Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Немам доверба таму на некој си теткици да им оставам оригинал,(иначе оригиналот беше доставен на увид ама не и оставен плус немало потреба да го оставам( ако не да земев таму да го фрлев оригиналот, така требало според вас, они ми викаат не е потребно да го оставаш ама јас неееееееее никако еве ви го оргиналот и да го џитнам оргиналот таму во некој прашњав куп), а вие останатите ако сакате давајте си ја судбината во рацете на службеничка некоја си што може и да ви го изгуби скапоцениот документ, па после не дополнителна во траење од месеци до година, туку свети дополнителна не ве спасува, и никад нема да добиете пасош, поарно бавно но сигурно неголи никогаш;)

Значи кога службеничката ви вика нема потреба да оставате оргинал, ЗНАЧИ НА НЕА НЕ И ТРЕБА ОРГИНАЛ И ГОЛЕМА Е ВЕРОЈАТНОСТА ДА ГО ИЗГУБИ, што и е гајле на неа за некаков си документ таму што воопшто не ви го ни побарала, затоа реков, кога ќе го побараат тогаш а не со наметнување па да го пометнат таму да го збутат во некој куп, они ќе си ги земат тие документи што ви ги побарале ама тука не спаѓа и оргиналот кој што ВИЕ со сила сте и го наметнале д аго земе а не и треба абрееее како не сфаќате не знам ама секој со својот памет и среќа.
Devojko, idi leci se.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
82
Ama ti preku amabasada si brkal ? Ja sum preku sofija
да преку амбасадата подавање на документи и интервју, ама во софија ги носев дополнителните документи, а исто во подадените документи пишуваше подигнување на указ од софија
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
да преку амбасадата подавање на документи и интервју, ама во софија ги носев дополнителните документи, а исто во подадените документи пишуваше подигнување на указ од софија
Zdravo kolku vreme bese na dopolnitelna proverka.
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
29
Поени од реакции
30
dali nekoj ima isklustvo dai bil nekoj u sofija da se informiral sto znaci za nas sto bevme vo zadolzitelna vo star sistem a vo nov sto Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
19
Поени од реакции
35
Devojko, idi leci se.
BARBARAI so seta pocit sprema vas , sepak jas mislam deka ne e tolku lesno i ednostavno vo edna takva instituucija kako sto e min. na pravos. BG . da gi zafrlaat dokumentite ,ete za mojot dokument insistiraa da im go ostavam originalot i sto mozev jas ???? GO OSTAVIV ....nemav izbor .....pozzz mnogu mislite a veke premnogu i drugite ke gi navedete da mislat .....
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Spored toa jas kako razbrav podobro e da se ima MP na krajot.Dajte nekoj sto ke odi u brzo vreme vo Sofija neka prasa sto znacat statusive.
ako sakas kazi so potocno znaci mislam znam deka e ministerstvo za prsvosudie nego jas koj i da pasam mi vika isto ko i predhodno pa zatoa te prasuvam
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.168
Поени од реакции
692
ako sakas kazi so potocno znaci mislam znam deka e ministerstvo za prsvosudie nego jas koj i da pasam mi vika isto ko i predhodno pa zatoa te prasuvam
Toa MP da ministerstvo pravosudie e megutoa mene mi rekoa deka toa znaci deka prepiskata e vratena i se razgleduva bez razlika dali pisi MP ili MVR kako kaj nekoj toa na stariot nacin e vo zadolzitelna a bez tie kratenki e deka ili e na dopolnitelna ili ne i e dojden redot na prepiskata.Zatoa i velam sigurno nekoj ke odi Sofija narednata nedela neka se rasprasa ili po toa posrednicite neka prasaat.Jas ovoj odgovor go dobiv od mojot posrednik.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.234
Поени од реакции
1.222
Еве јас да ви го кажам искуството од 3 луѓе кој што беа со мене на интервју пред 3 дена. Госпоѓата што им правела интервју им барала оригинален документ од предок за да докажат потекло, им се дерела на сите 20 луѓе внатре дека бара исклучиво стар документ оригинален за да докажат потекло и им викала како мислите вие дека ние овде даваме државјанство кога немате валидни докази по закон. Лом ги направила внатре, и јас ја слушнав се дереше и влезе во канцеларијата каде што бев јас и им рече на сите сега ќе го викнам вицепресидентот да му кажете вие на него кој ве пушта на овој начин на баратр гражданство.

Значи муабетот е, едно е кога зборува петар колев и другите а сосема друго е кога ќе влезеш во министерството, таму нема никакви факти што би можеле да ви бараат и да ви зборуваат, се е индивидуално, новата претседателка ете се гледа дека ги изменила работите преку ноќ, значи, што мислите вие дека ако еден ден било така треба секогаш да е, ама ете за жал не е, секојдневно се менуваат работите и нема правила.

Ете мојава иста информација со томе јас ја слушнав лично од жената што прави интервју, најдобро однесете си и не терајте инат со министерството, вие бидете си чисти.
АМАН жити се кои и какви документи барате немие јасно КОЈ Е ТОЈ ШТО ИМА СТАР ДОКУМЕНТ ОД ПРЕД 100 ГОДИНИ, па сите земате пасоши со братучеди и здруженија,,јас стварно незнам за какви документи зборувате цело време,,,што да му дадам кога ННЕЕММААМММ...каде да го најдам ПЕЧАТОТ на АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ кога стварно незнам кадее,,ПАРАФРАЗИРАМ....ова е мачење и иживување врз лугето тоа треба да престане,,треба некој да им го каже,,или нека даваат или нека не даваат воопшто...нека се одлучат веке,,еден паметен не излезе да го реши ова ТОЛКУ НЕСПОСОБНИ БИЛЕ...
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
I samite blgari vikaat deka bugarija e zemja na apsurdi.od edna strana kogo da prasas ke ti kaze deka vo makedonija ziveat blgari.Od taksisti ,pazardjii,studenti pa do site politicari i intelektualci.E sega koga tie blgari javno se deklariraa kako takvi pu pu ne vazi.mora vakov dokument od pred 100 godini pa do razni maltretiranja.Ne nateraa da se cuvstvuvame omalovazeni.Eden zakon im treba edna godina da go izglasaat.I tie sto se vrakaat kon svoite koreni dobivaat averzija od sikaniranja i ni ja ubivaat gordosta.Ako e makedonija lulka na bugarstinata kakov pravoslaven narod zivee tuka?Samo vmro javno pomaga,site drugi partii molcat ama koga im treba togas se so polna usta za makedonija.Koga pukna vo kumanovo odma tenkovi donesoa mesto da ne primat nas makedonskite blgari.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
361
Поени од реакции
169
I samite blgari vikaat deka bugarija e zemja na apsurdi.od edna strana kogo da prasas ke ti kaze deka vo makedonija ziveat blgari.Od taksisti ,pazardjii,studenti pa do site politicari i intelektualci.E sega koga tie blgari javno se deklariraa kako takvi pu pu ne vazi.mora vakov dokument od pred 100 godini pa do razni maltretiranja.Ne nateraa da se cuvstvuvame omalovazeni.Eden zakon im treba edna godina da go izglasaat.I tie sto se vrakaat kon svoite koreni dobivaat averzija od sikaniranja i ni ja ubivaat gordosta.Ako e makedonija lulka na bugarstinata kakov pravoslaven narod zivee tuka?Samo vmro javno pomaga,site drugi partii molcat ama koga im treba togas se so polna usta za makedonija.Koga pukna vo kumanovo odma tenkovi donesoa mesto da ne primat nas makedonskite blgari.
Другар, види историјата ... таква е судбата во голема мера, но другото е сознателно (свесно/намерно), то е јасно дека нема никаква конкретна политика, но не е било само сегаш. Б'лгарија е д'но, исто и Македонија оди кон д'ното, но барем пред заранта е нај-т'мно...[DOUBLEPOST=1454119066][/DOUBLEPOST]Вопреки се, накрај секогаш има справедливост !

Така че никој да не се предава и отчајва ! :)
Поздрави на сите овде !
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Како да проверам статутот на новиов систем? Каде да го најдам тој ПИН? имам само картонче.
 
На врв Bottom