Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Хахаха, видов иначе у меѓувреме фала ти.
Него друга работа.

Сега мајка ми пасошот го вади преку вујко ми. Таму пишува тоа Бугарите донеле некој нов закон, морало да се достави документ дека имало некој роднина што бил бугарин, или бугарски војник. Од страната на мајка ми таков роднина нема.
Од страната на татко ми пак, на дедо ми татко бил бугарски војник, и дедо ми има први братучеди во петрич.
Татко ми кога го прашале на интервју он ги спомнал тие роднини, и дека имал дедо бугарски војник, но татко ми нема дадено никаков документ како доказ, само има спомнато на интервју.
Дали и тоа ќе се важи, или ќе треба да се однесе и документ како доказ???
Ako ima predok sto bil bugarski vojnik treba da izvadi potvrda od voeniot arhiv vo Veliko Trnovo ili da pokazite stara negova bugarska voena kniska. Drugo nema nikakov nov zakon najpametno vagajte potvrda od bugarsko zdruzenie i ke si dobiete drzavjanstvo.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Konechno i jas da se pofalam mi se smena statusot. Od deneska(03.07.2020) sum na 'polozhitelno' i kje chekam potpis od viceprezidentot.
Да дочекаш побрзо
Jas pd 31.03.2020 na finalna i uste nema izmeni se nadevam nema da zakrci rabotata i da cekam poveke... a inace preku roditel sum
Некои чекаат 3 некои 6, ќе ти се смени и ја сум преку родител мене ми се смени за 3 месеци.
 
Член од
4 јули 2020
Мислења
6
Поени од реакции
42
Pozdrav svima. Ja sam iz Srbije i već neko vreme pratim ovaj forum. Mogu i ja da podelim svoje čekanje sa vama :) Predala sam dokumentaciju 1.12.2016, idem preko roditelja. Intervju su mi zakazali za 16.04.2018. Finalna 17.10.2019, polozitelno 16.01.2020. Možete i mene da ubacite na spisak :)
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Pozdrav svima. Ja sam iz Srbije i već neko vreme pratim ovaj forum. Mogu i ja da podelim svoje čekanje sa vama :) Predala sam dokumentaciju 1.12.2016, idem preko roditelja. Intervju su mi zakazali za 16.04.2018. Finalna 17.10.2019, polozitelno 16.01.2020. Možete i mene da ubacite na spisak :)
Ti si blizu kao ja, ja sam dao dokumente 19.01.2017, intervju 17.05.2018, finalna 14.11.2019, polozitelno 13.02.2020 isto preko roditelja,
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Kolku vreme bese na finalna do polozitelno ? Spodeluvajte informacii datum na finalna
Izgleda poveketo ovde na forumov si se priklucuvaat samo koga imaat maka i im treba nekoja informacija, a da odgovorat nesto ili da spodelat informacija nikade gi nema, epa i nie ovde desetina budali sto im odgovarame treba da si cutime za da vidat kako e,od sega selektirajte na kogo mu odgovarate,koj saka informacii treba da spodeli informacii.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Точно 1 месец од кога Бг стави карантин од 14 дена за секој што влегува кај нив од Мк без разлика на пасош.Одредбата трае до 14ти Јули
Тешко ќе иди тргање,али да се надеваме..
Иначе на тие што им беа одложени интервјуата за кога им се закажани?Нели имаше некојдека се забранети до 15 Јили
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom