Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
i kako da baram ne mozam da se snajdam.Daj pomogni malku
Мислам дека треба да бараш во некое од полињата десно каде што пишува „Т'рсене в ДИГИТАЛЕН АРХИВ“, исто мислам дека треба да селектираш ДВИА. Подобро да се распрашаш кај некој што веќе тука пребарувал. Јас не сум барал, но ми кажале дека тука треба да има податоци за сите кои што служеле во бугарската армија. Можеш исто да прочачкаш низ стариот форум мислам дека таму сум читал нешто за ова.
Да можев ќе ти помогнев повеќе.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Мислам дека треба да бараш во некое од полињата десно каде што пишува „Т'рсене в ДИГИТАЛЕН АРХИВ“, исто мислам дека треба да селектираш ДВИА. Подобро да се распрашаш кај некој што веќе тука пребарувал. Јас не сум барал, но ми кажале дека тука треба да има податоци за сите кои што служеле во бугарската армија. Можеш исто да прочачкаш низ стариот форум мислам дека таму сум читал нешто за ова.
Да можев ќе ти помогнев повеќе.
Податоци има, ама не во саjтот, туку во архивот - на место.
 
Член од
13 август 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Rabotna potvrda od dedo mi deka rabotel 2 godini na nekoja pruga vo bugarija mislite deka bi pominala? Nemam dosega podneseno dokumenti, bi me sovetuvale da cekam ili da podnesam so ova?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
што бидна со потврдите дали ви ги уважија
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Сo Заповед №30 от 04.07.2014г. Здружение "Бугарски културен Клуб - Скопје", со седиште и адреса на управление: Република Македонија, гр. Струмица, ул. "Методи Митевски" №8, представувано од Лазар Младенов, е впишано в Регистерот на организациите на бугари, живеешти вон Република Бугарија.

Регистриран е клубот во Струмица, за тој во Скопје кој знае, можеби е истиот.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
jas se zacleniv zedov takva potvrda od klubot i vcera so posrednikot gi dostavivne dokumentite sofija, povratna informacija mi e deka za mesec dena ke ima rezultat ke se promeni toa (dopolnitelna proverka) a za 3 meseci ke go zemam drzavjanstvoto..
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
jas se zacleniv zedov takva potvrda od klubot i vcera so posrednikot gi dostavivne dokumentite sofija, povratna informacija mi e deka za mesec dena ke ima rezultat ke se promeni toa (dopolnitelna proverka) a za 3 meseci ke go zemam drzavjanstvoto..
Te molam iskreno da mi kazes treba li da imam rodnina za da mi se izdade takov dokument jas slusnav deka prvo ke se izdavalo na onie sto imaat nekoj vo familijata so bugarski dokument cicko,bratucet,vujko i.t.n a poslem za onie sto nemaat rodnini ili sto ne mozat da se snajdat so takov dokument.Dali si ti eden od tie sto nemaat rodnina zasto jas nemam.Bilo kakov odgovor e dobredojden falati pozdrav.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Дали ако едниот родител ти е бугарски граѓанин те враќаат на дополнителна проверка и бараат други документи да доставиш или пак копијата од бг пасошот на родоителот е доволно?


Јас чекам бројче да ми излези во Септември.. Во битола во конзулатот поднесов..Поминав и интервију и све... Колку време би чекал после тоа?

Зборував со еден посредник ми рече дека наводно сум имал висок коефициент на приоритетнотс поради високото образование и државјанството на родителот...

Исто така ми рече дека би чекал месец-два после септември.. Ама не ми се верува некако многу брзо ми се гледа за месец два да биди после септемвир.. Инаку подеснов крајот на април 2014.

Може некој подетално да го објасни ова со коефициентиве?


Дајте да собериме по 50 денари на форумов и да го најдиме најинформаиратниот посредник да го платиме за да ни одговра на прашања...
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Дали ако едниот родител ти е бугарски граѓанин те враќаат на дополнителна проверка и бараат други документи да доставиш или пак копијата од бг пасошот на родоителот е доволно?


Јас чекам бројче да ми излези во Септември.. Во битола во конзулатот поднесов..Поминав и интервију и све... Колку време би чекал после тоа?

Зборував со еден посредник ми рече дека наводно сум имал висок коефициент на приоритетнотс поради високото образование и државјанството на родителот...

Исто така ми рече дека би чекал месец-два после септември.. Ама не ми се верува некако многу брзо ми се гледа за месец два да биди после септемвир.. Инаку подеснов крајот на април 2014.

Може некој подетално да го објасни ова со коефициентиве?


Дајте да собериме по 50 денари на форумов и да го најдиме најинформаиратниот посредник да го платиме за да ни одговра на прашања...
Сакаш да кажеш дека тие со високо образование имаат предност? Кога поднесував документи никој не ми побара доказ за високо образование, само изјава (занимање, образование).
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
jas se zacleniv zedov takva potvrda od klubot i vcera so posrednikot gi dostavivne dokumentite sofija, povratna informacija mi e deka za mesec dena ke ima rezultat ke se promeni toa (dopolnitelna proverka) a za 3 meseci ke go zemam drzavjanstvoto..
Добρо ќе биде аκо е тоа таκа, и ќе ни биде од голема κоρист доκолκу ни соопштиш штом ќе се пρомени дополнителната пρовеρκа
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Мене ми кажаа слично, два месеци одкако ќе се поднесе декларацијата, иако некој веќе добил и за дваесетина дена.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Мене ми кажаа слично, два месеци одкако ќе се поднесе декларацијата, иако некој веќе добил и за дваесетина дена.
κолκу што знам јас пρед дваесетина дена сеуште не беа спρемни и не издаваа потвρди.
Малκу е веρојатно деκа неκој успеал да извади потвρда и веќе да му е сменет статусот
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom