Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Ако некој бил на интервју, последните месец дена да ми пише порака да прашам нешто?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.481
Поени од реакции
329
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација


Што означува ова? преку кознулат сум..

Значи дека документите се на пат од софија за битола? Или???

Kolku vreme cekas ova da se pojavi ???
 
Член од
30 јануари 2016
Мислења
7
Поени од реакции
35
I samite blgari vikaat deka bugarija e zemja na apsurdi.od edna strana kogo da prasas ke ti kaze deka vo makedonija ziveat blgari.Od taksisti ,pazardjii,studenti pa do site politicari i intelektualci.E sega koga tie blgari javno se deklariraa kako takvi pu pu ne vazi.mora vakov dokument od pred 100 godini pa do razni maltretiranja.Ne nateraa da se cuvstvuvame omalovazeni.Eden zakon im treba edna godina da go izglasaat.I tie sto se vrakaat kon svoite koreni dobivaat averzija od sikaniranja i ni ja ubivaat gordosta.Ako e makedonija lulka na bugarstinata kakov pravoslaven narod zivee tuka?Samo vmro javno pomaga,site drugi partii molcat ama koga im treba togas se so polna usta za makedonija.Koga pukna vo kumanovo odma tenkovi donesoa mesto da ne primat nas makedonskite blgari.
Здраво, ова ми е прв пост на овој форум. Разбирам револтот ти но сметам за потребно да појасна зошто има толку тешкотии. За нас во Бугарија е јасно кои сте и какви сте по потекло. Најголем проблем природно е меѓународната ситуација. Ние како држава не можеме да се соочиме и кажеме на светот еве тие се бугари и од денес сите добиваат бугарско државјанство. Прво тоа би било против сите мездународни норми и второ ние сме мал народ со мала и слаба држава, не можеме, како САД, Кина или Русија да се соочиме со економска или воена моќ. За тоа работите стануваат тешко и бавно. Ви посакувам на сите кои се чувствувате дел од бугарскиот народ да добиете државјанство и да имате корист од него како најдете за добро- работа, студиране или што и да е друго. И знаjте браќа: С'eдинението прави силата!
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Здраво, ова ми е прв пост на овој форум. Разбирам револтот ти но сметам за потребно да појасна зошто има толку тешкотии. За нас во Бугарија е јасно кои сте и какви сте по потекло. Најголем проблем природно е меѓународната ситуација. Ние како држава не можеме да се соочиме и кажеме на светот еве тие се бугари и од денес сите добиваат бугарско државјанство. Прво тоа би било против сите мездународни норми и второ ние сме мал народ со мала и слаба држава, не можеме, како САД, Кина или Русија да се соочиме со економска или воена моќ. За тоа работите стануваат тешко и бавно. Ви посакувам на сите кои се чувствувате дел од бугарскиот народ да добиете државјанство и да имате корист од него како најдете за добро- работа, студиране или што и да е друго. И знаjте браќа: С'eдинението прави силата!
Здраво пријателе, добродојде на форумот. Убав текст генерално се согласувам со тебе, знаеме дека Бугарија не е велесила, ама не е и Унгарија или Романија, па и Хрватска. Нивните услови за добивање на државјанство се далеку полиберални. Даваат и по 20000 пасоши годишно на свои сонародници па никому ништо. Си работат на случајот. Што вреди ако во Бугарија знаат кој сме и што сме., не ни треба да не тапкаат по рамо, туку една политика која ќе има пружена рака кон нас. Пример ке ти кажам за Хрватска како се добива државјанство. Се докажува исто како во Бугарија дека имаш потекло, се полага испит со прашања од културата, историјата, географија и државно уредување. Пожелно е и да си католик и да си член на некоја културна или спортска организација на хрватите во странство. Плакаш 300 евра во амбасада и тоа е се. Чекаш околу година. И таа процедура не се менува и никој од странство не му паднало на памет да врши притисок. Ама каде е финтата. Нема посредници, мито, се се завршува преку амбасада. Никој не отишол во загреб да чека пред министерството. Затоа може сите молби да се испраќаат преку конзуларните преставници и светот нема да гледа хаос пред министерството и да се ствара слика дека Бугарија дели државјанство од ракав на сите.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП - што значи ова? број 162**/2013, однесени изводи од прв братучед пред 3 месеца.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.481
Поени од реакции
329
Nikoj ne cekase od noviot sistem koga e vo u potreba mn od nas se v s'stojanie za koeto njama info taka da seuste ne znajme so e no ne e loso I nesto zagrizuvacko :)

Hmm se zavisi mozebi kolku vreme cekas eve kaj mene pisuva.... Образувана преписка zaveden sum vo sistemot na 17.08.2015
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
69
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Hmm se zavisi mozebi kolku vreme cekas eve kaj mene pisuva.... Образувана преписка zaveden sum vo sistemot na 17.08.2015
Druze ima ovde zna forumov luge so roditeli bugarski grazdani I in go pisa istiot status I jas sum si validen dok od pra dedo isto taka sum so toj status od koga r vo u potreba noviot sistem taka mi pisuva I n site tie so I'm pisuva taka se od togas I toa ne e nisto strasno spored mene :)
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
31
Поени од реакции
56
Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП - што значи ова? број 162**/2013, однесени изводи од прв братучед пред 3 месеца.
do znaci deka si na dopolnitelna vo ministerstvo za pravosudie vo 2013 se pominati do 2000 nekade broj
 
На врв Bottom