Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
10 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
95

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Сaмo штo се врaтив oд Сoфијa пред Министерството зa Прaвoсудие влaдее тoтaлен хaoс, 250 души чекаат дa влезaт зa пoдaвaње документи, a внaтре сaмo еден шaлтер штo гo примa. Хaoс ! Се чека минимум пo 2-4 чaсa зa дa дoјдеш нa ред дa влезеш внaтре.

Oние зa подигање укaз и интервју немаат прoблеми, кaј нив работата си oди глaткo без прoблеми и пoгoлемo чекaње.

Знaчи Прoблемoт е вo тoa штo сaмo еден шaлтер рaбoти, a мнoгу нaрoд чекa нaдвoр нa студот. Инaку утре ке зaкaжувaaт зa интервју нa 1-ви aприл 2016 гoдинa. Утре сите штo ке пoднесaт ке им биде зaкaжaнo зa тoј датум!

Зa дa избегнете гужви и дa си зaфaтите ред, пoјдете пoрaнo oкoлу 04 чaсoт и вo 7-7:30 дa бидете пред министерството пoшo гужвите се oгрoмни !! Еднo време дури и де степaa двајца зa тoa кoј дoшoл порано и кoј требaл дa влезе. :)
јас годинава кога во март поднесов документи ми закажаа интервју за 1-ви април... што е со оваа гужва, зошто толку многу има сега? Како и да е, да се надеваме дека барем брзо ќе ги процесираат оние постапки што веќе се започнати!
 
Член од
25 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
46
Дали некој знае кога аплицираш во Бугарска амбасада во Скопје дали треба да се оди во софија или сите обврски ги врсис тука во Скопје..
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
351
Поени од реакции
320
Andrej, na vremeto, se deklariravme i potpisuvavme deka sme b'gari preku DABC, vo Sofija ili, ako nekoj saka, moze da donese i potvrda izdadena od BKKS.

Istoto e i sega! Ako imas dokument za poteklo, go nosis vo DABC i voedno, tamo se deklariras, direktno na lice mesto, ili, eve kako ste velis, lugjeto mozat da izvadat deklaracija preku BKKS ili zdruzenieto vo Bitola.

No, da e na jasno, taa famozna deklaracija koja sto se provlekuva vo komentari ovde, nema da im pomogne na onie applikanti koi sto nemaat nikakov dokument za poteklo ! Od taa pricina i BKKS postapuva isto - Sakas deklaracija, donesi dokumenti za poteklo!
Епа моментот е што сега постои шанса и за тие што немат никакви стари документи или роднини со буг државјанство. Но, морат да пронајдат изводи или умреници од баба/дедо/прабаба/прадедо што се родени како што разбрав пред 1918 год. На база на тие документи треба да извадат документ од БККС и со таа документација да аплицираат за происход. Колку е ова точно, не можам со сигурност да потврдам. Само знам дека мојот посредник ги даваше овие инструкции пред некој ден на нови апликанти. Дали ќе поминат или не/ времето ќе покаже....ама ако немате др документ,пробајте - ништо не губите/
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Baram posrednik da dostavi, prevedi, legalizira dopolnitelni dokumenti od prv bratuced so bugarski pasos od blizina na Kavadarci. Ako ima nekoj neka pisi.
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
29
Поени од реакции
30
sto se slucuva vo ministerstvo jas neznam dva pati sum prekraten i pak me vrakaat na dopolnitelnaproverka[DOUBLEPOST=1444827914][/DOUBLEPOST]ke ve molam da mi kazete koja e procedurata za arhiv za veliko trnovo sakam da izvadam od tamu nekoj dokument ako ima imam podatoci od dedomi ve molam za pomos
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
10
Поени од реакции
49
Здраво, барам помош, т.е. мислење. Дедо ми е роден 1942 год., Струмица (тогашна бугарска власт). Никако не можам да најдам извод на родени или крштеница од црквата од тоа време. Каде во Бугарија можам да извадам копија од тие документи.
ПС инаку сум на дополнителна.
Поздрав
 
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
На врв Bottom