Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 ноември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
30
Здраво форумџии имам едно прашање кој може да ме упати како да го решам проблемот се работи за следното... : имам извадено изводи мој, извод од татко, умреница од дедо по татко и умреница од прабаба по дедоми родена 1912 година..... во изводите и во умрениците во презимето има една буква различна еднаш е пишана СТЕФАНОСКА а на друг документ СТЕВАНОСКА и кога бев во конзулатот во битола му кажав за ситуацијата и тие ми рекоја дека според тоа ќе бидам одбијан во ДАБЧ доколку не однесам документ од матично каде што ќе пишува дека станува збор за истото лице, во матичното кога појдов и кога му ја објаснив ситуацијата никој од надлежните не излезе во пресрет да заврши работа, бидејќи неможеле тоа да го направат па барам совет од вас доколку некој се нашол во слична ситуација како мојата ...
Zamoli go sluzbenikot vo maticno da ti smeni vo umrenicata (nacekaj moment na samo ili koga izleguva na pauza), ako e od majka roden ke ti smeni. Isti slucaj bev jas. So sreka
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Dali ova moze da se napravi i dokolku edniot roditel ima drzavjanstvo, ili samo dokolku dvata imaat?
Автоматски споено мислење:


Dali ova moze da se izvede i so eden roditel ili mora dvajcata da imaat drzavjanstvo?
Samo ako roditelot dobil drzavjanstvo pred da se rodi deteto
 
Член од
4 јуни 2020
Мислења
19
Поени од реакции
29
podneseno 2017 pri kraj godina ... so prv bratuced se okej vo dekemvri nosev izovdi umrenici od para dedo .dedo .. i se smeni na 4.5 2020 ..ovoa ..Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија .. ima li sansi neso da bide ili shipki
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
podneseno 2017 pri kraj godina ... so prv bratuced se okej vo dekemvri nosev izovdi umrenici od para dedo .dedo .. i se smeni na 4.5 2020 ..ovoa ..Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија .. ima li sansi neso da bide ili shipki
90% go zimas 10% se sumlivi zosto ova e zapaden balkan i nisto nemoze da te zacudi
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
14
Eve da spodelam info za vlez vo bg i vrakanje vo mk
Na izlez se potpisuva izjava deka odis na sopstven rizik.
Na bugarska strana nema ogranicuvanja.
Pri vlez vo mk ako prilozis pcr test ne postar od 72 casa koj kosta 4000den odis pravo vo domasna izolacija a bez nego vo drzaven karantin.
Извини, може ли да ми каежеш каде го правеше тестот? Во Софија или во Македонија?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Konecno se smeni statusot od zadolzitelna vo finalna postapka, 20287/2018, intervju 4 Oktomvri 2018god.
Тоа е многу долго време ... Според искуство на другите требало да ти се смени пред +3 месеци. Преку кого / што документи аплицираше ?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Фала,
Значи нема потреба молби, декларации, туку дирекно во општина во бг, незнам колку луѓе прашав сите различно ми кажаа , едни треба интервју, едни треба постапка за возстанување итн. малиов е роден а ние потоа сме бг државјани ,Ако е вака е супер
SLUSAJ VAMU OVA E KONECNOTO STO GO ZNAM.AKO DETETO E RODENO ZA VREME NA VASETO BG DRZAVJANSTVO ODIS SAMO VO OPSTINA I TOA E TOA KAKO KAJ NAS KOGA CE SE RODI DETE.ARNO AMA VASETO DETE KOGA SE RODILO VIE VO TOJ MOMENT NE STE BILE BG GRAGJANI I ZATOA TREBA PROCEDURA SO INTERVJU KAKO KAJ SITE SAMO NE TI TREBA PROISHOD.TOA E TOA
 
Член од
19 октомври 2017
Мислења
24
Поени од реакции
38
Тоа е многу долго време ... Според искуство на другите требало да ти се смени пред +3 месеци. Преку кого / што документи аплицираше ?
Dokumenti od majka, dedo i pradedo, so isto prezime nanazad, dokumentite gi podnesovme vo Bitola kaj Marinela, intervjuto bese vo Sofija
 
Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
zdravo imam podneseno za bg pasos molbata mi e 1899/2017 do 07/02/2020 trebase da se dostavat dokumenti zatoa sto bev staven samo na dopolnitelna od togas nema nisto dokumentite gi dostaviv vo dekemvri
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Има Указ бр.61/2020 за преписки 2018,но сега за сега се странци .
Но сепак е добар знак дека се потпишуваат укази.Чекаме нови укази.....
Автоматски споено мислење:

Исто така и промени од задолжителна во финална преписки околу 1624/2019
 
Член од
3 март 2017
Мислења
14
Поени од реакции
66
Tnx za info mislam deka procitav nazad po postovite deka ne go priznavale dokumentot sto e od notar , deka trebalo da bide od drzavna institucija ama neznam kolku e toa tocno uste nekoj drug mozebi mozi da potvrdi za toa
Здраво,кај мене презимињата се скроз разлини со на дедо ми, исто така имаше разлика кај дедоми во годината на раѓање во неговата умреница во споредба на изводот кај таткоми за негов родител година на раѓање,сето тоа на нотар заверено со двајца сведоци (истите сведоци беа и кога ги вадев на ново документите за во правосудје),па еве еден месец сум на . Молбата ви и е разгледана од Сьета по гражданство с положително становише.
Престои издаването на указ ва
В.П. Бьлгарија
Така да ке помине и кај тебе
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom