Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
22 март 2019
Мислења
65
Поени од реакции
15
Нема, преку родител оди побавно
Автоматски споено мислење:

Jas sum intervju sofija 03.04.2019 uste zadolzitelna preku tatko kako odi taa procedira nekoi velat povekje se cekalo na zadolzitelna ako si preku tato.?zasto e taka ako moze nekoj da objasni
Ќерка ми е 17.01 .19. Преку родител сеуште е на задплжителна
Автоматски споено мислење:

Ti zbori posle intervju se ceka 2_5godini moze i do 3 godini
Интервју во Софија декември 2017та ..сеуште нема година како чека за потпис . Здравје до крајот на годината би требало . Значи околу 3 г.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2018
Мислења
130
Поени од реакции
61
Drustvo zosto se ceka poveke vo zadolzitelna preku roditel fala vi pozdrav
Preku roditel sekoj status troduplo se ceka eve jas sum preku roditel mi padna kosata...hahahahah koga gi podnesev dokumentite intervjuto mi bese posle godina ipol hahahahahaha zadolzitelna 17 meseci finalna eve na 30 ti mart 5 meseci ke napravam.
A zosto im e takva politikata neznam...... broj na шасија li proveruvaat na roditelite sto li pravat neznam .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
161
Поени од реакции
136
Preku roditel sekoj status troduplo se ceka eve jas sum preku roditel mi padna kosata...hahahahah koga gi podnesev dokumentite intervjuto mi bese posle godina ipol hahahahahaha zadolzitelna 17 meseci finalna eve na 30 ti mart 5 meseci ke napravam.
A zosto im e takva politikata neznam...... broj na шасија li proveruvaat na roditelite sto li pravat neznam .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Epa na vreme koa ne ste si izvadile, ke si cekate. So roditel ni proishod ne se ceka, e sea site zaedno ke si cekame 5 godini :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.689
Поени од реакции
3.565
Да може у право си, не сум толку запознаен како иде со потпис, ама како и да е, моето мислење беше насочено за тоа дека човекот се нервира дали не однел посредникот или однел, дополнителни документи, а јас тие не ги доставив.

А за потпис, здравје..
Кај тебе е друга ситуацијата, кај тебе документите беа во ред,и се си беше доставено како треба од почеток.
Но има случаи кои на интервју не ги доставиле сите документи, водејќисе по старата процедура каде што сите документи комплет се доставуваа во ДАБЧ,а во Правосудие се доставуваа само происход,извод од апликант и потврди за неосудуван и лекарско.Но за жал најголемите кривци се т.н. посредници кои поим немаат од процедурата и сите новини поврзани со неа.Така да новата процедура каде Правосудие не ги зима по службена должност документите од ДАБЧ ,важи уште од месеците при крај на 2017,каде уште при интервју треба да се дадат истите документи врз основа на кои е добиен происход,но за жал посредниците чекаа да ги стават кандидатите на дополнителна проверка ,а не да им кажат порано,и да изгубат кандидатите уште 1 година чекање.Овој статус Дополнителна проверка за среќа или несреќа на оние кои не се информирани,а немаат начин да бидат освен самоиницијативно да погледнат на овој форум,повеќе го нема!!!!!
И затоа од финална одма или отказ или ја уважуваат молбата.Јас како што ги следам преписките,по многуте откази лани од Вицепрезидент ,на преписки кои веќе се одобрени од совет по граѓанство ,посредниците се освестија ,и меѓусебе си споделика инфо за достава на дополнителни документи ,па така за да се оправдаат ете дека се грижат за своите кандидати ,кривицата кај Јотова ја префрлаа.
Но сега ситуацијата е поинаква,со новиот начин на работа,синхронизирани се Министерството за Правосудие и Вицепрезидентот ,околу начинот на одобрување на документите ,така да нема да има повеќе одобрен од совет на положително,а отказ од Вицепрезидентот .
Сега за сега ,што е за пофалба, има и многу малку откази од совет по граѓанство, значи се работи за мал процент на апликанти ,во споредба со одобрените.
Не викам дека нема добри посредници,има,но сепак тие се исклучок во споредба со многуте кои не се информирани, и што секој се фатил за работа да биде посредник,а ни самиот не ја знае процедурата........
Кога почнаа да одбиваат ,додека да прифатат луѓето дека тоа е поради не носењето на оригиналите од сите документи кои веќе еднаш ги имале доставено,и беа тврдоглави,велеа дека се имаат предадено,се ширеа шпекулации од типот ете не даваат сега со потврда,џабе ја вадите,ако немате страр документ,па бевме напаѓани ние членовите дека сме посредници ,и дека си собираме клиенти,дека продаваме потврди и сл,за на крај да сфатат,полека но сигурно дека работата е од техничка природа,а не е во тоа фали некој е со стар документ или не.
Во конкретниот случај нема што да се направи,освен да се поднесат на ново документи.


За сите нови апликанти,вратете се неколку страни наназад,одете во срч менито горе десно за дополнителни документи,и ќе видите колку постови има,барем јас лично како важно соопштение го споделував.Морате сами да се информирате,бар овде ќе добиете точни информации.

На крај краева ме радува тоа што форумов си ја постигнува својата цел,а тоа е да се цени како веродостоен извор на корисни информации за процедурата за вадење на Бугарско државјанство (y)
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
30
Поени од реакции
32
Tocn
Кај тебе е друга ситуацијата, кај тебе документите беа во ред,и се си беше доставено како треба од почеток.
Но има случаи кои на интервју не ги доставиле сите документи, водејќисе по старата процедура каде што сите документи комплет се доставуваа во ДАБЧ,а во Правосудие се доставуваа само происход,извод од апликант и потврди за неосудуван и лекарско.Но за жал најголемите кривци се т.н. посредници кои поим немаат од процедурата и сите новини поврзани со неа.Така да новата процедура каде Правосудие не ги зима по службена должност документите од ДАБЧ ,важи уште од месеците при крај на 2017,каде уште при интервју треба да се дадат истите документи врз основа на кои е добиен происход,но за жал посредниците чекаа да ги стават кандидатите на дополнителна проверка ,а не да им кажат порано,и да изгубат кандидатите уште 1 година чекање.Овој статус Дополнителна проверка за среќа или несреќа на оние кои не се информирани,а немаат начин да бидат освен самоиницијативно да погледнат на овој форум,повеќе го нема!!!!!
И затоа од финална одма или отказ или ја уважуваат молбата.Јас како што ги следам преписките,по многуте откази лани од Вицепрезидент ,на преписки кои веќе се одобрени од совет по граѓанство ,посредниците се освестија ,и меѓусебе си споделика инфо за достава на дополнителни документи ,па така за да се оправдаат ете дека се грижат за своите кандидати ,кривицата кај Јотова ја префрлаа.
Но сега ситуацијата е поинаква,со новиот начин на работа,синхронизирани се Министерството за Правосудие и Вицепрезидентот ,околу начинот на одобрување на документите ,така да нема да има повеќе одобрен од совет на положително,а отказ од Вицепрезидентот .
Сега за сега ,што е за пофалба, има и многу малку откази од совет по граѓанство, значи се работи за мал процент на апликанти ,во споредба со одобрените.
Не викам дека нема добри посредници,има,но сепак тие се исклучок во споредба со многуте кои не се информирани, и што секој се фатил за работа да биде посредник,а ни самиот не ја знае процедурата........
Кога почнаа да одбиваат ,додека да прифатат луѓето дека тоа е поради не носењето на оригиналите од сите документи кои веќе еднаш ги имале доставено,и беа тврдоглави,велеа дека се имаат предадено,се ширеа шпекулации од типот ете не даваат сега со потврда,џабе ја вадите,ако немате страр документ,па бевме напаѓани ние членовите дека сме посредници ,и дека си собираме клиенти,дека продаваме потврди и сл,за на крај да сфатат,полека но сигурно дека работата е од техничка природа,а не е во тоа фали некој е со стар документ или не.
Во конкретниот случај нема што да се направи,освен да се поднесат на ново документи.


За сите нови апликанти,вратете се неколку страни наназад,одете во срч менито горе десно за дополнителни документи,и ќе видите колку постови има,барем јас лично како важно соопштение го споделував.Морате сами да се информирате,бар овде ќе добиете точни информации.

На крај краева ме радува тоа што форумов си ја постигнува својата цел,а тоа е да се цени како веродостоен извор на корисни информации за процедурата за вадење на Бугарско државјанство (y)
Tocno taka pale se sto napisa e tocno ima posrednici sto ne si ja vrsat rabotava samo mislat na parite i drugo nisto no ima nekoj sto stvarno si ja vrsi rabotava no za zal tie se malko eve primer za mene i brat mi nie imavme podneseno 2012 godina no od takvi lazgovci prepiskata ni ja ptekratija potoa go zamenivme posrednikot i pocnavme procedura pak na novo vo 2015 pa 2016 zedovme proiskod pa ni dadoja intervjo 2017 29 11 mesec i taka godini se vlecevme za na kraj i taj posrednik ispadna lazgo zatoa sto jas so godini go citam forumo samo sto ne bev zaclenet i vu vikam trebalo posle intervjuto da dostavime dopolnitelni dokumenti sega vo ministerstvo na pravosudie a toj mi vikase deka tie se ulicni muabeti i deka ne treba vidov deka ne e zapoznaen za na kraj da najdam posrednik od bugarija svarno lojalen i cesen covek so edno viduvanje mi obajsni sto treba i kako treba i vnesovme za mene i brat mi i taka otidovme direkt na polozitelno pa brat mi cekase nekade 11 meseci i vleze vo ukaz a jas po nekoja si greska li ili kako neznam sam zaveden kako da sum bil na intervjo 16 01 2018 i sega i jas isto cekam potpis od vice prezidenta taka da na site ve zamoluvam da veruvate vo forumot ako sakate da uspejete zatoa sto ovde ima naj mnogu povrzani informaci za bg pasos no za zal ima i takvi sto kasno pocnuvat da go citatt forumo i ima otkaziii
 
Член од
26 декември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
10
Zdr,original izvodite po koi e dobien proishodot se nosat na denot na zakazuvanje na intervjuto ili na denot na samoto intervju,i dali izvodite treba da se prevuvaat,legaliziraat ?
Автоматски споено мислење:

Dali e ovaa slika moze da se vidi dali jas gi imam odneseno izvodite po koi sum dobil proizhod vo miniaterstvoto,prasuvam zosto ne sum siguren dali se noseni izvodite IMG-c9b89cccfbc307203bb49f4afed73285-V~2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
118
Поени од реакции
104
Кај тебе е друга ситуацијата, кај тебе документите беа во ред,и се си беше доставено како треба од почеток.
Но има случаи кои на интервју не ги доставиле сите документи, водејќисе по старата процедура каде што сите документи комплет се доставуваа во ДАБЧ,а во Правосудие се доставуваа само происход,извод од апликант и потврди за неосудуван и лекарско.Но за жал најголемите кривци се т.н. посредници кои поим немаат од процедурата и сите новини поврзани со неа.Така да новата процедура каде Правосудие не ги зима по службена должност документите од ДАБЧ ,важи уште од месеците при крај на 2017,каде уште при интервју треба да се дадат истите документи врз основа на кои е добиен происход,но за жал посредниците чекаа да ги стават кандидатите на дополнителна проверка ,а не да им кажат порано,и да изгубат кандидатите уште 1 година чекање.Овој статус Дополнителна проверка за среќа или несреќа на оние кои не се информирани,а немаат начин да бидат освен самоиницијативно да погледнат на овој форум,повеќе го нема!!!!!
И затоа од финална одма или отказ или ја уважуваат молбата.Јас како што ги следам преписките,по многуте откази лани од Вицепрезидент ,на преписки кои веќе се одобрени од совет по граѓанство ,посредниците се освестија ,и меѓусебе си споделика инфо за достава на дополнителни документи ,па така за да се оправдаат ете дека се грижат за своите кандидати ,кривицата кај Јотова ја префрлаа.
Но сега ситуацијата е поинаква,со новиот начин на работа,синхронизирани се Министерството за Правосудие и Вицепрезидентот ,околу начинот на одобрување на документите ,така да нема да има повеќе одобрен од совет на положително,а отказ од Вицепрезидентот .
Сега за сега ,што е за пофалба, има и многу малку откази од совет по граѓанство, значи се работи за мал процент на апликанти ,во споредба со одобрените.
Не викам дека нема добри посредници,има,но сепак тие се исклучок во споредба со многуте кои не се информирани, и што секој се фатил за работа да биде посредник,а ни самиот не ја знае процедурата........
Кога почнаа да одбиваат ,додека да прифатат луѓето дека тоа е поради не носењето на оригиналите од сите документи кои веќе еднаш ги имале доставено,и беа тврдоглави,велеа дека се имаат предадено,се ширеа шпекулации од типот ете не даваат сега со потврда,џабе ја вадите,ако немате страр документ,па бевме напаѓани ние членовите дека сме посредници ,и дека си собираме клиенти,дека продаваме потврди и сл,за на крај да сфатат,полека но сигурно дека работата е од техничка природа,а не е во тоа фали некој е со стар документ или не.
Во конкретниот случај нема што да се направи,освен да се поднесат на ново документи.


За сите нови апликанти,вратете се неколку страни наназад,одете во срч менито горе десно за дополнителни документи,и ќе видите колку постови има,барем јас лично како важно соопштение го споделував.Морате сами да се информирате,бар овде ќе добиете точни информации.

На крај краева ме радува тоа што форумов си ја постигнува својата цел,а тоа е да се цени како веродостоен извор на корисни информации за процедурата за вадење на Бугарско државјанство (y)
Sekoka cest Pale :) Kako me te mrzese da pisuvas :) mnogu dobro objasneto ,ama ovoj Nas Balkanski Sindrom uste dolgo CE trae ( pod Balkanski Sindrom se razbira e....sekogas toj Sto pomaga e losiot ,se razbirame neli ) pozdrav I uste Edna's Sekoja cest za trudot I vlozeniot tvoj napor ;)
 
Член од
17 јули 2019
Мислења
19
Поени од реакции
28
Dobro sega sme ni na levo, ni na desno... Sto e podobro da go prezakazes zemanjeto na ukazot ili da baras da ti go pratat vo ambasada ?!?
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75
Другари некој совет..

На 4ти јуни требаше да го подигам тој фамозен указ кој го чекам од 2015 и баам корона. Дали да го барам да ми го испратат у амбасада, дали да презакажувам за септември или има некоја друга опција...
Zemi go od ambasada, pa ke odis vo sofija da se slikas, taka ti e najbrzo
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.689
Поени од реакции
3.565
Zdr,original izvodite po koi e dobien proishodot se nosat na denot na zakazuvanje na intervjuto ili na denot na samoto intervju,i dali izvodite treba da se prevuvaat,legaliziraat ?
Автоматски споено мислење:

Dali e ovaa slika moze da se vidi dali jas gi imam odneseno izvodite po koi sum dobil proizhod vo miniaterstvoto,prasuvam zosto ne sum siguren dali se noseni izvoditeПрегледај го приврзокот 252476
Од овде неможе да се види дека се доставени.Исто ти сњ фаќа дали при закажување за интервју,тоа беше порано,или на самото интервју,како што е по ново .Битно да се доставени во министерството за правосудие, и да треба изводите и умрениците да се преведат и легализираат.
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
65
Поени од реакции
82
Другари некој совет..

На 4ти јуни требаше да го подигам тој фамозен указ кој го чекам од 2015 и баам корона. Дали да го барам да ми го испратат у амбасада, дали да презакажувам за септември или има некоја друга опција...
Drugar i jas sum na ista maka isto od 2015 cekam i na 4 juni trebase da go podignam i sega sto e pametno da se prajt nikoj ne znajt...
 
Член од
26 декември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
10
Од овде неможе да се види дека се доставени.Исто ти сњ фаќа дали при закажување за интервју,тоа беше порано,или на самото интервју,како што е по ново .Битно да се доставени во министерството за правосудие, и да треба изводите и умрениците да се преведат и легализираат.
Fala mnogu na odgovorot imam uste edno prasanje,
Imam odneseno dopolnitelni dokumenti poradi sto prvite dokmenti mi bea po linija na pradedo roden pred 1900.Jas odnesov se prevedeni legalizirani dokumenti po linija na prababa rodena posle 1900 god ,dali sega e potrebno da gi odnesam izvodite umrenicite po koi sum dobil proishod za koi ne sum siguren dali posrednikot gi ima odneseno vo Ministerstvoto na pravosudie ili nema potreba.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.097
Поени од реакции
1.476
Кај тебе е друга ситуацијата, кај тебе документите беа во ред,и се си беше доставено како треба од почеток.
Но има случаи кои на интервју не ги доставиле сите документи, водејќисе по старата процедура каде што сите документи комплет се доставуваа во ДАБЧ,а во Правосудие се доставуваа само происход,извод од апликант и потврди за неосудуван и лекарско.Но за жал најголемите кривци се т.н. посредници кои поим немаат од процедурата и сите новини поврзани со неа.Така да новата процедура каде Правосудие не ги зима по службена должност документите од ДАБЧ ,важи уште од месеците при крај на 2017,каде уште при интервју треба да се дадат истите документи врз основа на кои е добиен происход,но за жал посредниците чекаа да ги стават кандидатите на дополнителна проверка ,а не да им кажат порано,и да изгубат кандидатите уште 1 година чекање.Овој статус Дополнителна проверка за среќа или несреќа на оние кои не се информирани,а немаат начин да бидат освен самоиницијативно да погледнат на овој форум,повеќе го нема!!!!!
И затоа од финална одма или отказ или ја уважуваат молбата.Јас како што ги следам преписките,по многуте откази лани од Вицепрезидент ,на преписки кои веќе се одобрени од совет по граѓанство ,посредниците се освестија ,и меѓусебе си споделика инфо за достава на дополнителни документи ,па така за да се оправдаат ете дека се грижат за своите кандидати ,кривицата кај Јотова ја префрлаа.
Но сега ситуацијата е поинаква,со новиот начин на работа,синхронизирани се Министерството за Правосудие и Вицепрезидентот ,околу начинот на одобрување на документите ,така да нема да има повеќе одобрен од совет на положително,а отказ од Вицепрезидентот .
Сега за сега ,што е за пофалба, има и многу малку откази од совет по граѓанство, значи се работи за мал процент на апликанти ,во споредба со одобрените.
Не викам дека нема добри посредници,има,но сепак тие се исклучок во споредба со многуте кои не се информирани, и што секој се фатил за работа да биде посредник,а ни самиот не ја знае процедурата........
Кога почнаа да одбиваат ,додека да прифатат луѓето дека тоа е поради не носењето на оригиналите од сите документи кои веќе еднаш ги имале доставено,и беа тврдоглави,велеа дека се имаат предадено,се ширеа шпекулации од типот ете не даваат сега со потврда,џабе ја вадите,ако немате страр документ,па бевме напаѓани ние членовите дека сме посредници ,и дека си собираме клиенти,дека продаваме потврди и сл,за на крај да сфатат,полека но сигурно дека работата е од техничка природа,а не е во тоа фали некој е со стар документ или не.
Во конкретниот случај нема што да се направи,освен да се поднесат на ново документи.


За сите нови апликанти,вратете се неколку страни наназад,одете во срч менито горе десно за дополнителни документи,и ќе видите колку постови има,барем јас лично како важно соопштение го споделував.Морате сами да се информирате,бар овде ќе добиете точни информации.

На крај краева ме радува тоа што форумов си ја постигнува својата цел,а тоа е да се цени како веродостоен извор на корисни информации за процедурата за вадење на Бугарско државјанство (y)
ПАЛЕ, ПАЛЕ, ПАЛЕ! :)

Секој што дошол на форумов и сака навистина да ги добие вистинските информации, истото може да го добие читајќи бар до 100 страници наназад. Сето е објаснето како треба од пар луѓе.

И јас од тука милион информации извлеков и ги направив како што беше сугерирано, бидејќи во спротивно ќе се чешав размислувајќи зошто нештото не оди.

И додека јас и на други им ги објаснував процесите што ги одев, научени од тука, други не ме слушаа. Тие други после ГОДИНА дена од мене целите уплашени почнаа да ги средуваат наново документите и да ги подаваат. Сакав да им речам "кога јас кажував, не ме слушавте", но нејсе.

Среќно на сите. Се надевам дека ќе имаме наплив на добри вести следниов период.
 
Член од
28 јуни 2008
Мислења
49
Поени од реакции
15
Znaci tie sto imaa intervju do Avgust 2018, im se smeni vo finalna pobrzo, tie sto pravea intervju od Septemvri 2018 nataka, zaglavija so finalna, no? Na tie sto im se smeni vo finalna porano (pred Septemvri intervju), cekaa 6 meseci za da dojdat do polozitelno, dodeka tie sto pravea intervju od Septemvri nataka, vo polozitelno im se smeni za mesec ipol. Zaklucok:
Procedurata bese zakocena poradi skandalot sto se sluci bas Noemvri 2018, i ja zakocija procedurata, inace gi izednacija so stavanje na polozitelno po red, taka da na deckovo dokumentite mu bile razgledani mnogu odamna, samo statusite kasnat.
Nekoj noemvri 2018 od finalna na polozitrlno dali ima jas sum finalna 27.11.2018 ?
 
На врв Bottom