Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
6 мај 2010
Мислења
208
Поени од реакции
41
Од положително до указ исто ли е времето за тие што се преку родител или пак повеќе чекаат како претходните статуси?
 
Член од
15 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
24
Од положително до указ исто ли е времето за тие што се преку родител или пак повеќе чекаат како претходните статуси?
gore dolu isto okolu godina dena.
Автоматски споено мислење:

Za info, situacijata vo Bugarija e losha momentalno , otkako pocnaa protestite vo cetvrtok 09.07, so red sekoj den ima protesti pred ministerskiot sovet i se bara ostavka na Borisov i negovata vlast, vklucitelno i na glavniot obvinitel Geshev. Potocno kazhano se vodi vojna megju Borisov i pretsedatelot na Bugarija - Radev. Vo pretsedatelskata palata vo chetvrtokot se izvrshija proverki od strana na obvinitelstvoto zaradi informacii deka ima mito i korupcija kaj sluzhbenici na pretsedatelot( toa mislam deka nikogash ne se sluchilo vo poslednite 30 god na Bugarija), vtoriot skandal e otkako eks ministerot na pravda Hristo Ivanov odi na plazha Rosenec- grad Burgas, vo neposredna blizina na saraite na Ahmet Dogan ( ekspretsedatel na partijata DPS , kojashto e vo koalicija so vlasta), od strana na nacionalnata sluzhba za obezbeduvanje ne e pushten da odi na plazhata , zatoa shto bilo "privatna sopstvenost", a vsushnost e drzhavna sopstvenost. Vo sabotata paralelno so protestite vo Sofija, Hristo organizira protest i na plazhata Rosenec kadeshto uspevaat da dostignat do plazhata site koi shto protestiraa. Ovie se dvata skandali zaradi protestite i tenzijata vo Bg od chetvrtokot, pa se do navamu, kako podrshka za pretsedatelot i ostavka na vlasta i glavniot obvinitel. Izhodot na seto ova teshko da se predvidi, ama sekako sekoja politicka situacija tamu gi zasega i site koishto chekaat da dobijat bg drzhavjnastvo!
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.122
Поени од реакции
1.534
gore dolu isto okolu godina dena.
Автоматски споено мислење:

Za info, situacijata vo Bugarija e losha momentalno , otkako pocnaa protestite vo cetvrtok 09.07, so red sekoj den ima protesti pred ministerskiot sovet i se bara ostavka na Borisov i negovata vlast, vklucitelno i na glavniot obvinitel Geshev. Potocno kazhano se vodi vojna megju Borisov i pretsedatelot na Bugarija - Radev. Vo pretsedatelskata palata vo chetvrtokot se izvrshija proverki od strana na obvinitelstvoto zaradi informacii deka ima mito i korupcija kaj sluzhbenici na pretsedatelot( toa mislam deka nikogash ne se sluchilo vo poslednite 30 god na Bugarija), vtoriot skandal e otkako eks ministerot na pravda Hristo Ivanov odi na plazha Rosenec- grad Burgas, vo neposredna blizina na saraite na Ahmet Dogan ( ekspretsedatel na partijata DPS , kojashto e vo koalicija so vlasta), od strana na nacionalnata sluzhba za obezbeduvanje ne e pushten da odi na plazhata , zatoa shto bilo "privatna sopstvenost", a vsushnost e drzhavna sopstvenost. Vo sabotata paralelno so protestite vo Sofija, Hristo organizira protest i na plazhata Rosenec kadeshto uspevaat da dostignat do plazhata site koi shto protestiraa. Ovie se dvata skandali zaradi protestite i tenzijata vo Bg od chetvrtokot, pa se do navamu, kako podrshka za pretsedatelot i ostavka na vlasta i glavniot obvinitel. Izhodot na seto ova teshko da se predvidi, ama sekako sekoja politicka situacija tamu gi zasega i site koishto chekaat da dobijat bg drzhavjnastvo!
Сето погоре е точно, со таа разлика што службениците се приведени ради "оддавање државна тајна", a таа тајна всушност се фактите за плажата и дека тие (Доган и Пеевски, не го спомна него - нешто ко Мијалков кај нас на времето) всушност користат државни ресурси за приватни цели. Итн...итн.

Само да дополнам, нема да навлегуваме во политичките превирања власт-опозиција, НО, фактите се следни:
- додека моменталната опозиција беше на власт (2013 - 2014, Орешарски), се деси целиот застој со БГ државјанствата. Некои од тука сеуште се влечат од тие години
- додека сегашната позиција имаше свој Претседател и Вице (Росен Плевнелиев), за потпис се чекаше месец дена, пошо беше формалност
- моменталниот Претседател и Вице се од сегашната опозиција на власта и самите знаете колку Јотова избуричка во целиот процес и како го здрма (сосе сопствена комисија)
- плус на сето ова се скандалите околу ДАБЧ кои што нон-стоп го држи бугарското ВМРО и секако, корупцијата во тој дел

И така.
Автоматски споено мислење:

Ventil jas samo so potvrda dobiv ukaz kako i 90 posto od tuka za 2000mkd ce bidis na dopolniltena godina i pol za toa so imas vakvo razmisluvanje, slusajte gi pale orel barselona I ne galamite dali makedonija izleva na egejsko ili crno more

Edit: I site so citat neka se registrirat na forumov I da spodelat informacija ili iskustvo so cel da se pomogne nekoj a ne samo citat I vaka :drk:
А во однос на болдираното, само ќе го препостирам овој мој пост:

Одлуките од Совет ги даваат/објавуваат со недели/месец закаснување online.

Многу си каснел со носење на документите во Правда. Ќе мора од почеток цела процедура. Додуша, имаш некое "олеснување" - можеш да земеш од ДАБЧ дупликат на произходот и директ да идеш Правда. Овој пат - со сите можни документи и потврди!


---


Веќе година и повеќе цело време на форумот тоа се зборува: носете ги сите документи во Правда, на интервјуто! Или ако веќе сте го поминале истото, ВЕДНАШ однесете ги бараните документи, не чекајте промена на статус.

Претходно имаше можност, но последниве неколку месеци при интервју ви ги бараат сите документи, не даваат баш гратис простор натаму. И тие знаат дека тоа им одолговлече многу. Претходно, Советот генерално даваше зелено светло, сега истиот е последна пречка поради немање документи и веќе нема ставање на дополнителна. Сега, Јотова генерално дава зелено светло, затоа што Советот завршил огромен дел од работата, нешто што не беше случај претходно.

И дечки, не "ако треба", има сите документи пак и пак да ги носам, ако тоа ми дава мир дека сум на прав пат. На крај краева - само на две места треба да ги дадете сите комплет документи - ДАБЧ и Правда. И најјак документ е БККС потврдата, доколку други немате. А и да имате, потврдата од БККС само ќе ви ја зајакне апликацијата - на крај краева, истата потврда е дел од позитивните законски процеси во Бугарија и е (доволен) доказ за вашето бугарско потекло.

И ако ви е многу на два пати по отприлика 100 евра да дадете за документација (потврда сосе изводи и легализации), не знам што да коментирам. Ваљда ќе ви текне дека се впуштате во озбилна операција наречена "станување државјанин" на друга држава.

Поздрав!
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
64
Поени од реакции
15
Има ли промени од задолжителна во финална?

До каде е Февруари?
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
73
Hahahah srce si bil I srce ke ostanes :) otepa li se bato koga go zema ukazot :) otepa li se kvalitetno :) pozdrav
29 Oktomvri ce odam vo sofija da go zemam so ziva svirka da grmi ima Sofijankitee za teb se bijat.. Inaku ne go pamtam 10 juni ova godina proveriv kaj 9 10h sum dobil I posle seto e ________________ utreto storinjata na insta gi gledav za da se setam
:toe:
 
Член од
29 април 2020
Мислења
68
Поени од реакции
84
Sea znaci najmnogu go jademe nie so sme na polozitelno i so cekame potpis po sevo ova so go citam ? Bez razlika dali e nekoj blisku ili daleku za potpis ? Pa nz so da kazam ali u eu ideme so bela kosa i brada.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.837
Поени од реакции
1.960
Sea znaci najmnogu go jademe nie so sme na polozitelno i so cekame potpis po sevo ova so go citam ? Bez razlika dali e nekoj blisku ili daleku za potpis ? Pa nz so da kazam ali u eu ideme so bela kosa i brada.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hahaha,vo pravo si,duri da se sredime vo EU ke bideme vakvi :anco::anco::anco:
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
325
Поени од реакции
270
Денес завршува вонредната состојба во Бугарија.Е сега дали конечно че се отвори границата или барем за таквите како нас со бугарско државјанство пасоши???Може и во инбокс да ми пишете ако имате подетална информација.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.837
Поени од реакции
1.960
Денес завршува вонредната состојба во Бугарија.Е сега дали конечно че се отвори границата или барем за таквите како нас со бугарско државјанство пасоши???Може и во инбокс да ми пишете ако имате подетална информација.
Ne e povrzana vonrednata sostojba so zatvorenite granici,i bez vonredna sostojba moze da ima zatvoreni granici i karantini za zal..
 
На врв Bottom