosto I plitko razmisluvas zalno
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Imam edno prasane dali moze za popolnitelen dokumet da odnesam so pasos imam od sestra sin odosno mise paga vnuk fala ako moze nekoj dami odgovori.
Druze ako nemas nikakov drug dokument a imas visok paricka probaj si silite gledas deka tuka se e spoulaveno site probuvaat so sto stasaat.
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Da tekae fala no jas imam i vtor bratucet no misle. Od sestra dete mie poblisko sto mislis glagodaram
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП - што значи ова? број 162**/2013, однесени изводи од прв братучед пред 3 месеца.
Toa znaci deka uste ke si cekame jas imam isto odneseno pred 4 meseci i isto mi pisuva da se nadevame deka sega ne pregleduvaat i deka ke donesat pozitivno resenie izvaden za proverka spored mene znaci zemeni dokumenti za proveruvanje.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Toa znaci deka uste ke si cekame jas imam isto odneseno pred 4 meseci i isto mi pisuva da se nadevame deka sega ne pregleduvaat i deka ke donesat pozitivno resenie izvaden za proverka spored mene znaci zemeni dokumenti za proveruvanje.
Istoto go mislam porano bese vrateni a sega e izvadeni na dopolnitelna proverka I jas mislam znaci deka na site so I'm pisi izvadeni znaci deka se izvadeni dok za . povtorno razgleduvanje :)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Доста бе тресете више глупости. Абе како не се срамите да пишувате се и сешто како баби на пазар кога ќе се сретнат. На темава порано имаше многу корисни информации вие ја направивте темава каша попара. Дури мене ми паѓа незгодно кога читам некои поединци што напишале.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Imam edno prasane dali moze za popolnitelen dokumet da odnesam so pasos imam od sestra sin odosno mise paga vnuk fala ako moze nekoj dami odgovori.
Зашто не пробаш со потврда од некое од здруженијата?Со потврдата имаш поголема шанса за произход.Е сега како ќе се постави министерството во однос на потврдите,тоа ќе видиме,времето ќе каже.Ако во случај,во министерството покрај потврдата од здруженијата ти побараат дополнитени документи од близки роднини ќе им однесиш она што имаш(копии од бг.документи од братучед,внук....)[DOUBLEPOST=1454258677][/DOUBLEPOST]И покрај тоа што во конзулатот во Битола,заедно со останатите документи ги зедоа и копиите од бугарската л.к и пасош и преведениот и легализиран извод на сестра ми,службеничката на шалтер ми го рече следното:”Здравје боже кога ќе ти го издадат указот ќе треба да го подигнеш од Министерството(пошто ја избрав таа опција од понудените) а во случај да побараат некакви дополнителни документи истите ќе можиш да избереш каде да ги доставиш дали Софија или конзулат”.Што значи дека и службеничката не знае што ќе се случи во иднина,дали покрај овие дополнителни документи(крштеници,воени книшки ,бг.документи од близки роднини) ќе им текне да бараат и плус некакви други дополнителни документи.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Toa znaci deka uste ke si cekame jas imam isto odneseno pred 4 meseci i isto mi pisuva da se nadevame deka sega ne pregleduvaat i deka ke donesat pozitivno resenie izvaden za proverka spored mene znaci zemeni dokumenti za proveruvanje.
Дали знаете до кој број од 2013 ги проверуваат дополнителните документи? Или кој број последно од 2013 со однесени дополнителни документи поминал?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Зашто не пробаш со потврда од некое од здруженијата?Со потврдата имаш поголема шанса за произход.Е сега како ќе се постави министерството во однос на потврдите,тоа ќе видиме,времето ќе каже.Ако во случај,во министерството покрај потврдата од здруженијата ти побараат дополнитени документи од близки роднини ќе им однесиш она што имаш(копии од бг.документи од братучед,внук....)[DOUBLEPOST=1454258677][/DOUBLEPOST]И покрај тоа што во конзулатот во Битола,заедно со останатите документи ги зедоа и копиите од бугарската л.к и пасош и преведениот и легализиран извод на сестра ми,службеничката на шалтер ми го рече следното:”Здравје боже кога ќе ти го издадат указот ќе треба да го подигнеш од Министерството(пошто ја избрав таа опција од понудените) а во случај да побараат некакви дополнителни документи истите ќе можиш да избереш каде да ги доставиш дали Софија или конзулат”.Што значи дека и службеничката не знае што ќе се случи во иднина,дали покрај овие дополнителни документи(крштеници,воени книшки ,бг.документи од близки роднини) ќе им текне да бараат и плус некакви други дополнителни документи.
Мене не ми пoнудијa дaли указот ќе гo земaм oд амбасада или министерството.Уште чекaм брoј нa препискaтa.Акo нa 20 фебруари имa конференција вo журнaл требa убaвo дa се прaшaaт луѓето oд бугарија штo требa и кaкви oчекувaњa дa имaме.џaбе рaспрaвии секoј си терa свoјa вистинa.секoј случaј е пoсебен.јaс инфoрмирaв штo кaжaa oд вмрo зa зaкoнoт и другo.aкo некoј oди вo журнaл некa спoдели сo нaс најнови вести.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Мене не ми пoнудијa дaли указот ќе гo земaм oд амбасада или министерството.Уште чекaм брoј нa препискaтa.Акo нa 20 фебруари имa конференција вo журнaл требa убaвo дa се прaшaaт луѓето oд бугарија штo требa и кaкви oчекувaњa дa имaме.џaбе рaспрaвии секoј си терa свoјa вистинa.секoј случaј е пoсебен.јaс инфoрмирaв штo кaжaa oд вмрo зa зaкoнoт и другo.aкo некoј oди вo журнaл некa спoдели сo нaс најнови вести.
Во молбата до министерот на правосудие има параграф кадешто треба да наведиш каде сакаш да го подигнеш указот дали амбасада или Софија.
Со донесувњето на законот би требало да се стави крај на претпоставките и шпекулациите и некои работи конечно да бидат јасни,што поскоро го изгласаат тоа подобро за сите нас.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Во молбата до министерот на правосудие има параграф кадешто треба да наведиш каде сакаш да го подигнеш указот дали амбасада или Софија.
Со донесувњето на законот би требало да се стави крај на претпоставките и шпекулациите и некои работи конечно да бидат јасни,што поскоро го изгласаат тоа подобро за сите нас.
Не сум приметил преведувaчкaтa ги пoпoлнувaше документите.А сo нoвиoт закон ке се oлесни дoкaжувaње нa блгaрски прoисхoд.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom