Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Незнам дали добро се разбравме,вујко ми веќе има одамна бугарски,однесовме и доказ дека сега му продолжиле за уште плус 10 години. Мајка ми према него а јас према неа.
Abe majka ti ne e bg drzavjanin,nemozis da barash vrz osnov na majka,brzo vadi potvrda od zdruzenie ili ke te odbiet,i vrz osnov na vujko veke ne davaat,izgleda nesto ti ne razbiras,za majka ti se e vo red taa bara vrz osnov na brat drzavjanin no ti si ja utnal.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Незнам дали добро се разбравме,вујко ми веќе има одамна бугарски,однесовме и доказ дека сега му продолжиле за уште плус 10 години. Мајка ми према него а јас према неа.
Да да ,те разбрав убаво.И членот кој што го тагнав оди преку сестра на мајка му,која има бг државјанство,а и мајка му е во процедура преку сестра си.Ако го пратеше форумот оваа година,имаше многу откази за оние преку вујко без потврда, знам дека кај тебе е поразлично ,но како што кажав тоа е до вољата на службеникот,дали ќе ти одобри или не.Ти си во ситуација ако добро разбрав, каде сеуште имаш време за носење на дополнителни документи,и не гледам причина зошто да не однесеш,можеш само да добиеш,а ако не однесеш ризикуваш да си ги фрлиш годините на чекање во вода.Можеби ќе имаш среќа ,но поголема е веројатноста да те одбијат.
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Член од
7 јуни 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo da prasam bev na intervju 04.06.2019 i cela godina sum na ovoj status Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване da mi objasnite uste kolku i koi se slednite promeni sto treba da gi cekam vi blagodaram
 
Член од
4 јуни 2020
Мислења
19
Поени од реакции
29
Zdravo da prasam bev na intervju 04.06.2019 i cela godina sum na ovoj status Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване da mi objasnite uste kolku i koi se slednite promeni sto treba da gi cekam vi blagodaram
toj status stoe od 12 do 14 meseci ... a za sledni promeni ne se brzaj ima vreme ke pocekas ali so verba vo sebe ke bide se
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zdravo da prasam bev na intervju 04.06.2019 i cela godina sum na ovoj status Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване da mi objasnite uste kolku i koi se slednite promeni sto treba da gi cekam vi blagodaram
16 meseci cekav jas taka da imas vreme
 
Член од
1 јуни 2020
Мислења
4
Поени од реакции
30
Zdravo decki jas konecno zavrsiv rabota si go zedov ukazot i si go napraviv pasosot.Na 4-ti vlegov i posle mene donesoa merka za zadolzitelen karantin za makedonci.Na 5-ti se vrativ pravev Covid test i sega sum vo samoizolacija.So sreka na site da si dojdete do ukaz i do pasos.
 

Attachments

Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Imase nekoj prasuvase dali od Holandija ili od druga zemja ke moze da vlezi Bugarija da si go podigne ukazot ,ovde go ima odgovorot nemoze: https://think.mk/2020/06/status-predizvika-lavina-na-fјesbuk-mavnete-mi-se-site-i-venko-i-miczko-i-zaev-propadnati-ste-site-zaedno/
Znaci bez razlika od kade doagas ama so samoto toa deka si mk drzavjanin te nosat odma na granicen izlez. Gospodi boze sto li uste ke ne snajde od taa nasa politika... Zalno
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
29
Поени од реакции
119
Zdravo decki,sakam da prasam za zenskami ona ide preku roditel ima intervju napraveno 15.06.2018,negde pocetok na dekemvri 2019god imase promena vo finalna i seuste e dali ima nekoj od toj period sto vekje staven na polozitelno ?
 
Член од
1 февруари 2020
Мислења
42
Поени од реакции
57
Zdravo decki jas konecno zavrsiv rabota si go zedov ukazot i si go napraviv pasosot.Na 4-ti vlegov i posle mene donesoa merka za zadolzitelen karantin za makedonci.Na 5-ti se vrativ pravev Covid test i sega sum vo samoizolacija.So sreka na site da si dojdete do ukaz i do pasos.
Sara te molam za eden odgovor : " Koga predade dokumentacija za pasoš i lična karta vo plicija pored ostanatite dokumenti ti trebaše sigurno i kopija od pasošot. Me interesirara dali obavezno treba i kopija ua vlez od pasošot, ili samo kopija od pasošot? Znači prašanjeto e dali e obavezna kopija od stranicata na pasošot kade se vidi vlez vo Bugarija?
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Sara te molam za eden odgovor : " Koga predade dokumentacija za pasoš i lična karta vo plicija pored ostanatite dokumenti ti trebaše sigurno i kopija od pasošot. Me interesirara dali obavezno treba i kopija ua vlez od pasošot, ili samo kopija od pasošot? Znači prašanjeto e dali e obavezna kopija od stranicata na pasošot kade se vidi vlez vo Bugarija?
Автоматски споено мислење:
A moze i nekoj drug da mi odgovori na toa prašanje, ama od lično iskustvo, znači koj ja pominal taa procedura.
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
@palekrstic
Ќе те замолам да ми одговориш на следново:
Посредникот ми се јави, бара доколку сме сакале да приложиме наново умреници од родител и дедо и потврда од бугарски клуб, затоа што можело да не прекратат. За тоа бара 100€
Е сега, истите документи се веќе еднаш приложени, аплицирав за државјанство по основ на предок (дедо) роден помеѓу 1900 и 1918 година во населено место кое во официјалната статистика на Васил К'нчов објавена во 1900 година е попишано како место со мнозинско бугарско население.
Дали е ова манипулација од страна на посредникот или стварно треба реобнова на истите веќе однесени документи?
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
15
Поени од реакции
11
Ne ti treba polnomosno,sam mozes da napises e mail do ministerstvoto i ke ti go pratat vo ambasada ama pak ke cekas nekoj mesec za EGN i pak ke treba odejne Sofija.
Na mene mi e bitno da go podignam drzavjanstvoto za da ne cekam nov termin do oktomvri, ne znam dali bi stignalo do oktomvri
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom