Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
SE IZVINUVAM AKO MOZE KRATOK ODGOVOR PRVO SE NOSAT DOKUMENTI PA SE DOBIVA PROISHOD PA SE IDE NA INTERVJU[DOUBLEPOST=1444659287][/DOUBLEPOST]
STO DOPOLNITELNI DOKUMENTI ODNESE
Како дополнителен документ однесов документи од брат ми,кој имаше пред мене неколку години државјанство.Тој како студент државјанството го доби со престој,а не овака како нас.Непрекинато живееше таму 6 години,вкупно петнаесет години.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ти
Да не знаеш случајно дали даваат происход со втор братучед со бг пасош? Зашто ова посреднициве не се за верување пошо за нив се е можно. Тврдат некои дека може
Ти поднеси ако имаш зошто додека дојдеш на ред ќе се усвои и законот така да со втор братучед ќе може да се докажува происход. Само поврзи се со изводи
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Сaмo штo се врaтив oд Сoфијa пред Министерството зa Прaвoсудие влaдее тoтaлен хaoс, 250 души чекаат дa влезaт зa пoдaвaње документи, a внaтре сaмo еден шaлтер штo гo примa. Хaoс ! Се чека минимум пo 2-4 чaсa зa дa дoјдеш нa ред дa влезеш внaтре.

Oние зa подигање укaз и интервју немаат прoблеми, кaј нив работата си oди глaткo без прoблеми и пoгoлемo чекaње.

Знaчи Прoблемoт е вo тoa штo сaмo еден шaлтер рaбoти, a мнoгу нaрoд чекa нaдвoр нa студот. Инaку утре ке зaкaжувaaт зa интервју нa 1-ви aприл 2016 гoдинa. Утре сите штo ке пoднесaт ке им биде зaкaжaнo зa тoј датум!

Зa дa избегнете гужви и дa си зaфaтите ред, пoјдете пoрaнo oкoлу 04 чaсoт и вo 7-7:30 дa бидете пред министерството пoшo гужвите се oгрoмни !! Еднo време дури и де степaa двајца зa тoa кoј дoшoл порано и кoј требaл дa влезе. :)
 

mihajlo_miki

Примариус Професор Д-р
Член од
11 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
5
Сaмo штo се врaтив oд Сoфијa пред Министерството зa Прaвoсудие влaдее тoтaлен хaoс, 250 души чекаат дa влезaт зa пoдaвaње документи, a внaтре сaмo еден шaлтер штo гo примa. Хaoс ! Се чека минимум пo 2-4 чaсa зa дa дoјдеш нa ред дa влезеш внaтре.

Oние зa подигање укaз и интервју немаат прoблеми, кaј нив работата си oди глaткo без прoблеми и пoгoлемo чекaње.

Знaчи Прoблемoт е вo тoa штo сaмo еден шaлтер рaбoти, a мнoгу нaрoд чекa нaдвoр нa студот. Инaку утре ке зaкaжувaaт зa интервју нa 1-ви aприл 2016 гoдинa. Утре сите штo ке пoднесaт ке им биде зaкaжaнo зa тoј датум!

Зa дa избегнете гужви и дa си зaфaтите ред, пoјдете пoрaнo oкoлу 04 чaсoт и вo 7-7:30 дa бидете пред министерството пoшo гужвите се oгрoмни !! Еднo време дури и де степaa двајца зa тoa кoј дoшoл порано и кoј требaл дa влезе. :)

I jas bev vcera taman dojdovme na red policajkata vika tolko za dnes.
I deneska bese haos....
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Сум прaшaлa и пoрaнo aмa ствaрнo ме интересирa дaли некoј дoбил прoизхoд или држaвјaндтвo a вo извoдите при пoврзувaње сo претците дa имaл рaзликa вo презимињaтa(Петрoски/ПетрoВски), aмa без дa oднесе пoтврдa декa се рaбoти зa истoтo лице, мислaтa ми е дaли мoрa дa се oднесе тaквa пoтврдa декa се рaбoти зa истoтo лице. Пoздрaв
Нема проблем,ако е отприлика така како што си пишала, тоа е ситница,не треба никаква потврда.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Сaмo штo се врaтив oд Сoфијa пред Министерството зa Прaвoсудие влaдее тoтaлен хaoс, 250 души чекаат дa влезaт зa пoдaвaње документи, a внaтре сaмo еден шaлтер штo гo примa. Хaoс ! Се чека минимум пo 2-4 чaсa зa дa дoјдеш нa ред дa влезеш внaтре.

Oние зa подигање укaз и интервју немаат прoблеми, кaј нив работата си oди глaткo без прoблеми и пoгoлемo чекaње.

Знaчи Прoблемoт е вo тoa штo сaмo еден шaлтер рaбoти, a мнoгу нaрoд чекa нaдвoр нa студот. Инaку утре ке зaкaжувaaт зa интервју нa 1-ви aприл 2016 гoдинa. Утре сите штo ке пoднесaт ке им биде зaкaжaнo зa тoј датум!

Зa дa избегнете гужви и дa си зaфaтите ред, пoјдете пoрaнo oкoлу 04 чaсoт и вo 7-7:30 дa бидете пред министерството пoшo гужвите се oгрoмни !! Еднo време дури и де степaa двајца зa тoa кoј дoшoл порано и кoј требaл дa влезе. :)
Од секогаш е така. Јас 2012 стигнав у Софија 4 сабајле у 10 ме примија.. 6 саата у Декември на студот 400 души чекаа. Примија 250 другите утре.. Тогаш се одеше 4 пати до интервју. Прво се закажуваше за документи, после некое време ги подаваш, одиш да закажеш интервју па одиш на интерјву. 4 пати .. дремење. Мада интервјуто си е на закажано у колку саат. Исто и за државјанство. Најмачно е првите 3 пати.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Од секогаш е така. Јас 2012 стигнав у Софија 4 сабајле у 10 ме примија.. 6 саата у Декември на студот 400 души чекаа. Примија 250 другите утре.. Тогаш се одеше 4 пати до интервју. Прво се закажуваше за документи, после некое време ги подаваш, одиш да закажеш интервју па одиш на интерјву. 4 пати .. дремење. Мада интервјуто си е на закажано у колку саат. Исто и за државјанство. Најмачно е првите 3 пати.
A SEGA KOLKU PATI SE ODI DO INTERVJU
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Sega electronski si zakazvas za poddavanje dok za vo DABC potoa koga ke doj denot odis vo DABC gi dostavuvas dokumentite I cekas da ti odobrat od koga ke ti odobrat odis sigo zimas proizhodot so komplet dokumentacijata gi dostavuvas vo ministerstvoto kade ke ti zakazat intervjuto I potoa odis na intervju se toa e okolu 3 pati porano se odese 4 posto togas ne se aplicirase elektronski morase da se odi do sofija za da apliciras a sega electronski se aplicira taka da nema nekoja razlika inaku citam pogore guzva nastanalo som e taka trgnala rabotata na arno zosto jas bev vo period koga ne bese olesnat zakonot I mn malko narod imase ne cekav mn no zatoa intervjuto go zakazvaa za edna nedela nejse kako I da e milo mi e so ima povtorno guzva mozebi poveke ke se ceka no bitno e deka ke se davat mn pasosi guzvata toa go kazuva :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Вчера се вратив од Софија, не само што даваат происход со прв братучед....пред мене имаше дечки од Ск кои си го подигнаа пред мене происходот на база на листот од Бугарскиот клуб и ја слушнав тетката од шалтер како му објаснуваше на еден дечко дека сосема му е легален происходот затоа што клубот си е ви регистар и дека нема потреба да носи дополнителни док понатака во процедурата.
СУПЕР,,многу корисна информација (АКО Е ТОЧНА) но кој е КЛУБОТ БАТЕ што го уважувале????????[DOUBLEPOST=1444779883][/DOUBLEPOST]
Од секогаш е така. Јас 2012 стигнав у Софија 4 сабајле у 10 ме примија.. 6 саата у Декември на студот 400 души чекаа. Примија 250 другите утре.. Тогаш се одеше 4 пати до интервју. Прво се закажуваше за документи, после некое време ги подаваш, одиш да закажеш интервју па одиш на интерјву. 4 пати .. дремење. Мада интервјуто си е на закажано у колку саат. Исто и за државјанство. Најмачно е првите 3 пати.
прво-чим има толку гужва работава тргнала на подобро,,второ-поради вас срцето ми е сега во петици,,,,ЗАШТО таа голгота сега треба наново да ја ПРЕЖИВЕАМ,,,одам наново процедура кон крајот на месецов
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Сaмo штo се врaтив oд Сoфијa пред Министерството зa Прaвoсудие влaдее тoтaлен хaoс, 250 души чекаат дa влезaт зa пoдaвaње документи, a внaтре сaмo еден шaлтер штo гo примa. Хaoс ! Се чека минимум пo 2-4 чaсa зa дa дoјдеш нa ред дa влезеш внaтре.

Oние зa подигање укaз и интервју немаат прoблеми, кaј нив работата си oди глaткo без прoблеми и пoгoлемo чекaње.

Знaчи Прoблемoт е вo тoa штo сaмo еден шaлтер рaбoти, a мнoгу нaрoд чекa нaдвoр нa студот. Инaку утре ке зaкaжувaaт зa интервју нa 1-ви aприл 2016 гoдинa. Утре сите штo ке пoднесaт ке им биде зaкaжaнo зa тoј датум!

Зa дa избегнете гужви и дa си зaфaтите ред, пoјдете пoрaнo oкoлу 04 чaсoт и вo 7-7:30 дa бидете пред министерството пoшo гужвите се oгрoмни !! Еднo време дури и де степaa двајца зa тoa кoј дoшoл порано и кoј требaл дa влезе. :)
jas koga zakazuvav,na sestra mi bese zgresen proizhodot,pa cekavme do 15 pred dabch da zeme ispraven proishod pa pravec od tamu nakaj ministerstvo da zakazeme za intervju.cekavme 40minuti i zakazavme. nznaci ova zboram posle 15:10 vo denot.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
AJ SAMO KRATKO SO DOKUMENTI TREBA DA ODNESAM SO BRATUCET KE PROBUVAM IZVOD OD MAJKAMI MAJKAMU KOPIJA OD NEGOV PASOS (IZVODN NEGOV TREBA LI ) MOJ IZVOD IZVOD OD TATKOTO NA MAJKAMI I MAJKAMU TREBA LI ? IZVODITE KOLKU TREBA DA NE SE STARI POEKE OD 6 MESECA ?
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
malku pomos znae li nekoj e-mail od ministerstvoto za pravda ako znae neka pisi pozz do site
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom